Starosta Střekova

obvod Ústí nad Labem STŘEKOV

politické hnutí Za lepší Střekov

Petr Vinš

starosta@strekov.cz

607 013 394

Týden starosty Střekova

19.1.2020

Oživíme fasádu našeho úřadu? - V minulém roce mě oslovila skupina lidí z fakulty umění a designu UJEP a dobrovolnického centra, která se snaží oživit naše město a hledali místa, která by mohli vyzdobit pěknou kresbou. Nabídl jsem jim několik míst a nejvíce je zaujala boční fasáda našeho úřadu. Hlavně proto, že je chráněna proti vandalům a je dobře viditelná. Pokud se to povede, možná nám vyzdobí i zeď u hřiště na nábřeží. V rámci projektu je zajištěno kompletní financování, takže to náš úřad nebude nic stát. Máme kresbou oživit boční fasádu úřadu? Pokud ano, kterou variantu byste zvolili?

Na nábřeží nám ukradli popelníky na nedopalky :-( - V minulém roce jsme na nábřeží, mezi Benešovým a železničním mostem nainstalovali popelníky na nedopalky. Nábřeží i celé město je nedopalky doslova zaplaveno a myslím, že jediným řešením je instalovat větší množství, menších popelníků, které nebudou hyzdit veřejný prostor tak, jak to dělají “cigaretami otípané” bežné koše na odpadky. Kuřáky prostě nepřesvědčíme, aby přestali kouřit a házet nedopalek do koše rozhodně není dobrý nápad. Hodně košů už nám shořelo. Veřejné popelníky v kombinaci s vysokou pokutou za odhození nedopalku jsou, podle mě, jediným řešením, jak s nedopalky bojovat. Nejprve tedy musíme nainstalovat dostatek popelníků a pak začít důsledně pokutovat. Nové popelníky tedy musíme lépe zabezpečit, lépe připevnit, označíme je neodstranitelným identifikátorem a budeme doufat, že krádeže skončí.

Jednání s magistrátem o opravách na Střekově - Pravidelně, každé 2 měsíce chodím na Magistrát, na Odbor dopravy a majetku zjišťovat, jaký je stav oprav na Střekově, jak nejlépe řešit nové problémy, jak připravit žádosti tak, aby byly co nejdříve a kladně vyřízeny. Každou návštěvu se dozvím nové informace, stále se učím procesům ve státní správě, samosprávě a často také nevycházím z úžasu, jak jsou někdy maličkosti komplikované :-) Na pondělní schůzce jsem řešil níže uvedenou agendu, tak pokud Vás zajímají detaily některého z nich, tak neváhejte zavolat.

-- Zaslané žádosti --

- Termín opravy příčné kanálové vpusti v ul. Rubensova (slíbeno do 31.12.2019)

- Lampy na Nové vsi (žádost z 31.7.2019)

- Zrcadlo matěje kopeckého Kojetická (žádost z 31.7.2019)

- Žádost o výměnu zastávky Olšinky (žádost z 31.10.2019)

- Dopravní zrcadlo Sebuzín (žádost z 21.10.2019)

- Oprava kanálové vpusti ul. Nová (žádost z 30.10.2019)

- Vodorovné značení Tolstého (žádost z 30.10.2019)

- Stav procesu změny hlavní silnice na křižovatce Kojetická - Poslední cesta

- Termín instalace značky zákaz nákladní dopravy nad 3.5T ul. Žukovova

- Termín realizace vodorovného značení ZÁSOBOVÁNÍ na Novosedláku

- Termín instalace značky vyhrazeného parkování ÚMO Střekov na parkovišti u Lípy

-- Nové opravy a projekty --

- Možnost úpravy povrchu v ulici Riegerova

- Možnost přidání chodníku na ul. Novoveskou

- Oprava chodníků před domy v ulici Raisova č.p.4 až č.p.20.

- Informace k procesu schvalování a budování úsekového měření a stacionárních radarů

- Možnost dotací na vybudování vodovodní přípojky v ulici Pod rezervací

- Možnost zvýšení podzimní údržby, úklid listí

- Stav přípravy lávky přes Labe a možnost přeložky inženýrských sítí na tuto lávku

- Kanalizace Svádov a Brná. Historie řešení, příprav

Navštívil jsem výroční schůzi střekovských hasičů - V sobotu po obědě jsem navštívil výroční schůzi Sboru dobrovolných hasičů Střekov. Starosta sboru shrnul aktivity a rozpočet roku 2019, volili do funkcí sboru a okresu. Hasiči se v minulém roce zúčastnili mnoha akcí, kde pomáhali a byly pěknou atrakcí hlavně pro děti. To se nikdy neomrzí :-)Jsme rádi, že vás tu máme, tak přeji hodně štěstí, zdraví a stejný zápal jako v minulém roce. Mrzí mě, že jim nemůžeme pomáhat více, tak se to snad v příštích letech zlepší.

Schůzka se starostou svádovských hasičů - V týdnu jsem se sešel také se starostou Sboru dobrovolných hasičů Svádov. Je to druhý sbor v našem obvodě. Nemají od našeho úřadu takovou finanční podporu jako střekovští, protože nejsou “výjezdovou jednotkou”, kterou náš úřad financuje. Moc rád bych jim však pomáhal více, protože mají také spoustu aktivit, navštěvují akce, mají velmi početnou skupinu mladých hasičů, se kterými jezdí na soutěže. Rádi by získali objekt staré, svádovské hasičárny, kterou mají jen dlouhodobě pronajatou. Získali jsme jí bezplatně od státu na základě podnětu svádovských hasičů, tak bychom jim měli pomoci hasičárnu získat do majetku.

Máte nápad co zlepšit? Neváhejte,napište záměr, bude se hlasovat - Stejně jako minulý rok, uvolnil magistrát peníze na projekty občanů, které budou vybírány hlasováním. V minulém roce vyhráli dva střekovské projekty, konkrétně výstavba vyhlídkové plošiny na střekovské vyhlídce a výstavba altánu pro akce u hřiště v Sebuzíně. V minulém roce jsme si tedy “ukousli” z participačního rozpočtu města pěkný kousek, tak doufám, že budeme úspěšní i letos. O průběhu vás budu dále informovat. Odkaz na přihlášku vašeho projektu najdete ZDE.

Navštívil jsem problémový dům v Purkyňově ulici - Jedním ze třech nejproblémovějších objektů v našem obvodě je bytovým dům v ulici Purkyňova. Bydlí tam převážně sociálně slabí občané, ale dva byty stále obývají původní nájemníci z let, kdy tento objekt vlastnili dráhy. Mezi nájemníky to občas skřípe, a tak musí některé spory řešit policie a náš úřad. V domě jsem byl na návštěvě, na čaji u starousedlíků, a musím říci, že bydlet bych tam tedy nechtěl :-(. Večer na chodbě nesvítilo světlo a dům vypadá uvnitř hodně neudržovaně. Z okolních domů si občané stěžují na nepořádek, hluk a časté míčové hry na silnici, ke kterým jsou využívány i okolní domy. Nově máme na horním Střekově nízkoprahové centrum Charity, která má i terénní pracovníky, tak je určitě požádám o pomoc. Pomohla by také kamera, tak se jí budu snažit zařídit.

Projednávali jsme rozdělení dotací na kulturní akce a pro spolky - Celkem máme na rok 2020 v rozpočtu 200tis. Kč a na první pololetí jsme se snažili rozdělit jen polovinu. Bohužel nebylo možné uspokojit všechny žádosti, chtěli jsme podpořit hlavně známé a úspěšné akce z minulých let, ale také jsme nechtěli odmítnout nové akce a spolky. Bylo to opravdu těžké rozhodování :-( Každému jsme chtěli alespoň částečně vyhovět a to se myslím podařilo. Snad budou příští roky lepší. Finální rozhodnutí padne ve středu 22.1. na jednání rady obvodu Střekov

V Náchodě vyměnili uhlí za plyn. Kdy se dočkáme na Střekově? - V Náchodě měli podobnou teplárnu na uhlí jako máme na Střekově. Povedla se tam přestavba z uhlí na plyn, modernizace technologií, zlevnilo se teplo, snížili škodlivé emise, město bude mít pravidelný příjem cca 200.000Kč za rok. Vzhledem k rozpočtu to sice není mnoho, ale každá koruna je dobrá ;-)Takový scénář bych si moc přál i na Střekově a budu pečlivě sledovat, jak projde teplárna v areálu bývalé Setuzy úpravou na nové emisní limity. Pevně doufám, že investici neodloží a nebudou žádat o vyjímku :-( To bych si opravdu nepřál a věřím, že mnozí z vás také ne.

Projekty, na kterých jsem v týdnu pracoval (anketa Lidl, Vrbák, Oživení nábřeží) - Rozpracovaných projektů přibývá, práce je opravdu hodně a tak je velmi těžké rozdělovat čas na jednotlivé projekty. Nic nechci zavřít do šuplíku, všechny projekty chci každý týden, měsíc posouvat k realizaci. Ne vždy se to daří, ale rozhodně nepřešlapuji na místě. Pokud Vás zajímají detaily ohledně uvedených projektů tak mi neváhejte kdykoliv zavolat na můj mobil 607 013 394. Ne vše je možné vždy zveřejnit.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

12.1.2020

Vrbák je na prodej, připravuji projekt na záchranu, sháním fotky a videa - Minulý týden se v inzerci nemovitostí opět objevil Vrbák resp. bývalé lázně Schichtových závodů, později lázně Vrbenského. V těchto lázních se spousta střekováků učila plavat, včetně mě, a tak je tento objekt hluboko zapsán v srdcích mnohých z nás. Projekt na záchranu lázní jsem připravoval již v minulém roce a stále mi chybí důležité podklady. Vzhledem k probíhajícímu prodeji lázní musím přípravu projektu urychlit a věřím, že vám jej představíme do konce ledna. Pomohlo by nám, kdybyste nám poslali vaše osobní fotky nebo videa z těchto lázní.

Střekovská knihovna se znovu otevře v průběhu února :-) - Situace kolem rušení obvodních poboček knihovny se rychle mění a Střekovská pobočka se tak znovu otevře již během února. Ústecký kraj se rozhodl prodloužit provoz obvodních knihoven tzn. i té střekovské. Financování provozu obvodních ústeckých poboček krajské, Severočeské vědecké knihovny bylo z větší částí zajišťováno z rozpočtu Krajského úřadu. Není to obvyklý scénář, protože na tzv. městskou funkci knihoven má přispívat hlavně město. Míru spolufinancování provozu se dlouhodobě nedaří kraji s městem dohodnout, a proto došlo ke zrušení poboček. Věřím, že se v průběhu roku oba úřady domluví s knihovny tak zůstanou otevřené i v dalších letech.

Sběrné místo pro oleje, tuky a možná další, využitelné odpady - Na Střekově chybí sběrné místo pro oleje a tuky. Podle doporučení magistrátu bychom měli tento druh odpadu vozit do sběrného dvora v Krásném Březně nebo Všebořicích. To si opravdu dovedu jen těžko představit :-) a jsem přesvědčen, že bychom měli mít kontejner také na Střekově, například na parkovišti před restaurací Lípa, kudy každý z nás projíždí a je tu možné pohodlně zastavit. Pracuji na tom. Ideální by bylo tento odpad rovnou předat ke zpracování firmě, která sídlí v areálu bývalé Setuzy, a která z tohoto odpadu vyrábí biopalivo. Mám s nimi příští týden schůzku, tak to zkusím domluvit ;-) Myslím, že třídíme stále málo, a tak bych tu rád měl speciální kontejner na plechovky a drobné železo nebo skořápky od vajíček, které rádi baští slepice, a které mnozí z nás bez užitku vyhazují.

Elektronizace našeho úřadu čeká na pokyn z magistrátu - Elektronizace našeho úřadu je stále hodně pozadu, stále podepisuji téměř vše propiskou a archivujeme v šanonech :-( Připadám si jako před 20ti lety :-) Přitom by se efektivní elektronizací dalo ušetřit tolik lidské práce, papírů, elektrické energie, tonerů i samotných tiskáren, hodně procesů by se zrychlilo. Je to myslím velká škoda, že jsme takhle moc pozadu. Teprve minulý týden se mi povedlo zjistit, kde je ten zásadní problém, proč to nejde. Nejprve musíme umět archivovat dokumenty v elektronické podobě a to ještě neumíme, resp. minulý rok to zkoušel Magistrát, povedlo se a v letošním roce se tato funkce zpřístupní obvodům. Mohli bychom elektronizovat již dnes, v předstihu, protože archivace možná je, ale opatrnost úředníků tomu není nakloněna :-(

Anketa k nákupní zóně bude snad do konce února a v chytré komunikaci - Stále pracuji na přípravě ankety k nákupní zóně na spodním Střekově, kde by měl být Lidl, lékárna, kavárna, další 4 obchody dva parky, parkoviště. Příprava ankety je technicky náročná kvůli autorizaci hlasujícího, protože opravdu nechceme, aby nám hlasovali lidé z Prahy :-) Termín jsem musel posunout, anketa bude spuštěna pravděpodobně do konce února v našem systému chytré komunikace.

Na Střekově chybí mateřské centrum nebo dětský koutek - V týdnu se mi ozvali, nezávisle na sobě, dvě maminky, že na Střekově chybí místo, kam by mohli s dětmi, přes den zajít např. na kávu, a kde by byla herna pro děti. Nabídl jsem jim schůzku a prodiskutování možností, sejdeme se hned v pondělí, tak se snad letos povede takové místo otevřít ;-)

Efektivnější správa podnětů v chytré komunikaci díky nové aktualizaci - Naše chytrá komunikace funguje dobře, noví uživatelé pomalu přibývají, rozesíláme užitečné informace, zpracováváme nahlášené podněty a připravujeme další vylepšení. První várka vylepšení již proběhla, a tak můžeme lépe spravovat podněty. Budeme zase o něco lepší, rychlejší a důslednější v řešení toho, co jste nahlásili ;-)

Pytlíky na psí exkrementy by měli být z rozložitelného materiálu - Pytlíky na psí hovínka jsou v současné době z plastu, takže pokud hovínko zabalíte do plastového pytlíku, tak se z něho stává komunální odpad a putuje do spalovny. To jistě není dobré, protože se jedná bezesporu o bio odpad. S kompostováním psích výkalů to sice není jednoduché, lze jej do kompostu přidávat jen v určitém množství, ale balit výkal do plastového sáčku je špatně každopádně. Pokusím se vyměnit naše sáčky za rozložitelné a zjistit jak s nimi efektivně nakládat.

Nepořádku u kontejnerů je čím dál více :-( - Přijde mi, že se okolí kontejnerů stává často skládkou všeho možného. Chápu, že se chcete odpadu zbavit, ale myslím, že to není nutné za každou cenu hned. Pokud je kontejner plný, tak prosím odneste odpad zpět domů a počkejte až budou kontejnery vyvezeny. Pokud je u vás často kontejner přeplněný, tak nám to prosím nahlaste a pokusíme se rychle přidat další. Dalším velkým problémem je odkládání velkoobjemového odpadu ke kontejnerům. Nesmí se to a musíme tomu zamezit. Když uvidíte souseda, že takový odpad ukládá ke kontejnerům, tak mu prosím řekněte, že se to nesmí. Kontejnerům se budu ještě hodně věnovat, protože je to jeden z vředů našeho veřejného prostoru.

Procházka k Olšineckému vodopádu - V neděli jsme si udělali procházku k Olšineckému vodopádu. Je to první, ze čtyř vodopádů našeho obvodu a další navštívíme v příštích týdnech ;-) K Olšineckému vodopádu vede pekná cesta z Olšinek, ale my jsme šli lesem z Kamenného vrchu. Cesta nic moc, žádnou stezku jsme nenašli :-( Pokud žádná neexistuje, měli bychom ji vytvořit. Olšinecký vodopád je přístupný pouze shora, protože dole je soukromý pozemek, bývalý mlýn. I ze shora je však vodopád docela dobře vidět. Podívejte se do galerie na video, odkaz je v komentáři ;-) Z cesty je k vodopádu poměrně strmý svah a jsou tam staré rozpadlé schody z větví, které bychom měli obnovit. Pokusím se o to. Zpátky jsme šli přes Olšinky a zkratkou, po silnici zpět na Kamenný vrch. Pěkný okruh na cca 2h. Cestou jsem potkal ještě pár problémů, které začnu řešit v příštím týdnu.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

5.1.2020

Novoroční výstup na Malé Sedlo - Na nový rok jsem navštívil tradiční akci, kterou pořádá Klub českých turistů a naše hnutí Za lepší Střekov - Novoroční výstup na rozhlednu Malé Sedlo. Letos tuto akci navštívil rekordní počet návštěvníků, přišlo přes sto Střekováků. Pod rozhlednou se vydával svařák a čaj, bylo krásné, slunečné počasí a krásný výhled. S lesoparkem Malé sedlo mám velké plány, psal jsem o nich v ročním shrnutí, ale zapomněl připojit plánek s popisem mých představ, tak je přiložen v tomto příspěvku.

Úklid po silvestrovských oslavách - Na facebooku jsem zachytil obrázek s nepořádkem po silvestrovských oslavách na Novosedlickém náměstí a první pracovní den tzn. 2.1 jsem zajistil úklid. Je to, podle mě pozdě, ale dříve to nešlo :-( Zjišťoval jsem, zda se provádí nějaký mimořádný úklid, tak jako to dělají např. v Praze, kde začínají uklízet již 1.1 velmi brzy ráno, aby bylo na nový rok čisto. Asi věří rčení, že jak na Nový rok, tak po celý rok :-) Zjistil jsem, že se žádný mimořádný úklid neorganizuje ani na našem úřadě, ani na magistrátu, ani ve firmě AVE, která pro město zajišťuje úklid. Určitě zkusím mimořádný úklid pro příští rok zajistit. Jsem přesvědčen, že pro náš obvod bude stačit jedno auto, dva lidi, koště a lopata. Je mi jasné, že by si měl každý, po vystřílení petard uklidit sám, u nás v ulici jsme to tak udělali, ale bohužel ne každého to napadne nebo toho není po oslavách schopen :-) Každopádně by bylo fajn, mít na novoroční procházku po Střekově pěkně uklizeno.

Vytváření ročního přehledu a týdenní přehledy - Téměř celé pondělí 30.12 a úterý dopoledne jsem psal přehled roční práce naší radnice. Bylo toho hodně, což je dobře, dalo to dost práce a stejně jsem na pár věcí zapomněl. Největší opomenutý projekt je Oživení střekovského nábřeží, o kterém budu informovat v lednu nejpozději únoru. Psaní týdenních a ročních příspěvků sice zabere dost času, vždy cca 4h práce, ale myslím, že to má smysl. Pracujeme za veřejné peníze, lidé by měli vědět co děláme a mě to motivuje více a efektivněji pracovat, posouvat projekty k realizaci. Týdenní přehledy budu zveřejňovat vždy v pondělí, následujícího týdne. Občas pracuji i o víkendu a v neděli večer už pak není dost času a energie na psaní.

Ples Střekova bude v pátek 21.2 na Větruši - Čím dál častěji dostávám otázky ohledně tradičního plesu Střekova. Lístky budou k dispozici pravděpodobně od pondělí 13.1 na internetovém portále www.vstupenkyusti.cz. Cena vstupenky bude opět 300Kč. Minulý ples byl vyprodán, tak s nákupem lístků neváhejte ;-) Těším se, až bude ples opět na Střekově, ideálně v sále bývalé Šichtovi továrny, bývalé Setuzy. Pracujeme na tom. Do té doby bude ples na Větruši, protože tam, máme Střekov jako na dlani, což je krásné moto našeho plesu :-)

Odvoz vánočních stromků bude probíhat 10. 1. a 24. 1. 2020 - Od dnešního dne probíhá v Ústí nad Labem odvoz odstrojených živých vánočních stromků. Stromky, které jsou odloženy vedle nádob na odpad, budou odvezeny do kompostárny. V obvod Střekov bude svoz probíhat ve dvou termínech a sice 10. 1. a 24. 1. 2020. Auto pojede touto trasou - KOZINOVA DVŮR, STŘEKOVSKÉ NÁBŘEŽÍ, ŽELEZNIČÁŘSKÁ, TOLSTÉHO, SÍDLIŠTĚ KAMENNÝ VRCH, ŽUKOVOVA, BRNÁ, SVÁDOV, OLŠINKY, SEBUZÍN, CÍRKVICE.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE