Starosta Střekova

obvod Ústí nad Labem STŘEKOV

politické hnutí Za lepší Střekov

Petr Vinš

starosta@strekov.cz

607 013 394

8.12.2019

Týden starosty Střekova

Zachráníme historický sál Šichtovky, bývalé Setuzy? - V proslovu na plese Střekova, letos v březnu jsem mluvil o naší snaze sál zachránit. V květnu jsem záměr předložil na jednání rady obvodu Střekov, která záměr schválila a pověřila mě jednáním se současným majitelem o podmínkách odkoupení. Se zástupcem majitele jsem se dvakrát sešel, několikrát telefonoval a výsledkem je plán na záchranu tohoto historického sálu, ve kterém si mnozí Střekováci i obyvatelé celého obvodu užili spoustu zábavy. Oddělení sálu od zbývajících budov JE MOŽNÉ :-) a zbývá tak jen stanovit prodejní cenu, kterou určí odhadce. Bohužel sál chátrá, několikrát jej navštívili bezdomovci, kteří před sálem nadále bydlí :-( Současný majitel nemá prostředky na kvalitní střežení, ani úklid či zajištění malých stavebních úprav pro zamezení dalšího chátrání. Myslím, že bychom si měli sál pronajmout, zabezpečit, uklidit a začít využívat, aby nadále nechátral. Povedlo se mi předjednat nájemné ve výši 15 tis.Kč měsíčně, kdy 10 tis.Kč můžeme využít pro investice tzn. majitel nám investovanou částku odečte z nájemného. Nájem tedy bude 5 tis.Kč měsíčně a 10tis.Kč měsíčně můžeme využít na úklid, drobné opravy, zabezpečení, vždy po dohodě se zástupcem majitele. Co myslíte, máme si sál do doby dokončení jednání o prodeji pronajmout? Bylo by fajn tam zase začít pořádat plesy, akce spolků, sportovních klubů, škol. Odkaz na galerii všech fotek sálu je níže.

Další vyhlídka na Střekově projde proměnou - První vyhlídku máme na kopci Malé Sedlo a v rámci participačního rozpočtu, kdy se občané podílí na rozhodování, co opravit, vybudovat, bylo rozhodnuto o výstavbě vyhlídkové plošiny také na střekovské vyhlídce. Na této je v současné době jen lavička a po delší době se mi podařilo prosadit tam i odpadkový koš :-) V rámci participačního rozpočtu Magistrátu, tak bude vyhlídka doplněna o velkou vyhlídkovou plošinu, dojde k úpravě zeleně a věřím, že v budoucnu zpevníme i přístupové cesty. Samozřejmě ekologickým způsobem, aby voda z cest neodtékala, ale co nejvíce se vsakovala ;-) Odkaz na celý dokument proměny střekovské vyhlídky je níže.

Z Magistrátu jsme dostali plán zimní údržby - V plánu zimní údržby najdete režim úklidu sněhu pro každou ulici a chodník na Střekově. O úklid sněhu, solení ledu se stará Magistrát resp. jím nasmlouvané firmy. Po vydatném sněžení se vše nedá stihnout včas, a tak může docházet ke kalamitním situacím. Budeme moc rádi, když nám při kalamitě občas pomůžete uklidit kus chodníku v blízkosti vašeho domu. Odkaz na plán zimní údržby je níže.

Ohňostroj bude posunutý blíže k Mariánskému mostu - Minulý rok byl ústecký, novoroční ohňostroj moc pěkný, chválený, ale bohužel byl vystřelován v bezprostřední blízkosti velkého obytného domu na nábřeží. Obyvatelům tak doma nadskakovali sleničky, šíleli domácí mazlíčci a málem hořela i střecha :-( Požádal jsem tedy pana promátora o přesunutí ohňostroje dále od bytových domů. Jsem moc rád, že žádosti bylo vyhověno a ohňostroj bude letos přemístěn blíže k Mariánskému mostu.

Pokouším se o inteligentní systém upozornění na kolony - Přijde mi, že čím dál častěji vídám kolony při výjezdu ze Střekova přes Labe. Kolony často sahají i na příjezdové cesty ze Svádova a Brné. Pokud se navíc stane dopravní nehoda např. na kruhovém objezdu pod Větruší nebo na křižovatce na předmostí, tak se čas přejezdu řeky může protáhnout i na delší dobu. Děti pak nestíhají školu, rodiče příjezd do práce. Bylo by fajn mít v předstihu informaci o nehodě, která má na střekovskou kolonu vliv nebo na existenci kolony i v místech, kde se běžně nevyskytují. Státní Centrum dopravních informací disponuje senzory kolon, inteligentními dopravními kamerami, informacemi o nehodách a od mobilních operátorů o výskytu většího počtu mobilních telefonů na jednom místě. Věřím, že kombinací těchto informací lze delší kolonu včas předpovědět, rychleji na ní upozornit a v kombinaci s naší chytrou komunikací informace rozeslat těm, kdo má zájem. Požádal jsem je o možnost spolupráce, vytvoření systému varování, které někteří jistě znáte např. ze systému Google Mapy nebo Waze, kde se o koloně dozvíte v předstihu.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Galerie všech fotek historického sálu Šichtovky, bývalé Setuzy ZDE

Projekt vyhlídky Vlastimila Cajthamla ZDE

Plán zimní údržby chodníků ZDE

Plán zimní údržby silnic ZDE

5.12.2019

Zimní cesta na koloběžce do práce

Mínus 2 stupně a ranní cesta do práce na koloběžce :-) Čepice, rukavice, nabíječka s sebou tzn. povinná zimní výbava koloběžkáře :-D Krásně sucho, cesta bezpečná, po cestě kontrola práce opravy chodníků, byly závory, tak proběhla jízda zručnosti podchodem po sjezdech na kočárky ;-) Jinak hrozný místo, mám napsáno v úkolech už delší dobu a minimálně proměnu zastřešení musíme v příštím roce vylepšit. Nemáte někdo nápad? Zkontroloval jsem parkoviště u Lípy, jestli je volno, protože tam chceme přesunout auta našich úředníků, aby bylo před úřadem a bankomatem volno pro návštěvníky. V práci jsem musel nabíjet, protože ještě jedu do města a pak zpátky, do kopce domů. Ještě zastavení u trampolínového centra Střekov, kde se stále vylepšuje okolí, z toho mám radost, ale pořád nechodí dost lidí, tak se tam určitě zastavte, byla by škoda, kdyby se centrum zavřelo :-(

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

1.12.2019

Týden starosty Střekova

Příprava montovaných, patrových parkovacích ploch – Na schůzce s projektantem dopravních řešení jsme navštívili střekovská sídliště a hledali možnosti výstavby montovaných, patrových parkovacích stání. Jak takové parkování vypadá, se můžete podívat na obrázcích u příspěvku. Výhodou těchto stání je, že jsou levnější než betonová, staví se kratší dobu, mohou se nechat snadno porůst zelení, dají se stavět i na relativně malých parkovištích. Celkem snadno bychom tak mohli zdvojnásobit nebo ztrojnásobit počet parkovacích míst na stávajících plochách tzn. bez nutnosti komplikované a časově náročné změny územního plánu. Toto řešení mi přijde také ekologičtější než budovat nová parkoviště místo travnatých ploch. Využijme nejprve to, co je již zastavěno a pak budujme nová parkoviště. Počkáme na vyjádření dopravního projektanta, záměr předložím na hlasování rady obvodu Střekov, a pokud bude schváleno, můžeme projektovat, pak budeme hledat financování, dotace.

Rozsvítili jsme vánoční stromy – Celkem čtyři velké vánoční stromy svítí v rámci našeho obvodu Střekov. Podívejte se na fotky v příspěvku. Spousta dalších svítí na zahradách rodinných domů, včetně toho našeho :-) V projevu u vánočního stromu na Střekově jsem poděkoval všem spolkům a lidem, kteří se podíleli na přípravách.

Schůzka s majiteli bývalé modré ubytovny – Na schůzce s novými majiteli bývalé modré ubytovny jsme se bavili o jejich plánech s tímto objektem. Ujistili nás, že ubytovnu nechystají, v objektu již započala příprava rekonstrukce a výsledkem by měli být byty od garsonky až po 4+1, cca 7 bytů na patro. V novém bytovém domě by chtěli mít spokojené nájemníky, ideálně rodiny a nikoliv na krátký čas, ale na dlouhodobé bydlení. Jedná se o firmu REALMART a.s. z Krupky u Teplic. Tato firma již v Ústí nad Labem pronajímá dva podobné bytové domy, které se snaží udržovat bez problémových nájemníků a daří se jim to. Dali mi adresy těchto dvou bytových domů, byl jsem u nich podívat a musím říci, že se nejedná o ubytovnu ani bydlení s problémovými nájemníky.

Uvolnění parkovacích míst před úřadem a bankomatem – Již dříve jsem obdržel podnět od občana, zda by bylo možné uvolnit parkovací místo před bankomatem u našeho úřadu. Hodně obyvatel našeho obvodu tento bankomat využívá a krátké zastavení u bankomatu je často komplikované. Dále mi přijde vhodné, aby před naším úřadem byly ideálně dvě volná parkovací místa pro návštěvu úřadu. Bohužel je v těchto místech problém s parkováním, parkovací místa využívají zaměstnanci úřadu, a tak jsem pořádal primátora Ústí nad Labem o možnost zaměstnaneckého parkování na parkovišti u restaurace Lípa. Toto parkoviště je sice zpoplatněné, ale ze statistiky, kterou jsem měl k dispozici, mi vyšlo, že je využito jen z cca 7%. Věřím, že naše žádost bude schválena a brzy budete moci lépe, krátce zastavit u bankomatu a před úřadem.

Schůzka s koordinátorem digitalizace státní správy – Stále se mi úplně nedaří digitalizovat dokumenty na našem úřadu, stále mám často na stole vytištěné mejly s razítkem :-) a tak jsem se byl zeptat státního koordinátora digitalizace státní správy, jak to s tou digitalizací vlastně je, jaké máme možnosti, jakým směrem se digitalizace ubírá, kde zjišťovat konkrétní postupy a s kým řešit problémy. Zjistil jsem, že na některých úřadech jsou již hodně daleko, naše problémy již překonaly a digitalizace už někde jede naplno. Klíč leží na kraji a v dobrých příkladech, tak až budu mít zase trochu času, vyrazím na exkurzi na Kladno nebo do Jihlavy. Dověděl jsem se, že se chystají ROADSHOW eGOVERNMENTU (hrozný výraz) překlad je „ukázka digitalizace státní správy“ :-) můj zájem je potěšil a jejich akce v Ústí nad Labem proběhne již 10. 12. Určitě se tam půjdu podívat a pozvu i starosty okolních obcí, se kterými řešíme podobné problémy. O akci budu ještě detailně informovat.

Testy povodňové stěny budou pravděpodobně častější – V úterý 26.11 proběhlo jednání povodňové komise města Ústí nad Labem, které jsem součástí, a probírali jsme organizaci, novinky, řešili náměty na zlepšení. Mimo jiné jsme požádali správce povodňové stěny, Městské služby, jestli by bylo možné testovat stavbu povodňové stěny častěji než 1x za 10 let, což je aktuální interval. Naši střekovští hasiči, zejména noví členové jednotky, by uvítali, kdyby si mohli stavbu části stěny vyzkoušet. Nebude se stavět celá stěna, ale jen jeden nebo dva segmenty. Dále jsme požádali o důkladnější kontrolu šroubení a základů povodňové stěny. Dále jsem požádal o možnost účastnit se kontrol povodňové stěny, testů čerpadel a kanálových klapek. Chci mít jistotu, že jsme dobře připraveni.

Rekonstrukce mostu Dr. Edvarda Beneše bude nejdříve v roce 2021 – V úterý 26.11 jsem byl v Malých Žernosekách na semináři pořádaném Sdružením místních samospráv ČR, kde jsem měl možnost promluvit s hejmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem. Ptal jsem se ho na termín zahájení rekonstrukce Benešova mostu a dověděl se, že rekonstrukce budu zahájena nejdříve v průběhu roku 2021 a bude trvat cca 2 roky. V dopravě přes Labe nás čekají „krušné časy“, a tak je potřeba v předstihu vymýšlet, jak budeme přes Labe jezdit. Již dnes jsou každé ráno, někdy i odpoledne kolony přes oba mosty, a tak až se začne starý most opravovat, přes vodu budeme autem i autobusem, ve špičce, cestovat mnohem delší dobu :-( Myslím, že jedním s řešení, které by mohlo dopravě odlehčit je využití sdílených kol, elektrokol nebo koloběžek. Situaci to rozhodně nevyřeší, ale věřím, že spousta obyvatel obvodu by tuto možnost využila. Jen je potřeba vyznačit cyklotrasy a nedovolit anarchii v odkládání kol a koloběžek jako je tomu v Praze.

Čtyři kohouti na Nové vsi ruší obyvatele – Ve středu mi volal nešťastný obyvatel Nové Vsi, prý rozhodně není sám, že tam od 3h ráno, celý den kokrhají čtyři kohouti a nedá se spát. Domluvili jsme se na čtvrteční odpoledne, kdy jsem přijel na Novou Ves a promluvil s majitelkou kohoutů, zda by nebylo možné tuto „šlamastiku“ vyřešit tak, aby mohli sousedi spát a zároveň neutrpěl chov. V přípravě na jednání jsem se dověděl, že na slepice v určitém počtu by měl být kohout jen jeden, že více kohoutů působí problémy a možná se jedná i o porušení pravidel chovu. Toto jsem majitelce vysvětlil a dále navrhl zavírání slepic a kohoutů do kurníku, což je běžné řešení chovatelů slepic a řeší to klid sousedů a zároveň bezpečnost slepic před liškou a kunou. Majitelka říkala, že má jednoho dospělého kohouta a tři mladé, ten dospělý prý ty mladé prohání, ti utečou nahoru na strom a tam na „starého“ dlouhou dobu kokrhají. O problému ví a bude ho řešit. Domluvili jsme se na týdenním maximálně 14 denním čase na vyřešení situace. Problém bych rozhodně nechtěl řešit úřední cestou, věřím, a mám to za dobu starostování, již několikrát vyzkoušeno, že osobní dohoda je rychlejší a efektivnější. Sice jsou někteří překvapeni, že se tam objevím, ale od toho jsem starosta, abych řešil starosti obyvatel :-)

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

28.11.2019

Vánoční stromy a akce v rámci adventu na našem obvodu STŘEKOV

Mám radost, že na našem obvodu máme tolik aktivních lidí, kteří připravili program a rozsvítí vánoční stromy pro všechny kolem. Věřím, že budou každý rok přibývat a dalším v řadě bude strom na Novosedlickém náměstí. Velký dík lidem z místních spolků a jejich sousedům - Osadní výbor Svádov, spolek Za Sebuzín krásnější, spolek Veselá Brná, spolek Naše Olšinky.

Všechny akce najde v programech ZDE

24.11.2019

Týden starosty Střekova

Velká rekonstrukce hřiště v ulici Truhlářova – Z této plánované a částečně již schválené rekonstrukce mám opravdu velikou radost. Věřím, že dostaneme děti od počítačů, televizí, a možná odloží i mobil. Hřiště projde opravdu VELIKOU rekonstrukcí a nově nabízet k vyžití dva multifunkční kurty na tenis, fotbal, basket, volejbal, nohejbal, badminton a další míčové sporty, velikou plochu dětského hřiště, stejně velkou plochu venkovní posilovny, nový povrch oválu, který budou moci využívat také in-line bruslaři, hřiště na plážový volejbal, které bude zároveň obrovským pískovištěm pro děti, krásný amfiteátr pro malá kulturní vystoupení, školní akce, divadelní představení např. Činoheráku, se kterým jsem možnost venkovních vystoupení již diskutoval no a samozřejmě nesmí chybět kavárna, která bude v první fázi tvořena jen přístřeškem, se stolky a stánkem, ale věřím, že v budoucnu se nám povede zrekonstruovat budovy na hřišti a kavárnu, možná malou restauraci, rozšířit i do těchto prostor. Celé hřiště bude pro večerní hodiny, hlavně na podzim, osvětleno. Abychom nezapomněli na ekologii, tak budeme zachytávat dešťovou vodu pro zalévání zeleně na hřišti. Pokud bude v zimě dobré, mrazivé počasí, tak bych chtěl určitě zkusit na jednom z multifunkčních hřišť vytvořit kluziště. Vím, že existuje speciální kaučuková folie, kterou se dá hřiště pokrýt, polít vodou a můžeme bruslit ;-) Mám to vyzkoušeno. V příštím roce budeme investovat minimálně 2mil. Kč a postavíme první kurt, dětské hřiště a přístřešek pro posezení. Ještě letos pošleme žádost na ČEZ, o jejich dotaci na oranžové hřiště, a pokud se jim bude projekt líbit, tak by hřiště mohlo projít kompletní rekonstrukcí za cca 6mil. Kč již v příštím roce. Projektovou dokumentaci, nikoliv studii, máme téměř hotovou a ještě letos požádáme o stavební povolení. Plán rekonstrukce s umístěním všech prvků je v galerii tohoto příspěvku.

Opět jsme řešili zápach z areálu bývalé Setuzy, tentokrát na schůzce se zástupci kraje - podrobnější informace zveřejníme v průběhu následujícího týdne. Pomalu se posouváme, nepolevujeme, je to však svázané předpisy a nutnou opatrností.

Dva obecní, bývalé sklepní byty v ulici Varšavská projdou rekonstrukcí – Do těchto, bývalých bytů se přemístí pracovníci naší údržby obvodu, kteří v současné době sídlí v bývalých jeslích v ulici Kubelíkova. Do uvolněných prostor v jeslích v Kubelíkově ulici se rozšíří dětská skupina, takže pokud nemáte hlídání pro nejmenší děti, tak budete moci využít od jara 2020. Trochu mě překvapilo, že dva naše obecní byty ve Varšavské ulici, jsou již 6 let prázdné, stále nezrekonstruované po povodních 2013. Škoda, že jsme tyto byty neopravili dříve a nenabídli např. jako startovací byty mladým lidem, kterým by jistě tolik nevadilo, že jsou sklepní, protože, podle mě, mladí lidé chodí do bytů často jen spát . Šest let mohli sloužit lidem a vybraný, byť nízký nájem, mohl částečně zaplatit rekonstrukci :-( Do opravy bytů budeme investovat cca 220tis. Kč.

Objekt, kde sídlí střekovští hasiči, projde kompletní rekonstrukcí – Na schůzce s projektantem jsem se seznámil s rozsahem rekonstrukce a musím říci, že toto místo bude výrazně hezčí a hasiči budou mít uvnitř mnohem větší pohodlí. Objekt je ve správě magistrátu, který bude rekonstrukci financovat. Termín zahájení prací zatím není stanoven a rozhodnuto ještě není, ale rozhodně se s ní počítá. V objektu je umístěna i historická, parní vodárna, ze které se stane malé muzeum. Objekt je sice na trochu zapadlém místě, na konci střekovského nádraží, ale věřím, že své fanoušky má, jsem jedním z nich a nové návštěvníky si určitě najde. Projekt technického parku v této oblasti jsme rozhodně nezaložili do šuplíku, ale v současné době leží na odděleních strategického rozvoje magistrátu a kraje, kde se rozhoduje co dál, věřím, že kraj časem získá pro tento projekt dotaci a bude zrealizován. Střekovští hasiči mají tři krásná hasičská auta, stříkačky (veterána, skoro veterána, zánovní stříkačku) která by mohla být jeho součástí. Fotku plánu rekonstrukce, současného stavu, najdete v galerii tohoto příspěvku.

Navštívil jsem dvoudenní finanční konferenci v Praze, pořádanou Svazem měst a obcí – Konferenci navštívil premiér, několik ministrů a další důležití lidé kolem vlády. Viděl jsem, jak rychle se dají některé problémové věci řešit, když je okamžitě k dispozici premiér, příslušný ministr a chuť řešit. V tomhle složení by se měla vláda se starosty sekávat častěji. Byl to opravdu mazec. Starosta řekl problém, premiér se zeptal ministra, ten přiznal problém, premiér nařídil okamžitě vyřešit, ministr si zapsal a slíbil zpětnou vazbu starostovi. Prostě PARÁDNÍ!!!! Nedělám si iluze, že všechno, co se řešilo, se rychle vyřeší, ale vůle k tomu rozhodně byla. Premiér předal starostům kontakt na sebe a slíbil, že bude řešit, resp. jeho kancelář, vše co nás bude trápit a to stejným způsobem jako na konferenci. Dále jsem se dověděl novinky o sestavování rozpočtů, tipy jak lépe hospodařit a efektivně řešit problémy.

Debata k Lidlu a obchodům na spodním Střekově, pořádaná hnutím ANO, v infocentru města – Ve čtvrtek večer proběhla v infocentru na Mírovém náměstí veřejná debata k výstavbě nákupní zóny na spodním Střekově. Tuto debatu pořádalo hnutí ANO a zúčastnil se jí také zástupce investora. Jen připomínám, že hlavní debata k výstavbě nákupní zóny proběhne na Střekově pravděpodobně v aule obchodní akademie. Z debaty mi vyšlo jako hlavní sdělení, že bytová výstavba, která je kritiky nákupní zóny prosazována, není možná hlavně proto, že firma Saller, která staví pouze obchodní prostory, nesehnala na bytovou výstavbu partnera. Žádný z jejich partnerů, který s nimi v bytové výstavbě spolupracuje, o výstavbu bytů neprojevil zájem. To je hlavní důvod, proč se s byty nepočítá. Investor dále informoval, že dílčí úpravy projektu jsou možné, nelze však měnit rozložení budov, neboť navržené rozložení je jediné možné především kvůli velikosti prodejny Lidl a stavebním předpisům. Stále nepolevuji ve vysvětlování odpůrcům na facebooku, i když už se hodně opakuji a někteří z nich se již uchylují k urážkám :-(

Omezení rychlosti ze Sebuzína do Církvic na 70km/h neschválila policie - Požadavek na omezení rychlosti na 70km/h jsem dostal od místních obyvatel a zahrádkářů, kteří jsou zejména v letních měsících, vystavováni vysokému hluku od „závodících motorkářů“ a aut. Dále vznikají nebezpečné situace s chodci, rybáři, cyklisty, kteří tuto rovnou a širokou komunikaci využívají. Budeme zkoušet další možnosti včetně úsekového měření rychlosti.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

17.11.2019

Týden starosty Střekova

Návštěva stavebního odboru a odboru územního plánování - Přinesla dvě dobré zprávy a jednu špatnou. První dobrá zpráva je, že malé multifunkční hřiště v areálu bývalých jeslí v Kubelíkově ulici může vzniknout, územní plán to umožňuje, návrh hřiště je na fotce. Děti a mládež, tak nebude muset jezdit za sportem mimo své bydliště a děti se přesunou z chodníků a parkovišť, obrazovek svých mobilů a počítačů, na pěkné hřiště. Druhá dobrá zpráva je, že u sídlišť existují plochy, kde můžeme vybudovat stání pro auta. Ne veliká, ale každé místo se počítá. Také bych raději vybudoval vícepatrový, montovaný parkovací dům porostlý zelení , ale to je běh na dlouhou trať :-( Pracuji na tom a snad se to někdy povede. Špatná zpráva je, že plán, který mi řekli na stavebním odboru, pro rychlejší budování parkovišť, na odboru územního plánování odmítli. Na stavebním odboru jsem ještě řešil problém s nevyhovujícím podchodem u školy na Kameňáku, ale nikam jsem to neposunul. Musím zpátky na odbor majetku.

Návrh obchodní zóny na spodním Střekově u soudu – Diskuse stále probíhá, odpovídám na komentáře, přesvědčuji nerozhodné a odpůrce. Připravuji anketu, kde bychom se zeptali POUZE občanů našeho obvodu, co si o návrhu projektu myslí. Anketa bude pravděpodobně na Internetu a hlasovat budete moci po zadání čísla občanského průkazu. Funguje to v Brně, tak bychom to měli dokázat také zorganizovat. Je to bezpečné a vaše údaje se NIKAM NEUKLÁDAJÍ. Jen se ověří, a pokud budete občan obvodu Střekov, dle trvalého bydliště z OP, budete moci hlasovat.

Zrcadla u pumpy MOL – Snažil jsem se řešit problém se špatným výjezdem z této pumpy, sešel jsem se s provozovatelem a, dle tipu z facebooku, navrhl otočení směru dopravy na pumpě, což by problém elegantně vyřešilo. Vypadalo to nadějně, neodmítli to hned, prověřili to a po měsíci zavolali, že to nejde. Prý by, pro frontu aut ke stojanům, nestačila šířka stávající komunikace. Zkoušel jsem ještě instalaci velkých zrcadel, ale to odmítla policie. To nechápu, budu to s nimi ještě řešit.

Vánoční výzdoba velkého stromu na Novosedlickém náměstí – Chtěl jsem, aby náměstí vypadalo více vánočně, protože stávající výzdoba stromu připomíná spíše parodii na výzdobu. Bohužel jsem při hlasování členů rady obvodu Střekov pro tento návrh nezískal dost hlasů a výzdoba se odložila o rok. Prý by se to nestihlo dříve než 20.12. Škoda, i od 20.12 by to přeci mohlo být pěkné celé svátky i po novém roce. Tak snad za rok a věřím, že na více místech. Návrh výzdoby stromu je ve fotkách k příspěvku níže.

Ztráty a nálezy v rámci obvodu Střekov – Na jednání rady jsem připravil návrh na zlepšení informování o nalezených věcech, které nám lidé přinesou. Donedávna jsme o nalezení věci informovali jen 15 dní na úřední desce, pouze u našeho úřadu a následně nikde žádná zmínka. Nalezená věc se tak po cca roce prodala nebo nechala zlikvidovat. To jistě nebyla dostatečná snaha věc vrátit původnímu majiteli. Od léta již nalezené věci inzerujeme na webu ve veřejné databázi eZtraty .cz, dále budeme na našem webu zveřejňovat seznam nalezených věcí po celou dobu jejich umístění u nás, dále budeme 1x za 3 měsíce uveřejňovat na Facebooku, budeme rozesílat chytrou komunikací a budeme uveřejňovat seznam věcí na všech vývěskách v rámci celého obvodu.

Maximální elektronizace našeho úřadu se malinko zadrhla – Podařilo se mi elektronizovat komunikaci úřadu směrem ven, ale oběh některých dokumentů v rámci úřadu prý stále musí být papírový. No s tím se tedy nesmířím, když máme společné uložiště dokumentů, všichni máme elektronický podpis a veškeré předpisy to umožňují. Připadám si trochu jako „don Quijote de la Mancha“ :-D. Dále mi radní neschválili návrh na využití systému Outlook Úkoly pro správu úkolů všech úředníků. Program Outlook i s modulem Úkoly máme koupený přes magistrát, tak proč to nevyužívat, když je to tak přehledné a žádný úkol se jen tak neztratí. No nevyšlo to, budu to zkoušet ještě později, tak pojedeme dále systém papírů, pdf souborů a slohových cvičení v zápisech z porad, kde bohužel úkoly mizí s předáním mimo úřad a kde se téměř nedá vyhledávat a o statistikách ani nemluvit. Podle mě má úkol zmizet až když je splněný a nikoliv tím, že ho předáme na magistrát nebo jiné instituci. Věřím, že když budeme důsledně využívat všechny zakoupené systémy a něco přidáme, tak bude úřad rychlejší, efektivnější.

Úspěšná schůzka s firmou EKO-KOM, a.s. kvůli dotaci na projekt k multifunkčnímu sběrnému místu – Již cca půl roku pracuji na vybudování multifunkčního sběrného místa vedle loděnic v Olšinkách. Plán na vybudování sběrného místa je tu již dlouho a z magistrátu jsem dostal za úkol najít vhodné místo. Našel jsem ho a sběrné místo bych ještě rád obohatil a kompostárnu, kam přivezete bio odpad a odvezete kvalitní kompost, místo pro výměnu nepotřebných věcí (systém Re-Use), protože co jeden vyhodí, druhý může shánět, funguje to v jiných městech, tak by bylo fajn mít ho i na Střekově, dále recyklační kontejner na různé druhy plastů podle projektu PreciousPlastic .com. Video jak kontejner vypadá a co umí je ZDE. Děti i dospělí si tak budou moci vyzkoušet nebo jen vidět, jak jednoduché je recyklovat plasty, a že rozhodně nemusí končit na skládce. Jen je potřeba lépe třídit a k tomu může pomoci nový systém třídění založený na přesné evidenci pomocí QR kódů. Tento systém bychom chtěli, s přispěním firmy EKO-KOM, a.s., v příštím roce vyzkoušet na malém území obvodu Střekov. Zapojili byste se?

Vzpomínka na 17.11.1989 – Položil jsem květiny u památníku obětí komunismu, vzpomněl si na můj druhý ročník střední školy, kdy jsem, po skončení protestů, sundaval letáky, abych si uchoval vzpomínku na tyto dny. Podívejte se na můj archiv. Odkaz je na kompletní album, vytvořené z mého sešitu, je ZDE.

Návštěva konference Čistá mobilita v chytrých městech – I na Střekově potřebujeme čistší mobilitu, a proto jsem se rozhodl navštívit tuto konferenci, abych se diskutujících zeptal na pár problémů, které je potřeba řešit. Sešel jsem se tam s firmou, která vyrábí různé nabíječky a domluvil se s nimi na bezplatném zapůjčení nabíječky pro elektromobily, umístěné v lampě na sídlišti nebo sloupku u parkovacího místa, nebo na zdi trafostanice a dále na zapůjčení solární nabíječky elektrokol a mobilů, kterou umístíme někam k cyklostezce. Rád bych také využil dotaci na užitkový elektromobil, protože aktuálně sháníme nové užitkové auto pro náš úřad, tak by bylo fajn jezdit ekologicky a tiše. Uvidíme, zda se to vyplatí, dělám si ještě průzkum a v ZDE se můžete podívat jak to zatím vypadá.

Všechny fotky k příspěvku jsou ZDE

14.11.2019

Konference čisté mobility v chytrých městech pro mě byla inspirací, co na Střekově připravit, abychom lidem umožnili koupit si elektromobil, i když bydlí na sídlišti, turistům, kteří přijedou elektromobilem nebo na elektrokole a HLAVNĚ aby na Střekově, rychleji ubylo "smrdících" aut, protože zápachu tu máme víc než dost :-( Viděl jsem také pestrou nabídku komunální techniky na elektrický pohon tzn. tichá, bez emisí výfukových plynů, levná na servis a provozní energii. Brzy budou na sídlištích na Kameňáku a Tolstého první nabíječky a Střekov to nebude stát ani korunu ;-)

Fotky z konference najdete ZDE

13.11.2019

Vzpomínáte, jak se u Činoherního studia, na křižovatce natáčela televizní reklama? Tak už máme finální verzi, na kterou mě upozornila redaktorka našich Střekovinek Jitka Stuchlíková. Díky, potěšilo mě to ;-)

Celou reklamu můžete vidět ZDE

12.11.2019

Video návrhu nákupní zóny na spodním Střekově u soudu

10.11.2019

Týden starosty Střekova

- Prezentace povodňových opatření a zkušeností hasičů byla zajímavá, odnesl jsem si zajímavé informace a zapsal hodně úkolů. Budeme kontrolovat, účastnit se kontrol jiných, abychom byly maximálně připraveni na případné povodně.

- Na úřad jsme pořídili další eletroskůtr, který budou používat pracovníci, kteří kontrolují úklid a hledají problémová místa. Stihneme tak více práce, ušetříme peníze a nebude nám "smrdět" z výfuku ;-)

- Na úřadě jsme zahájili maximální možnou elektronizaci dokumentů. Vše, co jen trochu půjde elektronizovat, bude v elektronické podobě. Legislativa je připravená, podle našich právníků už bychom to měli provádět, tak není na co čekat. Ušetříme papír, toner, práci, servis tiskáren a budeme rychlejší. Kdo máte datovou schránku a elektronický podpis, už nebudeme muset chodit podepisovat na úřad ani žádost, ani smlouvu. Firmy a další úřady, které s námi komunikují budeme přesvědčovat, aby to akceptovali. Kdo máte stále rádi papír a propisku, tak samozřejmě vše vyřídíme jak si budete přát ;-)

- Střekovské trampolínové centrum v hale u Vrbáku bylo plné dětí z dětského domova, tak jsem se tam šel také podívat a neodolal. Saltíčko sice nebylo ideální, ale bylo :-D Víte, že tam mají největší trampolínu v ČR? Rádi by přesvědčili učitele tělocviku, aby tam občas vzali děti. Rozhodně dobrý nápad.

- Optické kabely, které se pokládají na horním Střekově snad brzy skončí. Vydržte ještě do konce listopadu, snad to bude hotovo. Problémy řeším se stavbyvedoucím i investorem, snaží se, ale je to veliká akce, tak se to bez problému neobejde :-( Budeme však mít levnější rychlejší Internet a někde i nové chodníky.

- Sešel jsem s novým cyklokoordinátorem magistrátu. Čekal jsem na něj už od jara a měl pro něj hodně práce :-) Místo bylo konečně obsazeno a to správným člověkem. Přijel, jak jinak, na kole a hodinu jsme plánovali, co vše je potřeba na Střekově změnit, aby se tu lépe a bezpečněji jezdilo na kolech a koloběžkách. Práce je opravdu hodně, protože současný stav je TRAGICKÝ. Shodli jsme s na všem, naplánovali si práci a věřím, že na jaře uvidíte první změny. Věřím, že některé cesty autem je možné nahradit kolem nebo koloběžkou a až nám začnou rekonstruovat starý most, tak musíme byt na cyklodopravu maximálně připraveni, protože to bude nejrychlejší doprava ve městě. Společně připravujeme ještě jedno zajímavé překvapení, které se bude malým i velkým cyklistům hodně líbit ;-)

- Přišla mi anonymní stížnost na hluk ze střelnice v Sebuzíne, VERŠOVANÁ!!! :-) viz foto v příspěvku. Sice to není legrační téma, ale pobavilo mě to. Problém s hlukem ze střelnice už řeším delší dobu a s majitelem máme měsíc starou dohodu, že od nového roku se nebude střílet v sobotu odpoledne a v neděli. Pokusíme se ještě dohodnout omezení střílení v pohybu tzn. mimo odhlučněné boxy.

- Požádal jsem o schůzku nového majitele ruiny velikého bytového domu u nábřeží. Obával jsem se, že tam bude další problémové místo s levným bydlením. Majitel byl vstřícný a ujistil mě, že levné bydlení tam rozhodně nechystá. Naopak, vzniknou tam LUXUSNÍ BYTY a sám majitel říkal, že se tam možná přestěhuje. Řekl jsem mu, ať neváhá, že Střekov bude zase jedna z nejlepších adres. Věřím, že na nábřeží brzy vznikne velký park, tak to bude mít blízko ;-)

- Předpokládám, že o Lidlu a dalších obchodech u soudu už víte, je kolem toho hodně emocí, ale věřím, že nové obchody potřebujeme, hlavně lékárnu, drogerii, elektro, zverimex, kavárnu. Hodně lidí si přeje byty nebo se jim nelíbí vzhled obchodů. Bude to nejmodernější verze Lidlu, která se staví po celé Evropě, tak věřím, že to zvládneme i na Střekově. Mrzí mě, že hodně kritiků nebydlí na Střekově a někteří ani v UL, chtějí mít hezký Střekov i za cenu, že se raději nepostav NIC. Nebydlí tady, tak jim nové obchody chybět nebudou. Nám však chybí.

- To je asi tak všechno zásadní, co se v tomto týdnu událo. Pokud Vás zajímají detaily z jakéhokoliv tématu nebo vás něco trápí, tak neváhejte KDYKOLIV zavolat na můj mobil 607 013 394 nebo napsat na starosta@strekov.cz. Petr Vinš, střekovský starosta.

Další fotky k příspěvkům najdete ZDE

5.11.2019

Je to téměř rok, co jsem se sešel s firmou Saller Group abych se zeptal na jejich plány s pozemky u soudu. Mám radost rád, že plán upravili a výsledkem je finální fáze jednaní se společností Lidl, další obchody, věřím, že i lékárna, dva parky včetně toho pro psy. Libí se vám?

Další vizualizace najdete ZDE

3.11.2019

Týden starosty Střekova

Další týden starostování přinesl nové zkušenosti, dobrý pocit z posunu řešení mých projektů, přípravu nových i neúspěchy, ze kterých jsem se poučil a vím, že pro příště musím být ještě více důslednější v přípravě ;-) Řešil jsem problém s parkováním, což je zajímavý příběh, který zveřejním v průběhu příštího týdne, navštívil schůzi vlastníků bytů v Žukovovce a odnesl si další úkoly, na středeční poradě vedení úřadu předal další seznam úkolů úředníkům, na radě obvodu Střekov, což je pětičlený, po zastupitelstvu druhý nejvyšší orgán v rozhodování, jsme, mimo jiné, rozhodli o zapojení do projektu Dost bylo plastu, z toho mám radost, dále zahájil pátrání po potomcích lidí z pamětní cedule 1.světové války, abychom je pozvali na slavnostní odhalení obnoveného památníku, řešil neustále štěkajícího psa, ze kterého jsou sousedé zoufalí a vymýšlel plán, jak pomoci TJ Svádov s rekonstrukcí kabin, které jsou opravdu špatné :-( Prozatím se nepovedlo zajistit omezení spouštění lodí v Sebuzíně, kde se místní koupou a nepovedlo se zaevidovat vraky aut do chytré komunikace. Některé příběhy rozvedu blíže v dalších příspěvcích.

Fotky včetně komentářů najdete v albu příspěvku ZDE

28. 10. 2019

Buďme více hrdí na vlastní stát, řeč a písmo. Přál bych si vídat více českých vlajek na domech a více oslav dnešního dne. Važme si více toho, co všichni aktéři vzniku republiky dokázali.

27. 10. 2019

Za rok starostování jsem se naučil spoustu nových věcí, poznal nové, zajímavé lidi a zjistil, že je to někdy boj, někdy těžká práce, někdy pohoda, někdy fofr, že nestačí ani koloběžka. 😊 Většinou však zajímavá, tvůrčí práce, ze které mám radost a to především, když je oceněna poděkováním od lidí.

26. 10. 2019

Rozhodl jsem se k větší aktivitě ve světě Internetu a sociálních sítí! Nově mě můžete sledovat na Facebookovém, Instagramovém a Twitterovém profilu. Na těchto profilech vám budu prezentovat jak mou osobu, tak i mou práci v roli starosty. Zároveň mi tam můžete psát různé dotazy a být se mnou v kontaktu. Dále také mám svůj Youtube kanál, kde můžete odebírat videa starosty Střekova.

Brzy to bude rok, co jsem byl zvolen do funkce starosty. Bylo to i pro mě veliké překvapení, ale když ta možnost nastala, rozhodl jsem se jí využít a nepostávat opodál. Do politiky jsem vstoupil kvůli nespokojenosti se stavem našeho města a jsem přesvědčen, že ve funkci starosty mám jedinečnou možnost přispět ke změně.