Starosta Střekova

v období od 5.11.2018 do 24.6.2020

obvod Ústí nad Labem STŘEKOV

politické hnutí Za lepší Střekov

Petr Vinš

starosta.strekov@gmail.com 602 622 226

Místopředseda našeho hnutí Petr Vinš byl v období od 5.11.2018 do 24.6.2020 ve funkci Starosty Střekova.

Na této stránce pravidelně informoval o své práci

27.9.2020

REFERENDUM k nákupní zóně u soudu

více informací ZDE

ROZLUČKA a malý prostest! :-)

Pondělí 29.6 v 18h u kavárny KOLOcafé na nábřeží, vedle Benešáku.

Moc mě potěšily reakce střekovské veřejnosti na moje odvolání, energie mám stále dost, ale tohle mě opravdu ještě více nakoplo. Nic nepřeceňuji, jsem na zemi, ale rozhodl jsem se uspořádat rozlučku s mým, snad dočasným, starostováním na Střekově a malý protest :-)

Budu moc rád, když přijdete, popovídáme si o Střekově, dáme pivko, kafe, opečeme klobásky, buřty, které přivezu. Taková sousedská sešlost lidí z obvodu Střekov, kterým není jedno, co se ve středu na zastupitelstvu stalo, a že je Střekovský obvod bez starosty. Nikoliv beze mě, ale bez starosty. Starostu Střekova, rodilého Střekováka, navrhl odvolat (a nového nezvolit) zastupitel z PRO! Ústí, který bydlí v Praze a k velké radosti tajemníka střekovského úřadu, který je z Mostu, s tím, že radnici budou řídit dva místostarostové, kteří se naplno věnují svému civilnímu zaměstnání a pro radnici pracují na půl úvazku, a to pouze ve svém volném čase. Opravdu tohle na Střekově chceme? Smíříme se s tím, že za náš obvod nikdo nebojuje naplno, na plný úvazek, není odpovědný starosta? Tohle je plán většiny zastupitelů pro zbytek volebního období, který navrhlo PRO! Ústí?

Pojďme jako obyvatelé Střekova, Církvic, Sebuzína, Brné, Osady, Olšinek, Svádova, Olešnice, Budova, Nové Vsi, Kojetic zakřičet našim střekovským politikům (zastupitelům) - MY CHCEME STAROSTU :-) Tím opravdu nemyslím nutně sebe, jen jim důrazně říci, že starostu by měla každá obec či obvod mít.

Odvolání z funkce starosty ke dni 24.6.2020

Jsem rád, že jsem dostal šanci ukázat lidem jaký jsem, co všechno by šlo dělat jinak. Chápu, že každému se to nelíbilo, ale měl jsem na svou, naši práci z 99% pozitivní ohlasy především od obyvatel našeho obvodu. Síla našeho mladého hnutí Za lepší Střekov není veliká (2 zastupitelé z 15ti), s tím jsem do funkce starosty šel, věděl jsem, že to nebude jednoduché, snažil jsem se o kompromisy, někdy dost těžké, ale stále to pro naše koaliční partnery nebylo dostatečné. Odmítl jsem pouze ceremoniální roli starosty, která mi byla v průběhu výkonu mé funkce několikrát zdůrazňována. Ano prezentoval jsem spoustu nápadů, projektů, návrhů, Střekov to potřebuje, vím, že je jednou zrealizujeme, ale koaliční partneři na takové tempo nebyli připraveni. Nedokázal jsem udržet důvěru ostatních politiků, střekovských zastupitelů, že jsem ten správný člověk na pozici starosty. Ve výkonu své funkce jsem se nedopustil žádného velkého pochybení a pokud bych mohl vrátit čas, postupoval bych stejně. Ničeho nelituji, děkuji za tuto zkušenost, věřím, že ji ještě zúročím ;-) Nyní se budu opět více věnovat své rodině, svým živnostem, především pěstování biomasy, pohanky, včelám, za dobrého počasí vyučovat windsurfing na jezeru Milada, italském Lago di Garda, za špatného počasí a v zimě opět práci v oboru IT a moderním technologiím. Stále zůstávám střekovským zastupitelem, a tak rozhodně neztrácím zájem o Střekov a politiku. Koncem července se ozvu s první zprávou o mé činnosti - Měsíc střekovského zastupitele :-)

Fotky k příspěvku

Týden starosty Střekova

21.6.2020

Volně pobíhající psi trápí občany. Budeme upozorňovat a později pokutovat - Požádal jsem městskou i státní policii na Střekově, aby od příštího týdne, do konce července upozorňovala každého majitele psa bez vodítka na platnost vyhlášky o nutnosti mít psa na vodítku. Od prvního srpna pak o nekompromisní pokutování porušení této vyhlášky. Pro volný pohyb psů jsou určená místa, souhlasím, že by jich mohlo být více, tak pošlete tipy a můžeme počet výrazně rozšířit. Případně můžeme vybudovat psí parky s oplocením, adaptační zónou, lavičkami. Ve čtvrtek jsem totiž dostal další stížnost na volně pobíhajícího psa, jehož majitel na upozornění nereaguje, resp. reaguje arogantně. Také jsem se do této nepříjemné situace před několika lety dostal se svými syny, když byli malí a potkali jsme samotného velkého psa, majitel v nedohlednu, pes stažený ocas, zírá na nás, my stáli jak přibití a čekali co se bude dít. Po chvíli se objevil majitel a prý je pes hodný a nic by nám neudělal. No, ruply mi nervy a pěkně jsem mu od plic řekl, co si o jeho “nic by nám neudělal” myslím. Mého souseda před dvěma lety pokousal volně pobíhající pes, v několika městech došlo k mnohem závažnějším případům a toho bych se opravdu nerad dočkal. Dalším důvodem je fakt, že volně pobíhající pes často vykoná potřebu bez povšimnutí majitele a hodně lidí si pak takový “suvenýr” přinese domů na botě. Velmi často upozorňuji pejskaře, především majitele velikých psů, na nutnost mít psa na vodítku a často upozornění poslechnou. Naposledy jsem upozornil před 14 dny pejskaře se dvěma velkými dobrmany.

Mapa míst pro volný pohyb psů je ZDE

Schválili jsme dotace na kulturní i sportovní akce. Podpořili jsme všechny - Všem, kteří si požádali jsme vyhověli, ne všem v plné výši, protože celková suma na akce je omezena, a tak bylo nutné někde šetřit. Téměř všichni však dostali 80-90% požadované částky. U jedné nové akce jsme poskytli jen 50% a uvidíme jaká bude návštěvnost. Tradiční, úspěšné akce jsme podpořili téměř v plné výši. Za každou akci na Střekově jsem pořadatelům vděčný, chci aby bylo kam vyrazit, kde se pobavit s přáteli, poznat nové lidi nebo jen tak posedět a pozorovat dění. Na druhé pololetí jsou tedy prostředky vyčerpány a pro příští období se pokusíme částku ještě navýšit.

Účast na představení studentských návrhů pro spodní Střekov - Bylo to pro mě veliké dilema, jestli se akce zúčastnit či nikoliv :-( Na jednu stranu jsem se zúčastnit nechtěl, tušil jsem, že uvidím oponenturu k návrhu nákupní zóny, o které bude pravděpodobně na podzim referendum, a u které již není mnoho prostoru ke změnám, protože se o její podobě jednalo příliš dlouho, více než 8 let a investor, majitel pozemků, již není nakloněn velkým změnám. Na druhou stranu mi bylo líto studentů, kteří pravděpodobně netušili, do jaké situace se dostali a přišli prostě představit svoje práce. Bohužel všechny tři představené práce vypadaly téměř stejně, tedy přesně tak jak prosazují odpůrci investorova návrhu nákupní zóny s obchodem Lidl. Viděl jsem tedy tři téměř na chlup stejné návrhy s blokovou zástavbou, s pětipatrovými budovami plnými bytů a ve dvou návrzích nebyl ani Lidl, jen malé krámky. Že by jasné zadání jak mají návrhy vypadat? Před návštěvou prezentace jsem doufal, že uvidím něco zajímavého, moderního, co se třeba prolíná s historií, čím bude Střekov přitahovat zájem, co přiláká nové obyvatele, návštěvníky, investory, něco co schová ta příšerná sila Setuzy. Mohli sila Setuzy doplnit nějakou plastikou, vyhlídkovým molem a zakomponovat ji do nově navržené architektury. Třeba na ně můžeme namalovat Šichtovu továrnu s 3D efektem nebo les, vodopád s večerním videomapingem ;-) Zkrátka schovat, zamaskovat tu “betonovou hrůzu” a udělat z ní výhodu, lákadlo pro návštěvníky. Nic takového se však nenastalo, kreativita “0” a viděl jsem jen návrat do historie Střekova. Ta je, podle mě, pryč a je třeba se dívat dopředu, inspirovat se v jiných městech, respektovat aktuální potřeby obyvatel, aktuální stav života v naší společnosti a přestat zarytě trvat na obnově historie Střekova v jeho přesné podobě. Chystaná nákupní zóna bude montovaná stavba, kterou lze jednoduše zbourat, recyklovat a až bude v roce 2050 jezdit do Ústí n.L. rychlovlak, tak můžeme začít betonovat do výšky a postavit finální architekturu. Do té doby bychom měli na těchto pozemcích mít cokoliv, co budou moci využívat obyvatelé Střekova.

Hasičská cisterna na náhradní díly doručena, oprava může začít - V dubnu se naší hasičské jednotce, při výjezdu, zadřel motor, a tak jsme museli řešit opravu nebo výměnu. Oprava by stála cca 200tis., měli jsme již vybraného dodavatele generální opravy, čas nás tlačil, hasiči neměli čím hasit :-( Ještě jsem však dostal tip na vyřazenou policejní cisternu, která dříve kropila demonstranty. Krajského policejního ředitele jsem osobním dopisem požádal o bezúplatný převod, to se povedlo, za to moc děkujeme, protože jsme ušetřili velkou část peněz za opravu motoru a také za nové pneumatiky, které jsme také nutně potřebovali. Navíc máme spoustu dalších náhradních dílů. Celkem jsme ušetřili cca 300tis. Kč. Překvapivou třešničkou na dortu pro mě bylo, že jsem byl při předávání jediný, kdo mohl s autem najet na převozní kamion a u střekovských hasičů zase sjet a hasičům tak auto vlastně osobně doručit :-) Nedělám to rád, ale tohle jsem si musel natočit :-D Podívejte se na video, informoval jsem o tom již v týdnu na svém Youtube kanálu. Video je níže na této stránce.

Schůzka a novým majitelem hotelu Slávie. Od srpna vietnamská restaurace - Dověděl jsem se o prodeji hotelu Slávie u střekovského nádraží a zajímalo mě, jaké má nový majitel plány. Majitel byl vstřícný, ukázal mi hotel, probíhající rekonstrukci a seznámil mě se svými plány. Od srpna by v bývalé restauraci měla začít fungovat vietnamská restaurace a později také ubytování pro turisty. Ujistil mě, že rozhodně nechystá ubytovnu pro sociálně slabé, což bychom rozhodně neradi, protože nám tři současné na Střekově úplně stačí. Mě se jeho plány líbí, jsem rád, že bude objekt sloužit lidem, nestane se z něj vybydlený dům nebo ubytovna. Do vietnamských restaurací občas chodím na polévku, nudle, rýži, zavitky, a tak věřím, že si své zákazníky najde. Bude to první střekovská, vietnamská restaurace :-)

Rozdáváme knížky budoucím prvňáčkům ve střekovských školkách - Již v minulém roce jsem od mateřské školky na Kamenném vrchu dostal pozvání na akci loučení s předškoláky, “pasování na školáka”. Předškolní děti se rozloučí s ostatními, poděkují učitelkám, zazpívají rodičům, je to taková slavnostní chvíle. Dříve to prý byla tradice, která však přestala, a tak jsme tuto tradici obnovili. Dětem jsme již podruhé koupili knížky a navíc jsme stejné knížky připravili pro všechny školky na Střekově. Místostarostové mě zastoupí na ceremoniálech ve školkách v místě jejich bydliště, tzn. Svádov a Brná, a tak nebudu na fotkách z politiků jen já, protože se nerad fotím. Chci aby byla vidět především moje, naše práce a nikoliv můj obličej. Bohužel je někdy focení nezbytnou součástí ceremoniálů, a tak se tomu nelze úplně vyhnout.

Informace z porady vedení úřadu a moje úkoly

 • připravujeme podklady pro žádost o opravu a dokončení povrchu cyklostezky u Sebuzína, která je poškozená kořeny stromů.

 • Po stížností místních jsem nechal obeslat, se žádostí o úklid a zabezpečení, majitele třech krajních garáží u železničního mostu, které jsou plné odpadků a místo navštěvují problémoví lidé i problémová zvířátka.

 • Prověřujeme vznik dalších parkovacích míst pro autoopravnu na Nové Vsi, která odstavenými automobily obtěžuje místní obyvatele. Místní mě několikrát do roka vyzývají k řešení tohoto dlouholetého problému.

 • Prověřuji protahující se přípravu nového parkoviště u Novosedlického náměstí

Grilovací místo prošlo prvním testem, oslava se povedla :-) - Nově vybudované grilovací místo již přitahuje návštěvníky, proběhla tam první oslava narozenin, kterou prý následovala další skupinka příznivců grilování s točeným pivečkem v KOLOcafé. Je to konečně první, skutečné oživení ústeckého nábřeží. Nestihli jsme dát včas k dispozici grilovací rošt, který je od pátku k zapůjčení v KOLOcafé, a tak mi psala organizátorka, že by nerada oslavu rušila, jestli je již možné grilovací místo využívat. Řekl jsem ano, grilovací místo je k dispozici, rošt můžete použít jakýkoliv a pokud by nesehnali, tak jsem nabídl zajištění náhradního, půjčil bych jí náš ze zahradního grilu ;-) Nakonec rošt sehnali, oslavu jsem viděl při průjezdu na koloběžce, a dokonce jsem dostal fotky z vydařené oslavy. Od několika lidí nezávisle jsem dostal tip na doplnění grilovacího místa o částečné zastřešení a o pohodlnější podložky na sezení. Pokusíme se ještě letos zajistit a pak to bude DOKONALÉ.

Youtube VIDEO týdenního příspěvku Fotky k týdennímu příspěvku

Týden starosty Střekova

14.6.2020

Nová parkovací místa provedením aktualizace nástupních ploch hasičů - V pondělí jsem se sešel s inspektorem hasičů a prošli jsme problémová střekovská místa na sídlištích. Dověděl jsem se zajímavou informaci a sice možnost získání nových parkovacích míst provedením aktualizací nástupních ploch hasičů. U každého domu vyššího než 12m musí být označena nástupní plocha pro hasiče. Přikazuje to norma ČSN 730802. Tato plocha by měla mít zpevněnou příjezdovou cestu o šířce 3.5m. V minulosti se nástupní plochy vymezovali dost velkoryse, protože nebyl problém s nedostatkem parkovacích míst. V současné době je tedy možné nástupní plochy zmenšit na minimum, mohou to provést majitelé domů oslovením odborníka na tuto problematiku a tím získat nová parkovací místa. Např. u věžáků na Novosedláku tak může vzniknout např. 10 nových parkovacích míst.

Nové zastřešené posezení v Sebuzíně je hotové a předané místním - V úterý jsme předali do užívání nové, veřejné, zastřešené posezení u fotbalového hřiště v Sebuzíně. Stavbu financoval magistrát formou participačního rozpočtu, za což děkujeme a také patří velký dík paní Karbusové ze Sebuzína, která tento projekt do participačního rozpočtu přihlásila a uspěla. Pevně věřím, že se najdou další aktivní občané, kteří budou dávat tipy do participačních rozpočtů v příštích letech. Je to ideální způsob, jak obyvatele zapojit do přímého rozhodování co v jejich okolí zlepšit. Informace o participačním rozpočtu najdete ZDE

Návštěva u střekovských hasičů, seznámení s novými členy jednotky - Na návštěvu ke střekovským hasičům chodím často, cca 1x za 2 měsíce. Se starostou sboru dobrovolných hasičů a zároveň velitelem jednotky Tondou Bauerem jsem v kontaktu ještě častěji, když řešíme provozní věci nebo zásahy na Střekově. Na nedělní návštěvě jsem se seznámil se dvěma novými členy jednotky, kteří budou zároveň řidiči hasičské cisterny. Řešili jsme provozní záležitosti především opravu auta, vypili jsme kávu a moc jsem si pochutnal na domácím pečení od Romana Záveská. Hasiče jsem požádal o odstranění nebezpečné, veliké zlomené větve u cyklostezky na nábřeží, které jsem si všiml na sobotní schůzce s nespokojeným občanem. Hasiči vyjeli hned po mém odjezdu. Díky za rychlou reakci ;-)

Podivné kácení u zdymadel a cyklokempu, prověřím to - Ve čtvrtek mi volal nespokojený, naštvaný pán, kterého rozzlobilo pokácení stromů na nábřeží u zdymadel a u cyklokempu. Už do telefonu jsem se mu snažil vysvětlit, že kácení provádí pravděpodobně pracovníci povodí kvůli plynulejšímu průtoku, protože vše, co je pod cyklostezkou je koryto řeky, kde by nemělo nic bránit průtoku. To jej příliš neuklidnilo, a tak jsem mu nabídl schůzku na místě. Sešli jsme se v sobotu po obědě, ukázal mi obě místa a musím se přiznat, že ani já nechápu proč byly stromy na obou místech pokáceny. U zdymadel to nedává smysl vůbec a u cyklokempu prý překážely plánované rekonstrukci mola. Sice si dovedu představit, že do projektu nového mola, o kterém jsem již jednou psal, stromy nezapadají, ale na druhou stranu si říkám, že je to velká škoda, že se projektant či stavebník nepokusil stromy ponechat. Poskytovali stín návštěvníkům cyklokempu i projíždějícím cyklistům a v době sucha, bychom se měli snažit stromy maximálně chránit. Obě kácení prověřím a požádám o větší snahu o záchranu stromů a kácení jen v opravdu nezbytných případech, kdy hrozí ohrožení života lidí nebo škody na majetku. To však tyhle případy rozhodně nesplňovaly.

Nová zábava na Střekově, pěkně jsem se zapotil a oživil taktiku z vojny :-) - V budově bývalé sportovní haly Slavoje Severotuk, nyní trampolínového centra vznikla v suterénu nová atrakce LASERGAME. O všem co se na obvodě šustne chci vědět maximum, a tak jsem majitele požádal o exkurzi. Lasergame je zábava pro dva a více lidí, podobná paintballu, kdy se v labyrintu místností a kulis snažíte střelbou z maket zbraní zasáhnout protivníka a získat více bodů, v různých statistikách, než protivník nebo druhé družstvo. Místo kuliček s barvou, v případě paintballu však stiskem spouště vyšlete laserový paprsek a snažíte se zasáhnout čelenku soupeře. Lidem s odporem ke zbraním to možná přijde jako trochu divná zábava, jenže při nepokojích, obraně republiky však všichni v bunkrech zůstat nemůžeme, a když jsem byl dítě, hra na policajty a zloděje byla běžnou součástí venkovní zábavy. Proč si to tedy nevyzkoušet? Lasergame je dobrá na taktické přemýšlení, něco si pamatuji z vojny, a tak jsem majitele, mého soupeře, ze začátku několikrát překvapil :-D, ale je to také sportovní výkon, protože se musíte rychle přesouvat, v podřepu, předklonu, plazit a u toho se každý pěkně zapotí. Souboj jsem sice prohrál ve všech sledovaných statistikách, ale bavilo mě to a jistě tam vyrazím se svými dvěma syny. V pěkném posezení s barem si pak můžete s partou vychutnat pivo, na velkoplošné obrazovce rozebírat statistiky a možná i záznam z hry. Toto místo i tamní obyvatelé však trpí velmi špatnou obslužností MHD, což je úkol pro mě. Aktuálně se snažím přesunout trasu na Kamenný vrch z objíždění pumpy MOL na trasu přes ul. Truhlářova. Brzy o této aktivitě budu psát podrobněji.

Schůzka se zástupcem Středohorského sadařského spolku, budeme sázet ovocné stromy - Schůzce předcházel telefonát a mejlová komunikace, tak jsme se na schůzce bavili konkrétně, dohodli se jak dál postupovat, abychom mohli na podzim začít sázet. Vybrali jsme dvě lokality, první je u nového krematoria, na louce před restaurací Pohoda a druhá, mnou preferovanější, je lesopark Malé Sedlo, kde by návštěvníci při procházkách mohli ochutnávat plody ovocných stromů a posedět na mýtině. Na Malém Sedle kdysi ovocné sady byly, v současné době je tam poměrně hodně odumřelých stromů, a tak věřím, že se vhodné místo najde, vytvořme mýtiny, třeba s pěknou vyhlídkou a na podzim můžeme sázet ;-) Jasně, jsem trochu optimista, návrh musí schválit rada obvodu Střekov, ale vše je zdarma, v rámci projektu podpory výsadby ovocných stromů a to včetně administrativy dotace. My prakticky jen schválíme místo, povolíme výsadbu a následnou údržbu středohorským sadařským spolkem. Ještě mě napadlo využít velkou zahradu střekovské fary, kde také jistě ovocné stromy byly. Farní zahrada není v současné době využívána, oslovím pana faráře, a pokud bude souhlasit, můžeme se pokusit oživit i komunitní zeleninovou zahradu.

Vrak u Labské Bašty zmizel, další jsou na Nové Vsi a u soudu - Týden po zveřejnění fotky vraku u Labské Bašty vrak zmizel. Možná je to mým příspěvkem :-), možná jen náhoda, ale zkusím to ještě u vraků bez registračních značek, které jsou na Nové Vsi a u soudu. Tuším však, že to tak rychle nepůjde, protože vraky, resp. auta bez registračních značek, pravděpodobně souvisí s autoopravnami. S autoopravnami jsem jednal, s tou Novoveskou již 3x, ale bez úspěchu. Budeme tedy postupovat jiným způsobem. Do autoopravny u soudu ještě zajdu a pokusím se je podruhé přesvědčit, aby si z veřejného prostoru nedělali odstavné parkoviště. V obou lokalitách to občanům vadí, stížnosti se opakují, naposledy u mě byl stěžovatel v kanceláři toto pondělí. Naštěstí již nám je legislativa více nakloněna a auta bez registračních značek a nebo platné technické kontroly můžeme odtahovat mnohem rychleji.

Youtube VIDEO týdenního příspěvku Fotky k týdennímu příspěvku

Týden starosty Střekova

7.6.2020

Schůzka s majiteli bývalých jeslí v ul. Máchova. Nový domov seniorů? - Objekt bývalých jeslí v ul. Máchova je v rekonstrukci již nějaký ten rok, tak mě zajímalo jaký je plán dalšího postupu. Na schůzce s teplickými majiteli, přímo na místě, jsem se dozvěděl, že v objektu plánovali domov seniorů s kapacitou kolem 40ti ubytovaných, stavba byla projektována pro tento účel a je téměř hotová. Domov je v klidné části, z pokojů jsou pěkné výhledy, téměř celý den do pokojů, na terasu i balkony svítí sluníčko, v areálu je velká zahrada. Ideální umístění pro domov seniorů. Bohužel jim partner, který měl domov pro seniory provozovat odřekl spolupráci, a tak bylo dokončení stavby odloženo. Domov pro seniory na Střekově potřebujeme, a tak se pokusím využít některé kontakty z přípravy domova seniorů, kterou jsem prováděl v minulém roce pro modrou ubytovnu, a nového partnera majitelům doporučit, zprostředkovat jednání.

Grilovací místo na nábřeží otevřeno. Grilovací balíčky v KOLOcafé - Není to ještě ani měsíc, co zahájila provoz kavárna na nábřeží u soudu KOLOcafé a už tu máme další možnost pro zábavu, odpočinek, posezení s přáteli, s výhledem na řeku. Nové grilovací místo se povedlo, je v “antivandal” provedení a v kombinaci s KOLOcafé nám vzniká pěkné centrum pro odpolední a večerní zábavu u řeky. V kavárně bude brzy k dostání grilovací balíček, který bude obsahovat vše potřebné ke “grilovačce”, takže pokud půjdete s rodinou nebo přáteli kolem, můžete začít grilovat bez přípravy ;-) Pokud si dobroty na gril a palivo přinesete sami, stačí si jen v kavárně půjčit rošt a můžete grilovat. Grilovací místo postavil magistrát a vychází z participačního rozpočtu, kdy se občané podílí svými tipy na rozhodování o investicích města.

Další stížnosti na vraky se množí, brzy budeme odtahovat - Tipy na odstavená auta, potenciální vraky dostávám od lidí často. Zabírají cenná parkovací místa a hyzdí okolí. Drtivou většinu již máme v evidenci, a tak občanům jen poskytnu informaci o dalším postupu. Každé auto, které nemá registrační značku, nebo platnou technickou prohlídku již dokážeme do cca 3 měsíců dostat z parkovišť. Pokud tedy takové auto vlastníte, doporučuji pro něj najít soukromou odstavnou plochu, abyste nemuseli platit odtah a denní sazbu odstavného parkoviště. Snažil jsem se všechna střekovská auta, která řešíme, zveřejnit na webu úřadu a v chytré komunikaci, ale opět jsem narazil na administrativní bariéry, protože odstavená auta jsou agendou magistrátu a my jen pomáháme s přípravou. Je to hodně nepraktické, informace nejsou jednoduše dostupné a budu se dál snažit tento stav změnit a občanům informace o řešených autech lépe zpřístupnit. Legislativa k odstaveným se sice trochu zlepšila, ale stále je to dost špatné.

Vůbec nechápu, proč nemůžeme auto bez registrační značky nebo platné technické kontroly odtáhnout např. do 7 dnů. Jsem přesvědčený, že je to dostatečná doba, do které si majitel může sjednat odtah.

Žádost o dotaci ČEZ na hřiště v ul. Truhlářova odeslána, čekáme s opravami - Dne 4.6 jsme odeslali žádost o 2 mil Kč na rekonstrukci volnočasového areálu v ul. Truhlářova. Další 1 mil. Kč jsme připraveni dát ze svého. Kvůli koronaviru jsme přišli o možnost dotace z fondu hejtmana, ale pokud vyjde dotace od ČEZ, budeme moci postavit alespoň jedno multifunkční sportoviště. Do měsíce bychom měli mít jasno, zda nám ČEZ přispěje či nikoliv. Do té doby čekáme i s opravami hřiště.

Je to náš největší, střekovský areál, ale bohužel je stále pouze pro ostudu. Potenciál je tam veliký a přesně tak jsme pojali projekt rekonstrukce, která bude stát cca 14 mil. Kč. Po dokončení všech čtyř etap budou v areálu dva multifunkční kurty pro různé sporty, ovál s umělým povrchem pro běžce i bruslaře, velké dětské hřiště, venkovní posilovna, plážový volejbal, malé pódium pro školení akce, vyjímečně pro hudební produkci a to vše budete sledovat z pěkného, částečně zastřešeného posezení s kavárnou a občerstvením. V areálu budou i nádrže na zachytávání dešťové vody pro na zalévání.

Vyzkoušel jsem komunální elektromobil. Ideální pro koše na tříděný odpad - Malý nákladní elektromobil bych rád využil pro plánovaný svoz tříděného odpadu z veřejných košů. Prozatím nemáme ani ty koše, ale pracuji na tom :-) Na elektromobil je poskytována státní i krajská dotace, a tak by jeho pořízení mohlo být výhodné. Výhodou komunálního elektromobilu je jeho čistý provoz bez výfukových plynů a olejových skvrn, což hlavně u hřišť a míst pro odpočinek dává velký smysl. Dalšími výhodami jsou tichý provoz a velmi nízké provozní náklady. Koše na tříděný odpad bych rád viděl např. i na vyhlídce Male Sedlo, a tak jsme tam s elektromobilem vyrazili na testovací výjezd. Byl jsem překvapen, co vše elektromobil zvládl vyjet, kam se vešel, dokázal by dokonce jezdit i po plánovaných cestách, které vedou kolem tohoto lesoparku, a které budeme rekonstruovat.

Venkovní bazén na Klíši otevřen. Na nábřeží jsem chtěl stejné stánky i trávník - V pondělí 1.6 jsem se zúčastnil slavnostního otevření venkovního bazénu na Klíši, nyní již venkovního akvaparku. Proměna je to veliká a vypadá to parádně. Už se těším na návštěvu v plavkách a hlavně pro děti to bude celodenní zábava. Při pohledu na stánky u travnatých ploch jsem si vzpomněl na můj loňský plán vybudování relaxačních zón na střekovském nábřeží. Přesně tak bych si představoval vzhled nábřeží, pěkný, udržovaný trávník, pěkně sladěné stánky a toalety. Snad se brzy dočkáme :-( Letos se to nepovede hlavně kvůli penězům, šetření po koronakrizi, ale příští rok to opět zkusím předložit ke schválení.

Začíná jezdit bezplatný cyklobus ze Střekova od soudu na Klíši, Bukov a Severní Terasu - Cyklobus jezdí v sobotu, neděli a svátky vždy v 16:30h a 18h. Je tedy ideální hlavně pro návštěvníky Střekova, kteří se po celodenním výletě potřebují vrátit domů, ale také pro cyklisty ze Střekova, kteří míří na odpolední cyklovýlet do Krušných hor a nechtějí projíždět městem.

Odkazy na další cyklobusy - městské, jízdní řády

Fotky k týdennímu příspěvku

Týden starosty Střekova

31.5.2020

Pamětní deska z Olešnice vytažena ze 70 letého úkrytu a vrácena na své místo - Téměř okamžitě po zvolení do funkce starosty zam nou přišel starousedlík z Olešnice, syn bývalého olešnického hospodského pan Musil a povídá “Víte pane starosto, chodím sem už dlouho, vždycky po volbách, za novým starostou s prosbou, aby se nezapomínalo na historii Olešnice, aby se nezapomnělo, kdo v Olešnici žil, co se tam událo. Pomůžete mi?” Neváhal jsem ani vteřinu a požádal ho ať pokračuje. Byl překvapený, že mě to zajímá a pokračoval ve vyprávění. Je to moc dlouhý a zajímavý příběh, abych ho mohl napsat do týdenního příspěvku, a tak připravuji video na Youtube kanál starosty Střekova. Malá ukázka je ZDE Dokončené bude pravděpodobně koncem roku 2020, až splním další úkoly od p.Musila. První úkol mám splněný, jedná se o pamětní desku na obyvatele Olešnice, kteří padli v první světové válce. Desku se mi podařilo získat, nebylo to jednoduché, ale vše se podařilo, deska byla vytažena z úkrytu, kde byla téměř 70 let, restaurována a vrácena na své původní místo. Největší odměnou pro mě byla středeční návštěva pana Musila v mé kanceláři, byl na první pohled šťastný, pevně mi stiskl ruku a poděkoval. Moc příjemný pocit.

Dětské hřiště v Brné doplněno o další prvky. V rámci participačního rozpočtu - Dětské hřiště nad kapličkou bylo doplněno o další prvky, které hřiště výrazně rozšířili. Před doplněním to byl spíše dětský koutek, ale nyní už se jedná o pěkné dětské hřiště. Takových proměn i nových staveb musí být v budoucnu více. Rozšíření dětského hřiště proběhlo v rámci participačního rozpočtu magistrátu, kdy občané dávají tipy na projekty k realizaci, projekty jsou posouzeny a vybrány ty, které jsou prospěšné co největšímu počtu lidí, realizovatelné jak technicky, tak ekonomicky. Střekov byl v projektech v minulém roce úspěšný, a tak letos, po přípravách a výběru dodavatele, realizujeme čtyři projekty za více než 1 mil. Kč, z čehož mám opravdu velkou radost. Další dokončené projekty budou brzy následovat ;-)

Omezujeme sekání trávy a zastřihávání keřů, bojují o život :-( - Vody je v krajině stále zoufale málo, občasné deště sice trochu pomohli, ale země je tak vyprahlá, že musíme stále bojovat o život každého trávníku, rostliny, stromu. Poslechli jsme rady odborníků, omezujeme sekání trávy a zastřihávání keřů. Výjimku mají jen hřiště a místa, kde keře brání rozhledu do křižovatek. Prosíme tedy o pochopení. Časté stížnosti na riziko klíšťat sice chápeme, ale nemůžeme rostliny zahubit jen pro to, že se bojíme klíšťat.

Výstavba kurtu na hřišti v Olšinkách začala, bude další pěkné sportoviště - Další sportoviště už se chystá, přáli si ho obyvatelé Olšinek a rekonstrukce či výstavba sportovišť je i moje velká priorita. Každá konkurence pro televizi, herní konzole, tablety a mobily se počítá ;-) Po Svádově bude tedy k dispozici další pěkné, veřejné sportoviště, přístupné všem. Pokud tedy nemáte v blízkosti vašeho bydliště žádné pěkné sportoviště, tak sedněte na kolo, autobus nebo si udělejte procházku do Olšinek. Jen prosím respektujte večerní klid a udržujte pořádek. Další rekonstrukce a výstavby sportovišť se už chystají, tak vydržte, na všechny se dostane :-)

Schůzka s vedoucím Správy a údržby silnic pro Střekov, úklid začal hned v pondělí - Často vídám u krajnic střekovských silnic hromádky prachu, někdy už hromady, ze kterých roste tráva nebo řepka olejka. Vyrazil jsem tedy na schůzku se vedoucím ústeckého střediska Správy a údržba silnic Ústeckého kraje. Získal jsem potřebné informace a domluvil se na koordinaci údržby hlavní střekovské silnice podél Labe a na Kamenný vrch. Vše zafungovalo na jedničku, protože v pondělí jsem potkal auto údržby a hromady prachu připravené na odvoz. Děkujeme.

Zamyšlení - Při jedné cestě domů mi však, při pohledu na zelenou krajnici, bleskla hlavou myšlenka, že každá zeleň se počítá a jestli není půlmetrová tráva u silnice vlastně přínosem. Silnice nevypadá jen šedivě, asfaltově, tráva zcelí prach u silnice, při dešti zachytí vodu a rozhodně také prach z projíždějících aut. Co myslíte? Mám zase jedno dilema, o kterém si musím ještě s pár lidmi promluvit.

Schůzka s majitelem loděnic, chystá lázně a cyklostezku uvnitř areálu - Bývalé loděnice před Olšinkami nejsou vůbec pěkným místem. Lidé tam často odkládají odpad, několikrát tam hořelo, místo často navštěvovali bezdomovci a vandalové. Na schůzce s majitelem jsem se dozvěděl, že by z loděnice rád vybudoval lázně podobné žlutým lázním v Praze, suchý dok pro majitele lodí a potěšil mě jeho záměr vybudovat v areálu cyklostezku, která v současné době vede podél frekventované silnice. Cyklostezku v areálu loděnice vybuduje na vlastní náklady, ale další, navazující úsek cyklostezky od loděnice ke hřišti ve Svádově bude muset vybudovat kraj. To je úkol pro mě, abych tuto část cyklostezky prosadil. Majitel mi bohužel neřekl v jakém termínu by chtěl rekonstrukci areálu provést, tak nezbývá doufat, že to bude co nejdříve.

Dotace na odpady, příprava projektu sběrného místa a recyklace plastu - Krajský úřad vypsal, a kvůli koronaviru nezrušil, dotační titul pro podporu odpadového hospodářství. Již v minulém roce jsem připravoval projekty z této oblasti, a tak bychom některé z nich mohli realizovat s krajskou dotací. Rád bych vybudoval sběrné místo v Olšinkách vedle současné sběrny. Občané našeho obvodu by tak nemuseli s velkoobjemovým, zahradním a stavebním odpadem jezdit do Krásného Března nebo Všebořic. Sběrné místo bych rád vybavil také malou recyklační linkou v rámci mezinárodního projektu Precious Plastic a skladem pro znovupoužitelné věci, systém tzv. Re-Use. Dalším projektem vhodným pro dotaci je příprava pečlivějšího, chytrého třídění v domácnostech a měření objemu sváženého komunálního odpadu. Cílem tohoto projektu je zvýhodnění domácností, které lépe třídí v rámci chystaného poplatku za komunální odpad. Vše je na začátku a ve fázi mého nápadu. Rozhodovat bude rada obvodu Střekov.

Fotky k týdennímu příspěvku

Týden starosty Střekova

24.5.2020

Výstavba Lidlu se komplikuje, pozemky jsou oplocovány, připravujeme REFERENDUM - Ještě na konci minulého roku to vypadalo, že výstavba nákupní zóny s Lidlem má podporu většiny zastupitelů magistrátu. Mám však pocit, že podpora zastupitelů slábne a jedinou šancí pro příznivce výstavby nákupní zóny je REFERENDUM občanů obvodu Střekov, které by se mohlo uskutečnit na podzim, společně s krajskými volbami. O vyhlášení referenda budou střekovští zastupitelé rozhodovat, pravděpodobně v červenci, na mimořádném zastupitelstvu k tomuto tématu.

Aktuálně dochází k oplocování pozemků, na kterých by nákupní zóna měla vzniknout. Není to začátek výstavby, ani její příprava, majitel pozemků, firma Saller Group, chce jen své pozemky oplotit, aby bylo zřejmé, že jsou soukromým majetkem a nikoliv ve vlastnictví města, jak mnozí oponenti výstavby uváděli. Pokusím se s firmou Saller Group domluvit nějakou formu využití oplocených pozemků. Psí park na Střekově chybí, je v plánu i u nákupní zóny, tak se pokusím získat pro tento projekt podporu střekovské koalice a souhlas majitele. Pokud máte nějaký tip na další využití pozemků, neváhejte mi napsat. Nic není jisté, ale pokusit bychom se o využití pro veřejnost měli.

Projekt výstavby v původním návrhu firmy Saller má stále mojí podporu a to výhradně kvůli mému přesvědčení, že tuto občanskou vybavenost na Střekově potřebujeme, chybí tu, tyto pozemky jsou pro nákupní zónu ideální a firma Saller Group je připravena invertovat 250mil. Kč. Tuto šanci bychom měli využít. Získat Lidl, lékárnu, drogerii, kavárnu, dva parky, tolik potřebná parkovací místa je prostě lepší než zaplevelené nevyužívané pozemky.

Naši hasiči získali cisternu na náhradní díly. VELKÝ DÍK patří především policii. - Střekovským hasičům se před měsícem, při výjezdu k požáru na Novou Ves zadřel motor, a tak jsme museli v našem, už tak napnutém rozpočtu, hledat 200tis. Kč na jeho opravu. Když jsem se dozvěděl, že u policie právě vyřadili stejnou cisternu, která je stále pojízdná, jen stará, ale motor měl být po generální opravě, neváhal jsem a napsal jsem řediteli krajské policie, kterým je plk. Mrg. Jaromír Kníže, jestli by nám nepomohli a jejich cisternu nám nedarovali. Jejich reakce byla rychlá a cisternu jsme získali. Možná k jejich rozhodnutí přispěl i fakt, že jsme policii nedávno na Střekově zrekonstruovali objekt služebny, který je v našem majetku a policie je v těchto prostorách v nájmu. Díky cisterně na náhradní díly jsme tak ušetřili nejen na opravě motoru, ale využijeme také velmi drahé pneumatiky, máme rezervní čerpadlo a spoustu dalších náhradních dílů. Odhaduji, že jsme tak ušetřili kolem 300.000Kč. Moc nám policie pomohla, tak ještě jednou děkuji. Ušetřené peníze se budou rozhodně hodit.

Hledáme místo pro výsadbu ovocných stromů, založení městského lučního sadu - Začátkem roku mě oslovil předseda Středohorského sadařského spolku pan Michal Forejt, zda bychom neměli nějakou vhodnou lokalitu pro založení městského lučního sadu s vysokokmennými, ovocnými stromy a dále nabídl péči pro naší lidickou hrušeň, kterou jsme v minulém roce vysadili v parku u Činoheráku. Jeho zájem mě potěšil, slíbil jsem mu podporu a ujistil ho, že nějaké místo jistě najdeme. Koronavirus celý projekt posunul, ale v týdnu mi opět napsal a navrhl možnost výsadby na louce na Malém Sedle. To jsem zdvořile odmítl s tím, že louka je jediným nezalesněným prostorem v lesoparku Malé Sedlo, lidé louku využívají, v zimě se tam bobuje a v budoucnu bych tam chtěl obnovit historické letní kino, které tam kdysi bývalo. Nabídl jsem mu louku u hřbitova nebo založení sadu po prořezu lesa na Malém Sedle, kde je spousta odumřelých stromů. Na Malém Sedle prý kdysi sady bývali, tak bychom je tam zase vrátili. Vím, že jsou na Malém Sedle také včely, sám včely chovám a vím, že kombinace ovocných stromů a práce včel na opylování je ideálním spojením.

Přespávání v autě řešíme opakovaně, tentokrát v ul. Kozinova na nábřeží :-( - Je to již třetí prosba občanů, abychom přespávání v autě řešili. První autonocleh byl u soudu na parkovišti před samoobsluhou, druhý v ul. Purkyňova před ubytovnou a tentokrát v ul. Kozinova, kde již cca měsíc bydlí v autě muž se ženou. Občané z okolí si stěžují, že autonocleháři chodí v okolí vykonávat potřebu a nechávají tam nepořádek. Druhý den po oznámení jsem přijel na místo, po dobrém promluvil se ženou, muž byl údajně v práci, paní říkala, že od soboty mají zajištěný podnájem, získal jsem další informace a předal je našemu sociálnímu odboru, aby se pokusili lidem pomoci získat podporu a mohli si tak najít bydlení. Poprosil jsem je, ať se s autem přesunou na jiné, odlehlejší místo, které je vybaveno mobilní toaletou. Takových míst je kolem Ústí n.L. několik. Neposlechli mě, zůstali další noc, a tak jsem je druhý den již důrazněji upozornil, že u bytových domů prostě v autě přespávat nemohou, že další den přijdu s policií. Opět neposlechli, tak jsme je další den s městskou policií a pracovnicemi našeho sociálního odboru opět navštívili. Bohužel jsme je nezastihli, tak jsme jim nechali za stěračem tipy na volná místa v ubytovnách a domluvili se s policií na kontrolách. Snad se brzy přesunou a pokud ne, budu je opět každý den navštěvovat nejen já, ale také policie.

Se společností Glencore začínáme mít špatné zkušenosti - Začátkem března jsem navštívil společnost Glencore, abych se seznámil se stavem řešení zápachu, požádal o navýšení prostředků pro místní sponzoring a poprosil je o větší vstřícnost k ostatním firmám v areálu Setuzy a povolením využití vlečky. Velmi by se tak omezila kamionová doprava na Střekově. Bohužel se nic z mé agendy nepovedlo posunout. Zápach stále trápí obyvatele Střekova i přes jejich ujištění, že louhová pračka je již v provozu. Ke sponzoringu mi sice řekli, že jej nemohou navýšit kvůli špatným finančním výsledkům, ale Glencore ani neplní původní sponzorskou smlouvu a nereagují na korespondenci. Takhle si tedy seriózní spolupráci nepředstavuji. Pokud bude zápach stále trápit obyvatele, přistoupíme k dalším krokům řešení.

Špatné parkování v ul.Nová bude aktivně řešeno od 1.6. Neparkujte před domy. - Již po několikáté píši o problému, kdy lidé parkují v zákazu vjezdu, před panelovými domy, na nástupních plochách hasičů i přes to, že v okolí je dostatek parkovacích míst. Tipy na volná parkovací místa najdete ZDE. Dále jsem poslal žádost na bytové družstvo Družba o vyvěšení upozornění na přísný zákaz parkování před domy. Již nevím jak jinak řidiče “přátelsky” upozornit, a tak dám od 1.6 pokyn městské policii na Střekově, aby řidiče každý den pokutovali. Nemohu riskovat, že při požáru nebudou mít hasiči dost místa nebo při požáru začnou hořet i tato zaparkovaná auta a mě se budou ptát co vše jsem podnik pro to, aby auta před domy neparkovala. Tipy na parkovací místa najdete v komentáři pod příspěvkem.

Středeční porada vedení úřadu a předání mých úkolů. - Každou středu máme na úřadě poradu vedení. Poradu vede pan tajemník, jako přímý nadřízený všech zúčastněných vedoucích jednotlivých odborů úřadu. Mě je přímo podřízen pouze tajemník. Své úkoly však předávám na těchto středečních poradách, protože je tam také prostor k bližšímu vysvětlení. V minulém roce jsem se snažil o změnu v zadávání úkolů a sice přesun agendy úkolů z papírové formy do systému Outlook - úkoly. Můj návrh najdete ZDE. Systém Outlook na úřadě máme již řadu let, a tak bychom ho jen začali více využívat. To se však nepovedlo, nezískal jsem na tuto změnu politickou podporu. Je to myslím velká škoda, vše by bylo přehlednější, úkoly by se lépe předávali, lépe dohledávala historie a hlavně by úkoly nemizeli, což se občas děje :-( V textové formě a na papíře se to prostě stane, protože se nejedná o systémový záznam úkolu, ale pouze psaný text. Nemyslím si, že je to úmysl, jen to prostě není přehledné. Na aktuální poradě jsem předal další úkoly, které dostávám od občanů nebo zapisuji při cestách v rámci obvodu.

- Vyměnit roztrhané sítě na hřišti v ul. Truhlářova za kvalitnější, pevnější

- Přestěhovat kontejnery na odpad v ul. Truhlářova blíže k domům, ke kterým patří

- Ohraničení kontejnerového stání u trafostanice v ul Nová. Kontejnery často ujíždí do trávy.

- Prověřit stav výměny plotu na dětském hřišti v ul. Nová.

- Zjistit jaký je stav grilovacího místa na nábřeží, kdy bude předáno?

- Zajistit častější úklid nového grilovacího místa, často je tam nepořádek

- Prověření počtů trvale žijících obyvatel v horních Církvicích kvůli kontejnerům a případné výstavby příjezdové cesty.

- Oprava nebo výměna vývěsky v Kojeticích, sundat starý plech jízdních řádů

- Úklid kamenů kolem nového telekomunikačního sloupku v Kojeticích, kde probíhala stavba a zůstala tam poházená suť, která bude komplikovat sekání trávy.

Fotky k týdennímu příspěvku

Týden starosty Střekova

17.5.2020

Jednání s vedením dopravního podniku, přímá linka do Globusu zůstane - Na lednovém jednání s dopravním podnikem se starosty jsme se dozvěděli o chystané optimalizaci linek MHD kvůli novému kruhovému objezdu v Předlicích, který nabízí více možností tras trolejbusů, a také novým požadavkům ostatních obvodů. Jednou z variant bylo rozdělení přímé linky ze Střekova do Globusu, kde by byl nově nutný přestup ve městě. To jsem musel odmítnout, i když chápu, že poskládat požadavky ke všeobecné spokojenosti musí být hodně složité. Přímá linka do Globusu je, hlavně pro starší občany našeho obvodu, důležitá hlavně kvůli omezené možnosti nakupování, máme tu je Penny market a malé večerky. Dopravní podnik nám vyšel vstříc a přímá linka ze Střekova do Globusu bude zachována, i když jen každý druhý trolejbus. Budeme se nově dělit o přímou linku se Severní terasou.

Řešili jsme také dopravní obslužnost horní Brné nad koupalištěm a můj návrh změny trasy trolejbusu na Kamenný vrch, konkrétně opuštění trasy kolem čerpací stanice MOL a změnu na trasu Žukovova, Truhlářova, Nová (pětidomí), Kamenný vrch škola. Zatím však nečekejte žádný velký posun :-(

Střední opravy silnic v našem obvodě začali, budou v Brné i ve Svádově - Dočkají se ulice v Brné (Zlatá Stezka, Wagnerova, Rodinova, Na Rybárně) a ve Svádově (U Stodol). Mrzí mě, že o opravách dozvídám až od občanů, nikdo s námi plán oprav nekonzultuje, neptají se nás, kde bychom potřebovali silnice opravit. Pouze posíláme podněty k menším opravám jednotlivých výmolů. Silnice se opravují buď opravami jednotlivých výmolů (malé opravy) nebo střední opravou výmolů ve větších úsecích (aktuální případ) nebo velkou opravou odstraněním starého povrchu a položením nového. To bychom jistě nejvíce uvítali v ul. Žukovova, která je snad zakletá. Stále její opravu urgujeme, ale prozatím bez úspěchu :-(

V opravách silnic bych uvítal nějaký systém, kde by byly zadány stavy silnic délkou poškozených úseků, jejich vytíženost a vypočítaným koeficientem bylo by jasně dané, kde se musí opravit přednostně. To by byla silnice Žukovova dávno opravena. Stejný systém jsem navrhoval pro opravy chodníků, ale nesehnal jsem podporu na provedení změny.

Telefonát s cyklokoordinátorem magistrátu, první vyjímka v jednosměrce - Od minulého roku má město nového cyklokoordinátora, a protože v městské cyklistice vidím velký potenciál ke změnám, cyklistice jak dopravní, tak rekreační, byla to již má třetí schůzka, tentokrát jen dlouhý telefonát, kde jsme diskutovali o připravovaných změnách. Největší posun pro naše město, i pro Střekov, by bylo povolení jízdy cyklistům ve vybraných jednosměrkách. Jednosměrky jsou opatřením především pro automobily kvůli regulaci dopravy a rozměrům vozovky, a tak cyklisté v jedosměkách nepředstavují vážnou komplikaci. Povolení jízdy cyklistům v protisměru je běžnou praxí v mnoha městech a především v Praze. U nás však dopravní policie stále váhá. Malý posun tu je a sice povolení prvního, zkušebního protisměru v ulici České mládeže u UJEPu. Osobně netuším, co chtějí zkoušet, když protisměry fungují již roky. Další novinkou, a tentokrát také na Střekově pod hradem u zdymadel, budou nové značky na silnicích, kde jezdí často cyklisté “Odstup 1.5m od cyklistů”. Dále jsem se dozvěděl o ročním odkladu výstavby pam treku na Střižáku a zahájení provozu cyklobusu na Adlofov, který jezdí od 16.5, 2x denně od divadla. Roční odklad, kvůli nedostatku peněz, postihne i mnou připravovaný projekt výstavby cyklotrasy, menšího “singltreku” na Malém sedle.

Prověření stížnosti na nepořádek na Malém Sedle. Koše se vyváží 1x za 14 dní - Po stížnosti na nepořádek na Malém Sede jsem nechal prověřit frekvenci vyvážení koše u rozhledny a s tím rovnou i dalších košů a kontejnerů, u kterých se začalo objevovat stále více nepořádku. Koš na Malém sedle je vyvážen 1x za 14 dní, v březnu došlo o opomenutí, takže koš nebyl vyvezen celý měsíc. To se stát může, a proto jsme připraveni vyvést koš kdykoliv o to bude požádáno. Na Malém Sedle bývají často soukromé akce, a tak se může po vyvezení koš opět rychle zaplnit. Pokud tedy pořádáte soukromou akci s kamarády, odvezte si prosím svůj odpad, protože koše jsou především pro veřejnost, nikoliv pro akce většího počtu osob. Osobně bych bylo PRO, abychom v létě, veřejné koše vyváželi obden.

U sídlištních kontejnerů nedošlo k žádné změně frekvence vývozu, takže větší množství odpadu vzniklo pravděpodobně kvůli karanténě a většímu nasazení obyvatel v úklidech domácností, sklepů, půd :-)

Návštěvy pozvání obyvatel Kojetic a horních Církvic. Vždy odjíždím se seznamem úkolů. - Stává se často, že mi někdo zavolá a požádá mě o pomoc, radu. V drtivé většině téměř okamžitě zapínám koloběžku nebo auto a vyrážím na místo. Osobní jednání a seznámení se s problémem přímo na místě nic nenahradí. Někdy stačí rychlá rada, vysvětlení, někdy musím problém aktivně řešit na poradě úřadu. V Kojeticích jsme řešili údržbu zeleně, úpravu vzhledu zastávky, stále tam mám v plánu herní plácek, rozhodně by tam měl být chodník podél silnice, úsekové měření místo bezzubého strašáka ukazujícího rychlost, namalované čáry v široké zatáčce, kde hodně lidí jezdí téměř smykem, což je vidět na “ trochu kontroverzním” obrubníku u historické Lípy.

V Církvicích jsme řešili možnost přesunu stanoviště kontejnerů na tříděný odpad, jednoho ze dvou ze spodních Církvic do horních, hned za mostek. V horních Církvicích žije trvale několik rodin, ale stále jezdí domů po polní cestě bez lamp. Možností jak do horních Církvic vybudovat příjezdovou silnici je několik, tak snad se to povede. Setkávám se s názorem, že to jsou jen chataři, kteří se rozhodli přestěhovat natrvalo, tak přece kvůli nim nebudeme budovat městskou infrastrukturu. S tím nesouhlasím, jsou to noví obyvatelé, buďme za ně rádi a měli bychom tento trend podporovat.

Obava z ubytovny v Brné v ul. Karla Maye č.p.12 - Volala mi paní z Brné, že se místní obyvatelé v okolí kapličky obávají vzniku ubytovny z nově prodaného, velkého domu Karla Maye č.p.12. Vyrazil jsem na návštěvu, paní jsem myslím uklidnil, že ubytovna tam nevznikne, ale pokud se majitel rozhodne vybudovat byty, které bude pronajímat, tak s tím nemáme prakticky žádnou možnost cokoliv dělat. Telefon na majitele jsme nesehnali, poslali jsme mu dopis do datové schránky se žádostí o přátelské setkání, hodinu po odeslání mi zavolal a ujistil mě, že sociální byty rozhodně nechystá. Informaci jsem obratem předal.

Je to již druhý případ obavy obyvatel Brné o vznik ubytovny. Jediné co je opravdu účinné je objekty vykupovat a vybudovat pěkné bydlení pro bezproblémové, pracující obyvatele např. mladé rodiny. Ve světě je kvalitní obecní bydlení běžné a my bychom měli také nabízet několik druhů bydlení, které bude lidi motivovat k posunu do lepšího. Zatím máme do tohoto stavu hodně daleko :-(

Brigáda obyvatel Olšinek, organizovaná novým spolkem. Jdou příkladem - Nově vzniklý spolek Naše Olšinky je hodně aktivní a snaží se o opravdovou proměnu Olšinek. Pomáhají při probíhající rekonstrukci hřiště a nově uspořádali brigádu pro místní a zvelebili několik míst v Olšinkách. Jdou nám všem příkladem, nejsou jediným spolkem, který se snaží zlepšit okolí a tak jsem moc rád, že tento nově vzniklý spolek existuje a je takto aktivní. Ve Svádově je osadní výbor, v Brné spolek Veselá Brná, v Sebuzíně spolek Za Sebuzín krásnější, a dále jsou často aktivní i sportovní spolky, především fotbalisté ve Svádově i Sebuzíně a také skupinky občanů, sousedů nebo i jednotlivci. Se všemi jsem v kontaktu. Je fajn mít takové pomocníky, partnery při plánování, předchází to sporům. Na Střekově zatím žádný podobný spolek není, ale snad se brzy povede nastartovat alespoň individuální úklidy okolí.

Dokončena výměna prvků na dětském hřišti u okálů pod Novou Vsí - V minulém roce mě navštívil obyvatel okálů pod Novou Vsí, že jejich dětské hřiště je pro příliš malé děti a rádi by vyměnili některé prvky. Přes zimu proběhla příprava a máme hotovo. Při cestě kolem jsem chtěl udělat fotku hřiště, ale bylo tam tolik dětí, že to nešlo :-) Byl to však důkaz, že se výměna povedla. Hřiště je sice hodně malé, ale lepší než žádné. Další nový prvek instalujeme v Brné u kapličky. Velká rekonstrukce je naplánována na hřišti v ul. Truhlářova a výměnu by si zasloužili i prvky na dětském hřišti v Sebuzíně a na nábřeží u železničního mostu. Čeká nás ještě hodně práce.

Dětské hřiště na nábřeží ožilo krásnou malbou - Před 14 dny jsem psal o letním kině na hřišti na nábřeží, byla to nadsázka, ve skutečnosti tam promítali předlohu k chytané malbě na velkou zeď sousedního areálu. Vše se povedlo na jedničku, malba je hotová a hřiště krásně ožilo. Díků není nikdy dost, a tak rád zopakuji poděkování iniciativě “Malá místa ve velkém městě” moc děkujeme ;-). O záměru umělecké výzdoby zdi hřiště jsem psal již 19.1.2020 a tip jsem dostal od Kateřiny Chalašové se spolku Střekovské matky, z. s.. Jen víc takových proměn v celém našem obvodě. Neváhejte mi také poslat tip a jakékoliv vylepšení veřejného prostoru.

KOLOcafé na nábřeží otevřeno. Byl to boj s úřady, ale dočkali jsme se :-) - Minimálně půl roku již na nábřeží u soudu stojí kontejner v provedení kavárny. Díky různým komplikacím na všech možných úřadech, se otevření kavárny podařilo terpve v minulém týdnu. S autorkou projektu jsem v kontaktu již více než rok a po otevření jsem hned vyrazil na exkurzi a získat informace. Starosta by měl vědět o všem, co se na obstarávaném území děje :-) Kavárna je součástí projektu, který má za cíl osvětu zdravého stravování a aktivní trávení volného času. V kavárně mají výborné sušenky, dobroty ke kávě, nabízí i jiné pochutiny k jídlu, ale kvůli osvětě zdravého stravování rozhodně nečekejte párek v rohlíku nebo grilovanou klobásu :-) To však neznamená, že si nepochutnáte, právě naopak, dobrot mají hodně, tak se určitě zastavte na ochutnávku. Otevírají v 11h, tak menší jedlíci pořídí i něco k obědu. V pátek a o víkendu mají trhané maso, které je prý velmi oblíbené.

Návštěva sjezdovky v Malečově, u které je nová rozhledna :-o - Na minulém jednání rady jsme projednávali žádost provozovatelů sjezdovky v Malečově o dotaci např. na na pořízení sněžného děla. Oslovili všechny okolní města a obce, jejichž obyvatelé na jejich sjezdovkách a vlecích jezdí a u většiny z nich uspěli, každý nějakou částkou pomohl. Střekováci do Malečova také jezdí, a tak jsem byl PRO abychom i my trochu vypomohli. Podají si žádost dle našich pravidel a rozhodovat budeme pravděpodobně na červnovém zastupitelstvu, protože je to dotace mimo náš obvod. V pátek odpoledne jsem se byl v jejich areálu podívat, mají tam několik vleků, dětský “provazák” maji zdarma, chystají i letní provoz pro kola, chtějí budovat dva cyklo sjezdy (singltreky). Nad sjezdovkou vybudovali s pomocí různých sponzorů krásnou dřevěnou a vysokou rozhlednu. Takovou bychom jim mohli závidět. V hospůdce tak mají plno nejen v zimě, ale i v létě, protože rozhledna je velkým lákadlem. Je vidět až na Bezděz i liberecký Ještěd.

Fotky k týdennímu příspěvku

Týden starosty Střekova

10.5.2020

Dotace na vodovody a kanalizace. Lidé je budují sami - Od podzimu je opět otevřen program dotací na budování vodovodů a kanalizací. Měli bychom se pokusit dotaci využít, i když není jisté, zda program nebude zrušen kvůli koronavirové krizi a nedostatku financí. Kanalizace chybí v Brné i ve Svádově a také jsem zachytil aktivity dvou skupin lidí v Brné, které se snaží o vybudování vodovodních přípojek na vlastní náklady. O dotaci musí požádat město, a tak by dotace 63% byla úsporou nákladů pro tyto dvě skupiny a 37% by mohla být jejich spoluúčast. Stav přípravy budování kanalizací v Brné i ve Svádově jsem již nechal prověřit, ale zatím nemám žádné informace. Jen tuším, že se kdysi nějaká příprava prováděla, ale nevím do jaké fáze došla.

Návštěva u bezdomovců. Moje dilema pokračuje :-( - Ve čtvrtek jsem, společně se zástupci našeho sociálního odboru a městskou policií, navštívil stanové městečko bezdomovců u silnice na Kamenný vrch. Hlavním důvodem kontroly byla evidence obyvatel toho místa, kontrola zda tam nejsou děti a pokus o začlenění bezdomovců do systému sociální podpory tzn. aby mohli lépe bydlet, lépe jíst, najít si nějakou práci a dostat se tak ze dna. Stále však řeším, že to, co je pro nás dno, je pro ně svoboda. Oni možná nechtějí abychom je řešili, věří, že se o sebe dokáží postarat sami, sice nás občas obtěžují žebráním, nepořádkem, ale jsou i tací, kteří téměř nikoho neobtěžují a jen si žijí podle svého, nikdo jim do ničeho nemluví, nic nemusí. Jasně, jsou mezi nimi i ti, kteří se na dně ocitli ranou osudu např. kombinací svých špatných rozhodnutí, komplikacemi v rodině, v práci a mají šanci na návrat do našeho světa, kde se od pondělí do pátku chodí do práce, platí nájem, energie, daně. To je ideální stav a většina z nás, VČETNĚ MĚ, by tak chtěla mít všechny obyvatele naší republiky. Tak to však nikdy nebude :-( Byli, jsou a budou zkrátka lidé, kteří nebudou náš systém respektovat a přesto chtějí žít u nás. Máme je do našeho systému nutit? To už jsme tu jednou měli a také to nebylo ono. Někdo má náš způsob života - výplata, nájem, účty, úvěry, daně, výplata, nájem, účty, úvěry, daně, výplata, nájem, účty, úvěry, daně za “krysí závod”, ze kterého musí vystoupit, osvobodit se. Jako starosta nemohu tento svobodný způsob podporovat, jako člověk tomu rozumím, vídám tato místa po celém světě. Je to dilema :-(

Čističky mohou pomoci s nedostatkem vody. Prověřuji možnost dotací - Chtěl bych, abychom veškerou vodu, která nám domů přiteče vodovodem, použili třikrát. POPRVÉ na mytí nádobí, sprchování, mytí rukou. PODRUHÉ na splachování WC. POTŘETÍ na zalévání zahrady nebo předání někomu, kdo jí k zalévání potřebuje větší objem např. zahrádkáři nebo zemědělci. Tomu říkám šetrné nakládání se stále cennější vodou. Voda by tak neodtekla z městské čističky řekou pryč, ale zůstala by tam, kde jsme jí vzali tzn. v zemi, v našich střekovských studnách, ze kterých nám přitéká do kohoutků. Na Střekově je takových míst několik, byly budovány ještě za Rakouska-Uherska a stále fungují. Domácí čistička, která takové trojnásobné využití umožňuje je již delší dobu na trhu a cenově je shodná s běžnou čistírnou. Jen je potřeba vybudovat dostatečně velkou nádrž na vyčištěnou vodu pro zalévání a vybudovat doma nový přívod vody na WC. Aktuálně prověřuji dotace na tento typ čistírny a chtěl bych tento typ čističky na Střekově podpořit tam, kde není kanalizace a v dohledné době nebude. Možná už kanalizaci potřebovat nebudeme, protože budeme umět vodu použít třikrát a vrátit jí zpátky do země.

Opravy chodníků vysoutěženy, budou ze zámkovky, rozpočet je 1.5mil - Bohužel nebudeme opravovat chodníky u silnic, ty jsou ve správě magistrátu, ale chodníky u domů, v parcích, u hřišť, což je také dobrá zpráva. Každý metr opraveného chodníku již bude ze zámkové dlažby, aby jej bylo možné opravovat bez stavebního odpadu, starého asfaltu a také levněji. Dešťová voda se bude také lépe vsakovat a část srážek zůstane v zemi. Klasická zámková dlažba sice není pro vsakování ideální, ale rozhodně je lepší než asfalt nebo beton. Zjišťoval jsem ještě další možnosti povrchů pro ještě větší možnost vsakování, ale nenašel nic osvědčeného, vhodného do města. Budeme hledat dál a příští rok snad budeme opravovat ještě více nasákavým povrchem.

Pokusíme se o mezikrok, první relaxační zónu na nábřeží - V prvním roce ve funkci starosty jsem se snažil o vznik tří relaxačních zón na střekovském nábřeží, pod cyklostezkou, přímo u vody. PRVNÍ zóna měla být pro rodiny s dětmi, DRUHÁ sportovní zóna a TŘETÍ měla být párty zóna, u Labské bašty, pro oslavy a zábavu. U každé zóny jsem plánoval pěkný obecní stánek k pronájmu a kvalitní toalety. Bohužel jsem zatím pro záměr nenašel dostatečnou podporu, a tak mě čeká další práce na úpravách a shánění peněz. Něž se mi podaří projekt dokončit, tak bych chtěl provést mezikrok a sice vybudovat základ rodinné zóny pouze kvalitnější údržbou trávy, častějším sekáním a úklidem. Věřím, že něco je lepší než nic, k odpočinku u vody si lidé vše přinesou a bude stačit jen pěkné a udržované místo.

Fotky k týdennímu příspěvku

Týden starosty Střekova

3.5.2020

VELKÉ PODĚKOVÁNÍ VŠEM střekovským švadlenkám - Elizabeth Zelyczová (Sebuzín), Jaroslava Kandlová (Střekov), Linda Marečková (Brná - Průčelí), Lucie Jandová (Svádov), Krčmářovi a Černých (Sebuzín a Velké Březno), Lenka Vybíralová (Nová Ves), Jiřina Dudová (Klíše - majitelka Kavárny u Řezníka Střekov), Helena Tůmová (Sebuzín), Lenka Kubáková (Krásné Březno původem ze Střekova), Vietnamské krejčovství pod hotelem Bohemia, Danuše Vinšová (Střekov), Růžena Neprašová (Střekov), Anna Pocedičová (okály pod Novou Vsí). Až to bude možné, všechny je pozvu na večeři na Hrad Střekov.

Distribuce roušek ukončena, vyrobeno cca 1.500ks, závěrečný účet - Ve čtvrtek 30.4 jsme na úřadě ukončili distribuci roušek. Začátek byl pro mě hektický, náročný na vysvětlování především kvůli úhradám, které jsem na distribučních místech v prvních dnech požadoval. Vysvětlení, které jsem kritikům posílal najdete v komentáři. Systém distribuce jsem tvořil jako jeden z prvních, za pochodu, ale za rozhodnutím vybírat příspěvek na roušky si nadále stojím neboť placené švadlenky ušili téměř 700ks roušek, což bylo v prvních dnech naprosto klíčové a jen díky nim měl každý Střekovák možnost rychle roušku sehnat. Povinnost nosit roušku byla od 19.3, s organizací výroby jsem začal v pondělí 16.3., kdy jsem na Facebooku zachytil nabídku první švadlenky, která nabízela šití roušek, ale neměla bavlnu ani tkalouny. Bylo mi hned jasné, že do DVOU DNŮ nestihne stát, kraji ani magistrát roušky pro obyvatele zajistit a bude potřeba přiložit ruku k dílu. Vyrazil jsem do města a i přes zavřené obchody se mi podařilo první metráž bavlny sehnat, na Facebooku jsem zachytil dalších 5 švadlenek a začal je všechny zásobovat bavlnou, tkalouny, nitěmi, zajišťovat opravy strojů. Naše švadlenky vyrobili cca 1.500Ks roušek a moje osobní finanční bilance je -10.344Kč. Část nákladů mi snad úřad proplatí.

Pár informací pro ty, kteří ještě pochybují o správnosti mého počínání je níže. Je mi jasné, že všechny nepřesvědčím, názorů je vždycky více.

Jsou placené švadlenky špatné?

Rouška za 100Kč?

Omezení rychlosti Sebuzín - Církvice opět na jednání s dopravní policií - Mezi Sebuzínem a Církvicemi se stále jezdí velmi rychle a hlučně. Mnoho obyvatel a rekreantů je zoufalých, protože to tam často vypadá jako v sousedství závodní dráhy. V pondělí jsme byli, společně se zástupcem nespokojených obyvatel Církvic JUDr. Bartošem, již na druhém jednání s dopravní policií, kde jsme se snažili prosadit schválení omezení rychlosti na 70Km/h v celém úseku Sebuzín Církvice a ideálně také schválení úsekového měření. Je to myslím jediné skutečně efektivní řešení, jak problém řešit. Dokonce jsem policii slíbil, že veškeré peníze, které radarem od neukázněných řidičů vybereme, budeme investovat výhradně do dalších dopravních opatření pro zvýšení bezpečnosti provozu např. zpomalovací ostrůvky, kruhové objezdy, nové chodníky, cyklostezky atd., vše pro zlepšení dopravní bezpečnosti. Bohužel jsme dopravní policii opět nepřesvědčili a musíme se vydat cestou lepšího značení a jiných dopravních řešení. Pravděpodobně si necháme poradit od dopravního experta, který nám byl doporučen pro řešení podobných problémů. Je to prý běžný postup, tak jej pravděpodobně vyzkoušíme. Nově tedy namalujeme na silnici velkou značku 70km/h, umístíme ceduli “Úsek často měřený radarem”, což je pravda, protože mám statistiku měření přímo od dopravní policie.

Bude na hřišti u železničního mostu letní kino? ;-) - Když jsem viděl jak projektor osvítil večerní zeď dětského hřiště na nábřeží, tak jsem měl jasno - máme střekovské letní kino! :-) Nééé je to jen vtip, ale vlastně proč ne? Myslím, že by to pro děti byl rozhodně zážitek uspořádat promítání pohádek. Pravda je taková, že promítání projektoru sloužilo jako předloha k malbě na zeď u hřiště, která je projektem iniciativy Malá místa ve velkém městě moc děkujeme ;-). O záměru umělecké výzdoby zdi hřiště jsem psal již 19.1.2020 a tip jsem dostal od Kateřina Chalašová se spolku Střekovské matky, z. s.. Jsem rád, že se to povedlo. Jen víc takových proměn v celém našem obvodě. Neváhejte mi také poslat tip a jakékoliv vylepšení veřejného prostoru.

Vraky budeme řešit mnohem rychleji. Po 2 měsících můžeme odtahovat - Od 1.5 začala platit novela zákona o pozemních komunikacích, ve které je zásadní změna v oblasti vraků, chcete-li nepojízdných nebo velmi dlouho stojících automobilů na veřejných parkovacích místech. Nově se bude řešit, zda má podezřelé auto platnou technickou prohlídku. Pokud ne, vyzve se provozovatel vozu, aby ho odstranil. Když bude výzva bez odpovědi, odstraní ho vlastník komunikace a následně bude náklady na provozovateli vymáhat. Lhůta na reakci majitele jsou dva měsíce. To je výrazně rychlejší než bylo doposud, kdy tento typ aut zabíral parkovací místa i déle než rok. V našem obvodě, k dnešnímu dni takových aut řešíme celkem 33ks.

Na Střekově se vyrábí roušky ve velkém, snažím se aby byly v obchodech - Ozval se mi můj kamarád z dřívějších let, jestli prý vím, že se na Střekově, v jejich firmě, šijí ve velkém roušky. Neměl jsem o tom tušení, a tak jsem se vypravil na exkurzi. Je to poměrně velká dílna a roušky dodávají v rámci celé ČR. Od začátku povinnosti nosit roušky se snažím, aby byly roušky k dostání ve střekovských obchodech s potravinami, tak jsem jim hned doporučil, aby do těchto obchodů roušky dodali. Snad se to povede. Prozatím vím jen o potravinách u soudu, kde se dá rouška koupit za 50Kč.

Květinová louka před úřadem letos nebude. Zase jen řepka :-( - Minulý rok jsem na poradě s úředníky vyslovil přání na jaře 2020 oset různými květinami pás travnaté plochy, který je mezi silnicemi od soudu až ke kruhovému objezdu. Prodávají se v balíčcích směsi semen různých květin, květinových luk, tráva by tak ožila nejen pro oko, ale i hmyzem a lépe by držela vláhu. Jak to tak bývá, na úřadě zatím není téměř nic jednoduché, a tak se to nepovedlo. Všechno uhlídat nestihnu. Prý se bude zpracovávat projekt. Věřím, že úřad bude jednou fungovat rychleji, je to mým cílem a myslím, že se to sice pomalu, ale jistě daří. Jediné kvítí, které nám tam roste je řepka, jejíž semena vypadávají z nákladních automobilů, které je vozí do sil firmy Glencore.

Nově budované hřiště Svádov má své kritiky. Vysvětluji, prověřuji - Věřím, že drtivá většina Svádováků je ráda, že se konečně zahájila velká rekonstrukce hřiště před hospodou. Hotovo by mělo být koncem července. Vznikne tam moderní, multifunkční hřiště a současné dětské hřiště bude také zachováno. Ozývají se mi však také kritici projektu rekonstrukce, kteří zpochybňují vysokou cenu nebo technická řešení. Vysoká cena je opravdu subjektivní pocit, protože cena vychází z nabídek, které nám firmy předloží a pokud je cena srovnatelná s cenou, ke které dospěl projektant, tzn. výrazně se neliší, není žádný důvod pochybovat, že je něco v nepořádku. Pokud má kdokoliv pocit, že lze stavbu zvládnout levněji, mohl se zúčastnit výběrového řízení. Ohledně technických připomínek je to složitější neboť co projektant, to jiné technické řešení, co řemeslník, to jiné zkušenosti, co Čech to odborník :-) Každopádně se vždy snažím všechny otázky zodpovědět, pokud neumím odpovědět, ptám se projektantů na důvod konkrétního řešení a rozhodně se nebráním změně, pokud povede jednoznačně k lepšímu a nebude to znamenat veliké zpoždění stavby nebo výrazné navýšení ceny. Je to první z mnoha rekonstrukcí hřišť, které mám v plánu. V současné době totiž nemáme v celém obvodu žádné kvalitní veřejné sportoviště a vlastně ani kvalitní dětské hřiště. Je to zkrátka naše ostuda a musíme to rychle napravit.

Moje reakce na článek v Ústeckém deníku - Bývalá paní starostka v článku bohužel uvádí zjevné nepravdy, polopravdy a také smyšlené příběhy. Mrzí mě to, protože politici by měli spolupracovat a ne si neustále “okopávat kotníky”. Začínám chápat, proč konkrétně s pí Outlou nechtělo hnutí ANO po volbách spolupracovat a nakonec, pouze kvůli ní, zůstalo v opozici celé hnutí PRO! Ústí. Smířím se s tím a stále mám ruku nataženou ke spolupráci, protože se musíme naučit překonávat příkopy, jinak budeme VŠICHNI politici za neschopné, protože se nebudeme schopni na ničem dohodnout, začít měnit naše město k lepšímu. V článku jsem podtrhl zjevné nepravdy, které jsem schopen kdykoliv, komukoliv vysvětlit. Nejvíce mne mrzí, že se pí Outlá uchyluje k formulacím jako “opít rohlíkem”, když jsme vše na zastupitelstvu vysvětlili, pan tajemník chybu přiznal, omluvil se, chybu se snažíme napravit a tak není nutné tento problém dále hrotit takovým urážlivým článkem. Chyba byla poměrně prostá a pro mě stále nepochopitelná, kdy se úředníci spletli o 4,2mil Kč v zůstatku na běžném účtu na konci roku. Nedokázali zkrátka správně odečíst očekávané výdaje, přičíst příjmy a do návrhu rozpočtu uvedli špatné číslo, které z pochopitelných důvodů nikdo nekontroloval. Pokud vedoucí finančního odboru i tajemník potvrdí, že na účtu bude určitá částka, nemáte sebemenší důvod kontrolovat bankovní výpisy a seznam očekávaných pohybů. O navrácení chybějících peněz jsem již magistrát požádal, ale z důvodu krize způsobené koronavirem se naše žádost ještě neprojednala. Pevně věřím, že bude schválena. Posledním důležitým faktem je, že peníze, které jsme magistrátu z naší rezervy dali, nešli na Severní terasu a do Neštěmic, ale na opravu silnice Novoveská, na kterou magistrát neměl peníze a my chtěli opravu uspíšit. Jsem přesvědčený, že je lepší mít opravenou silnici než peníze v rezervě.

Fotky k týdennímu příspěvku

Dva týdny starosty Střekova

26.4.2020

Myslel jsem, že v době "koronavirové" nebude tolik zajímavých témat k řešení, protože se vše zpomalilo, mnoho firem i úřadů funguje tak nějak “na půl", ale děje se toho tolik, že budu muset přejít opět na týdenní režim přehledů mojí práce :-)

Parkování v ul Nová je stále anarchie. Jaký bude další postup? - Auta stále parkují na nástupních zónách hasičů i přes značku zákazu vjezdu. Parkovacích míst je v rozumné docházkové vzdálenosti dostatek, a tak je parkování v zákazu jen usnadněním cesty k autu. Postup bude následující, na nástěnky vyvěsíme upozornění pro nájemníky, že každé zaparkované auto bude pokutováno a za týden po vyvěšení začneme pokutovat. Bohužel parkování v zákazech, na trávnících stále pokračuje i přesto, že často je parkovacích míst v okolí dostatek. Na parkování před domem prostě nárok není a budeme muset začít bez milosti pokutovat, jinak přijdeme o další travnaté plochy. Další případ parkování na trávě řeším aktuálně na nábřeží.

Exkurze v Oleochemu po obnovení provozu. Vše vypadá OK, bez zápachu - V únoru jsem navštívil nového majitele firmy Oleochem, která obnovila provoz. S novým majitelem a zároveň ředitelem jsem si popovídali o minulosti firmy, která nás v minulosti trápila zápachem a také o plánech do budoucna. Měl jsem obavu, že po obnovení výroby opět zesílí zápach z areálu Setuzy, a tak jsem se chtěl jít přesvědčit do provozu, jak zápach řeší. Pan ředitel souhlasil a návštěva se uskutečnila začátkem března. Navštívil jsem provoz, seznámili mě s technologií na odstranění zápachu, zkrátka vše co jsem chtěl vidět, mi ukázali a vysvětlili proces výroby. Jejich přístup byl naprosto otevřený, vysvětlili mi z čeho v minulosti zápach pocházel, a protože moji rodiče a celé příbuzenstvo v Setuze pracovali, tak jsem měl poměrně dobré informace, zda je vše tak jak říkají. Věřím, že z areálu této firmy zápach již nevychází. Po exkurzi ve firmě Chemoprojekt mi zbývá jen jediná firma ze tří, kde mi již druhým rokem slibují exkurzi a to je Glencore.

Střekovští hasiči mají rozbitou cisternu :-( - Naší hasičské jednotce se při výjezdu k požáru na novou Ves zadřel motor :-( Motor nebyl v dobré kondici už když jsme auto přebírali, věděli jsme o tom, ale doufali jsme, že alespoň rok vydrží. Bohužel Střekov je velmi kopcovitý a cisterna plná vody na Novou ves prostě motor pořádně prověří. Naštěstí máme ještě naší starou cisternu funkční, a tak jednotka nezůstala bez auta. Požárů na Střekově přibývá, je sucho, teplo, vaky na zeleň jsou zpožděné, lidé pálí zeleň. Na řešení opravy nebo výměny motoru za lepší intenzivně pracujeme. Snad bude do 2-3 měsíců hotovo.

Tělocvična Svádov bude vyklizena do konce roku. Jaký bude další postup? - Na vyklizení tělocvičny jsem začal pracovat snad v prvním měsíci nástupu do funkce. Již 12 let je v ní sklad muzea a to jistě není dobrá vizitka města vzhledem ke sportovcům a svádovské komunitě, která tam pořádala také různé akce. Tento zoufalý stav jsem prezentoval v prosinci 2018 panu řediteli muzea a také panu primátorovi hned na jedné z prvních porad se starosty. Přislíbili, že se pokusí tělocvičnu vyklidit, ale dají jí našemu úřadu do správy. Je to stará budova před rekonstrukcí, účet za energie také nebude malý, ale s tím si musíme poradit. Skutečně se věci začaly hýbat, muzeum našlo nové prostory a tělocvična měla být vyklizena nejpozději letos na jaře. To se však nestalo, a tak jsem v tomto týdnu zavolal řediteli muzea pro aktuální info. Termín se opět posouvá, ale nyní to konečně vypadá na definitivní lhůtu pro vyklizení a tou je konec roku 2020. Musíme tedy začít chystat konkrétní plán co dál. Variant je několik, připravím je a prodiskutujeme je s magistrátem a se Svádováky.

Lesopark Malé sedlo má další průchozí cesty - V minulém roce jsem úředníkům zadal úkol vyčistit cesty v lesoparku Malé Sedlo od náletů, aby byly dobře průchodné. Vhodná doba nastala až letos na jaře a větší část cest je krásně průchozí. Je to první krok a dalším pracem, další inspiraci pro lepší využití tohoto krásného místa. Následovat by měla obnova částečně zasypaných cest, oprava a instalace nových laviček, odpadkových košů, prořezání vyhlídek, celkový úklid lesa a možná bychom letos mohli stihnout i lepší značení nebo naučnou stezku. S tímto místem mám velké plány.

Majitel sálu Setuzy potvrdil, že můžeme jednat o prodeji. Cena bude asi vyšší. - Konečně se nám podařilo získat další informaci o možnosti výkupu sálu Setuzy. S kontaktem na majitele nám pomohl ředitel Oleochemu, který má, díky stejnému sídlu jeho firmy, kontakty na majitele sálu. Věci se začaly hýbat trochu rychleji a moc mu za to děkuji. Majitelé potvrdili zájem na jednáních o prodeji, to je dobrá zpráva, ale díky velkému potenciálu místa bude cena pravděpodobně vyšší. Jednání teprve začnou, tak uvidíme. Vím, že projekt výkupu sálu vás hodně zajímá, a tak vás budu neprodleně informovat o každém posunu ;-)

Rekonstrukce hřiště Truhlářova letos asi nezačne - Projekt na velikou rekonstrukci hřiště v ul.Truhlářova je hotový a od listopadu hledáme peníze na jeho realizaci. Díky koronaviru nám nevyšla dotace z fondu hejtmana, ze stejného důvodu nemůžeme počítat ani s podporou magistrátu a otázkou je, jestli nedopadneme stejně u nadace ČEZ. Na letošní rok máme připraven 1mil. Kč, dalších 200tis. jsem měl v záloze z jiného projektu, ale koronavir vše zpomalil. Snad se povede letos alespoň něco vybudovat :-( První na řadě měl být multifunkční kurt a možná i posezení se stánkem.

Oprava kanálu magistrátem je hotová. Téměř po půl roce :-( - Propadlý kanál jsme na magistrát nahlásili dne 30.10.2019. Jednalo se o havarijní stav, a tak jsem čekal rychlou opravu. Ta se bohužel nepovedla, ale jsem rád, že jsme se dočkali. Bohužel takových případů máme více, např. propadlý příčný kanál v ul. Rubensova, který otřásá blízkým domem čeká na opravu více než rok. První slib jsem dostal na konec roku 2019, pak na duben 2020 a nyní je termín stanoven na neurčito, ale prý to snad brzy bude. Případy budu lépe evidovat a více upozorňovat na jejich naléhavost. Snad se situace zlepší.

Občanské úklidy Střekova probíhají. Přidejte se také ;-) - V minulém týdnu mě kontaktovali dvě skupiny lidí, Střekováků, kteří se sami rozhodli uklízet ve svém okolí. Posbírali odpadky v blízkém lese do pytlů a požádali mě o odvoz. Za to jim patří VELKÝ DÍK. Obvod Střekov je veliký, kopcovitý, se spoustou zalesněných pozemků a bez pomoci lidí se nám jej nepodaří nikdy úplně uklidit nebo by to bylo tak nákladné, že bychom nemohli dělat nic jiného. Pokud můžete, pomozte nám prosím s úklidem a inspirujte ostatní k tomu samému. Věřím, že pokud se zapojí více lidí i dětí, uklidíme rychle a třeba bychom si pak uklizených míst více vážili více je hlídali. Veřejný prostor uklízejí nejen jednotlivci, ale i skupiny např. iniciativa Ukliďme Česko nebo Čističi Ústí, aneb nebuďme lhostejní k našemu městu a prostoru kolem nás. Pojďme všem ukázat, že tu chceme mít čisto a umíme přiložit ruku k dílu. S mojí rodinou začneme ještě v bubnu a každý další měsíc budeme věnovat 30min. času úklidu nějakého zanedbaného místa. Pokud se chcete také zapojit, tak inspirujte ostatní vložením fotografie PŘED a PO, do alba Veřejný úklid obvodu Střekov. Je to jednoduché, kliknete na odkaz ZDE a vložíte fotky. Album je vytvořeno v aplikaci Fotky Google, které je na každém telefonu se systémem Android a do iPhonů jí můžete nainstalovat také. Pokud to nezvládnete, požádejte někoho znalého v rodině nebo mi zavolejte. Vkládejte prosím vždy jen dvě fotografie.

Městečko bezdomovců pod hřištěm v hledáčku policie. Mám dilema. - Dne 17.4 jsem dostal informaci a fotografie o existenci stanového “městečka” bezdomovců. Musím se přiznat, ž jsem o tomto místě věděl a dlouho váhal jak s touto informací naložit. Na jednu stranu bychom to rozhodně tolerovat neměli a měli okamžitě zajistit odstranění. Na druhou stranu si říkám, že tito lidé se stejně přestěhují jinam, kde budou ještě více na očích. Zákony jsou na ně krátké, boj s nimi nás stál již hodně úsilí a peněz. Na tomto místě téměř nikomu nevadí, nikoho neohrožují, ale dobré to rozhodně není. Je to dilema :-(

Balíčky od Kouzlo Venkova pro hasiče, městskou i státní policii - Těsně po velikonocích jsem chtěl alespoň nějak osobně poděkovat záchranným složkám v našem obvodě a přemýšlel jsem jak. Rozhodl jsem se přivést jim balíčky s něčím dobrým ke kávě od mojí kamarádky, majitelky firmy Kouzlo venkova, která umí vyrobit úžasné dobroty. Chtěl jsem je koupit, abych podpořil její omezené podnikání v době koronaviru, ale nemohl jsem jí přesvědčit, aby si peníze vzala :-) rozhodl jsem se tedy jí alespoň touto cestou poděkovat. DÍKY Eva Kovaříková, všem moc chutnalo ;-)

Nedá mi to a nemohu v této souvislosti nezmínit, že se nepovedlo její výrobnu a obchůdek vybudovat v našem obvodě, v bývalých jeslích v ul. Kubelíkova u Novosedlického náměstí. Měla to v plánu, vše vypadalo hodně slibně, ale naše příliš přísná hygiena, která je prý svým striktním a náročným přístupem známá daleko za hranicemi našeho kraje, nastavila takové podmínky, že nakonec zvolila pro sídlo své firmičky v Děčíně :-( V bývalých jeslích jsou již dnes dvě dětské skupiny, předběžně domluvenou jsem měl knihovnu a právě lahůdkářství Kouzlo Venkova. Byla by to krásná kombinace, která mohla být “okořeněna” plánovaným malým multifunkčním hřištěm. Věřím, že všichni obyvatelé sídliště Tolstého by si tam našli cestu. Snad se povede něco podobného v objektu bývalých jeslí v ul. Kamenná, na kterém aktuálně pracuji.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Dva týdny starosty Střekova

12.4.2020

Sběrný dvůr Všebořice bude otevřen v úterý 14.4, vaky na zeleň budou brzy - Začali se objevovat černé skládky, lidé začali pálit zelený odpad, a tak je otevření sběrného dvoru ve Všebořicích rozhodně dobrou zprávou. Sběrný dvůr Krásné Březno bude otevřen později, ale také se s tím počítá. V rámci jednání krizového štábu jsme se dohodli také na brzkém zahájení svozu zeleného odpadu ze zahrad ve vacích, protože lidé začali zelený odpad pálit a, i kvůli velkému suchu, hrozí požáry. Dva požáry jsme již v našem obvodě měli. Naštěstí se nic vážného nestalo. Sběrný dvůr Všebořice bude otevřen s běžnou otevírací dobou tzn. každý den včetně neděle. Odkaz na stránky AVE je ZDE.

Portál karantény se plní tipy na zábavu, cvičení, stravování, služby - Nová adresa je www.portal-karanteny.cz Ne každý dokáže na Internetu rychle najít co potřebuje a ne každou informaci tam najdete. Portál karantény pro občany obvodu Střekov Vám rychle a na jednom místě nabídne hodně informací a tipů pro pobyt v karanténě, ale také pro běžný život s omezeními, které aktuálně platí. Pomozte svým sousedům a pošlete nám zajímavý tip.

Jak správně likvidovat roušky? Pouze do směsného odpadu a v uzavřeném pytlíku - Někteří z vás vyhazují použité jednorázové roušky do kontejnerů na plast. To je špatně a je to velmi rizikové, protože plast je dále ručně tříděn a může dojít k nakažení pracovníků třídírny. Jediná správná likvidace roušek (jednorázových i látkových) je v uzavřeném, igelitovém pytlíku a vyhození do směsného odpadu, který končí ve spalovně. Dále pokud jste v karanténě, tzn. existuje riziko, že jste nakaženi nebo Vám byla diagnostikována nákaza, netřiďte žádný odpad, ale veškerý odpad vhazujte do směsného odpadu.

Nainstalujte si aplikaci eRouška od Ministerstva zdravotnictví. Pomůže nám všem - Ministerstvo zdravotnictví spustilo systém chytré karantény, jejímž cílem je zpomalení šíření nákazy v kombinaci s uvolněním omezení, která v současné době platí. Je to nový systém, který nás bude chránit a zároveň nám pomůže s návratem našeho života na veřejnosti. Systém bude dobře fungovat pouze tehdy, pokud se do něj zapojí co nejvíce lidí. Sám mám tento systém nainstalovaný, používá jej i moje rodina a doporučuji ho všem ve svém okolí. Pomozte také tento systém zefektivnit, nainstalujte si aplikace eRouska do svého mobilu. Existují i jiné systémy např. od Seznamu, ale žádný systém nemá tolik informací, jako státem podporovaný systém eRouška. Další informace najdete na adrese www.erouska.cz

Telefonát s jedním z majitelů budovaného zdravotního střediska na nábřeží - Objekt byl dlouhou dobu prázdný, ve špatném stavu a obýván bezdomovci, vlastnila ho Italská firma. O schůzku s majitelem jsem se snažil delší dobu, a tak jsem moc rád, že se nyní podařil alespoň telefonát. Dostal jsem samé dobré zprávy, noví majitelé jsou Ústečáci, budují nové zdravotnické středisko, kde budou především zubaři, ale i praktičtí lékaři. Uvnitř areálu bude dostatek parkovacích míst, takže zákazníci ani zaměstnanci nebudou obsazovat nedostatková, veřejná parkovací místa. Další dobrou zprávou je, že by v areálu mohlo vzniknout malé posezení se stánkem pro veřejnost a turisty na cyklostezce. Pokud se vše podaří, tak by se mělo otevřít začátkem roku 2021.

Bezžihadlové včely ve velkém počtu na hřišti v Olšinkách, ale i jinde - Ve středu mi volala paní z Olšinek, že na hřišti je spousta vosiček. Vyrazil jsem na místo a opravdu jich tam létalo nezvykle hodně, na velké části hřiště vytvořili téměř neprostupný koberec. Zjistil jsem, že to jsou včely, ale létaly nezvykle mimo květy, které byly na jiné části hřiště. Minulý rok jsem měl seznamovací schůzku s předsedou střekovských včelařů, zavolal jsem mu, ihned přijel, což bylo úžasné a zjistil, že to jsou bezžihadlové včely, pravděpodobně se rozmnožují a měli by do několika málo dnů místo opustit. Jsem začínající včelař, a tak jsem si zjistil, že bezžihadlové včely (mají velmi malé, nepoužitelné žihadlo) se vyskytují převážně v tropech, nejsou nebezpečné, ale existuje malé riziko kousnutí. U nás se rozmnožili pravděpodobně kvůli mírné zimě a teplému, jarnímu počasí. Na naší zahradě jsme je měli také.

Nová koncepce údržby zeleně v našem obvodě. Budou veřejné kompostéry? - Letos čeká náš úřad nový výběr firem, které provádí údržbu zeleně. Smlouvy jsou uzavírány na 5 let. Myslím, že bychom měli provést několik změn v zadání, které se týkají sucha, ale také šetrnějšímu chování k našemu okolí a přírodě. Při tvorbě zadání budu navrhovat inspiraci jinými úřady, diskusi s odborníky i veřejností. Moc by se mi líbilo, kdyby místo placeného odvozu trávy, listí a placeného uskladnění na skládce, vzniklo několik menších, veřejných kompostů přímo v místech sekání, tam kde je to možné. Část trávy a listí by se nadále odváželo na skládku. Z části listí by se tvořil listový kompost tzv “listovka”. Do kompostů by mohli, kromě trávy, lidé z blízkého okolí ukládat také bioodpad z domácnosti. Vzniklou zeminu bychom pak mohli využít při doplnění travnatých ploch nebo v malých komunitních, vyvýšených záhonech. Veřejné kompostéry v kombinaci s komunitními záhony, již fungují v několika městech. Podívejte se jak to dělají v Praze. Odkaz na video je ZDE.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

11.4.2020

ZŮSTAŇTE PROSÍM O VELIKONOCÍCH DOMA

Letošní Velikonoce doporučuji strávit pouze v rodinném kruhu, bez návštěv příbuzných a sousedů. Je to doporučení všech klíčových ministerstev, policie a různých osobností. Pohyb venku s sebou nese přísná omezení, která budou důsledně kontrolována, a tak je zbytečné vystavovat se případnému postihu. Dalším důvodem, proč zůstat doma je také fakt, že naše republika zvládá efektivně kontrolovat šíření nákazy, a tak by byla velká škoda si tuto příznivou bilanci pokazit a ohrozit tím nejzranitelnější skupiny obyvatel, své nejbližší, zatížit již tak vytížený zdravotnický systém.

9.4.2020

Online bohoslužby o Velikonocích

Dnes, před velikonočními bohoslužbami, jsem navštívil střekovského pana faráře a nabídl mu pomoc se zajištěním online bohoslužeb ze střekovského kostela přes živý přenos Youtube. Bohoslužby by tak bylo možné sledovat na chytrých televizích a na všech chytrých telefonech. Pan farář říkal, že online bohoslužby jsou přenášeny z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, kam dochází, a že pro velikonoční online bohoslužby už je pozdě, neboť vyžadují delší přípravu. Bohoslužby jsou přenášeny jen přes mobilní telefon, což je škoda, a tak jsem mu nabídl vybavení střekovského kostela pro pravidelné bohoslužby kdykoliv v budoucnu. Kolem kostela je vedena optika T-Mobile, tak zkusím prověřit možnost připojení kostela pro kvalitní online bohoslužby v budoucnu.

Něco pro pobavení

Inspirace od starostů z Liberecka ;-)

Tři týdny starosty Střekova

29.3.2020

Život se pomalu probouzí, ale stále buďte hodně opatrní - Po rychlých změnách v našich životech se každý snažíme začít opět fungovat v rámci možností. Někteří z vás se vrací do práce, někteří jsou stále doma a hledají náplň dne, nový režim s omezenými možnostmi. Jsme vynalézaví, zvládneme to ;-) Někomu se může zdát, že nejhorší máme za sebou. Každopádně ještě nejsme z nejhoršího venku, velkou krizi, jako je v Itálii a ve Španělsku jsme snad odvrátili, ale ještě jsme nezvítězili, MUSÍME BÝT STÁLE HODNĚ OPATRNÍ, dodržovat všechny nařízení, NIC NEZLEHČOVAT, NIC NEPODCEŇOVAT.

Týden práce, dva týdny distribuce roušek a materiálu - Můj poslední, normální pracovní týden od 9.3 do 15.3 jsem nestihl popsat, protože již začínala krize způsobená koronavirem. Věnoval jsem se přípravě odkupu sálu v Setuze, byl jsem se podívat v obnoveném provozu firmy Oleochem, navštívil jsem budované posezení v Sebuzíně, přípravě stavby vyhlídky na Střekově, přípravě nového parkoviště u Novosedlického náměstí a využití starých pískovišť mezi panelovými domy na střekovských sídlištích.

Další dva týdny od 16.3 do 29.3 jsem se věnoval výhradně podpoře výroby roušek a jejich rozvozu seniorům, do nemocnice, polikliniky, prodavačům a do obchodů, kde si je mohli lidé vyzvedávat. Nedostupnost roušek jsem vyhodnotil jako největší problém, který je potřeba rychle řešit. Sháněl jsem švadlenky, kupoval a vozil jim plátno, šňůrky, nitě, olej do strojů, zajišťoval opravy strojů, vyzvedával hotové roušky pro rozvoz. Byla to práce od 8h ráno, kdy otevírali prodejny látek do 21h, kdy jsem předával poslední roušky a opravené šicí stroje. Díky tomuto společnému úsilí švadlenek z našeho obvodu jsme rychle zajistili roušky pro drtivou většinu obyvatel střekovského obvodu. Po spuštění oficiální distribuce z magistrátu jsme již roušky téměř nepotřebovali a naše příděly roušek mohli věnovat ostatním obvodům. Jsme již soběstační. Od pondělí 23.3 jsem se stal členem krizového štábu města Ústí nad Labem a účastním se tak každodenních porad, kde řešíme především koordinaci pomoci. Od pondělí 30.3 se tak budu moci alespoň polovinu dne věnovat běžné práci.

Zřiďte si zdarma datovou schránku ať nemusíte chodit na poštu - Datová schránka umožní ZDARMA KAŽDÉMU OBČANOVI ušetřit návštěvu pošty, kam chodíte pro doporučené dopisy od úřadů a firem. Česká pošta nově umožňuje posílání doporučených dopisů přes datovou schránku ZCELA ZDARMA. Ušetříte tak nejen čas, pohyb na veřejnosti, ale také peníze. Do datové schránky se dostanete z každého počítače a také chytrého mobilu. Není potřeba nic instalovat, pouze se přihlásíte s údaji, které vám zašle Česká pošta nebo Czech Point na váš email a můžete začít přijímat a odesílat. Zřízení i ovládání datové schránky je jednoduché a na Youtube je hodně videí, jak vše provést. Jedno z videí najdete ZDE

Připravuji seznam užitečných odkazů pro dobu karantény pro občany našeho obvodu - Seznam najdete prozatím na adrese www.zalepsistrekov.cz/PortalKaranteny V portálu budou přibývat tipy na zábavu pro děti, pohybové aktivity pro všechny věkové skupiny, tipy kde objednat nebo vyzvednout jídlo, možnosti služeb do domu, tipy pro domácí mazlíčky, kde zdarma pustit filmy a hudbu. Pokud máte zajímavý tip, pošlete nám ho prosím, a zařadíme ho do našeho seznamu.

Každou neděli večer písnička z našich rádií v autech zdravotníkům, složkám IZS a všem, které potřebujeme - Oslovil jsem tři rádia, aby nám ve 20h pustili písničku “Není nutno” od autorů Svěráka a Uhlíře, kteří tuto písničku věnovali sestřičkám. Chtěl jsem poprosit všechny občany našeho obvodu, aby ve stanovený čas pustili rádia ve svých autech, rozblikali blinkry a lidé v oknech by se mohli přidat svými rádii nebo i zpěvem. Bylo by to pěkné gesto, stejné jako potlesk, jen by mohlo ještě více zvednout všem náladu a pro děti by to mohlo být také zajímavé ;-) Bohužel dvě rádia to odmítli Fajn Rádio, Hitrádio a Český rozhlas Sever ani neodpověděl :-( Zkouším to dále, tentokrát pro tuto neděli a možná neděli pravidelně, tak se to snad povede

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

VELKÉ PODĚKOVÁNÍ nejmenší švadlence

Švadlenka je z našeho obvodu, ze Sebuzína a s maminkou šila cca 20ks roušek denně hlavně pro nemocnici, ale i pro střekovské seniory. Stále šijí, ale už jsem je musel trochu přibrzdit, aby si také odpočinuli. Je neuvěřitelná, hrozně chtěla pomáhat, pomáhá už delší dobu v útulku pro pejsky, kam chodí uklízet a pejskům kupuje obojky proti klíšťatům. Chtěl jsem jí přivést něco dobrého, ale maminka říkala, že bude ráda, když mi bude moci sama předat roušky. Nabídl jsem jí, na památku, společnou fotku což jí moc potěšilo. Nabídl jsem ještě tohle veřejné poděkování, a tak vám, se souhlasem maminky, můžeme tuto neuvěřitelnou švadlenku ukázat. Ještě jednou Ti švadlenko MOC DĚKUJI za všechny sestřičky a seniory. Jistě se ještě uvidíme, Tvoji pomoc nikdy nezapomenu.

Sháníte bavlněnou roušku? Umíte roušku ušít?

Ozvěte se mi

Podle doporučení ministra vnitra bychom měli chodit ven pouze s respirátorem, rouškou nebo alespoň s bavlněnou rouškou vlastní výroby. Vím, že respirátory i roušky chybí a to nejen s filtrem FFP3 pro ochranu před viry, ale chybí i jakékoliv jiné roušky. Zachytil jsem aktivitu švadlenek na facebooku, sehnal materiál (100% bavlněné plátno) a dnes začínají šít tři švadlenky bavlněné roušky. Dobrovolná cena je 50Kč. Pokud máte někdo nouzi, roušky poskytneme zdarma. Švadleny šijí zatím zdarma, ale nevíme, jak dlouho to vydrží. Jedna rouška se šije cca 20minut.


KORONAVIR

Aktuální informace sledujte na www.usti-nad-labem.cz nebo na facebooku Statutárního města Ústí nad Labem.

Na této své stránce již nebudu zveřejňovat žádné aktuální informace ani doporučení, protože krizové řízení a informace pro občany zajišťuje pouze primátor Města jako předseda krizového štábu Ústí nad Labem obce s rozšířenou působností.

Další zdroje informací o koronaviru

www.usti-nad-labem.cz

vlada.cz

koronavirus.mzcr.cz

ct24.ceskatelevize.cz

Týden starosty Střekova

8.3.2020

Parkování nemůže být anarchie jen kvůli nedostatku parkovišť - Týden jezdím kontrolovat počet volných parkovacích míst u sídliště na Kamenném vrchu a vždy najdu minimálně 10 volných parkovacích míst do 300m od panelových domů. Není tak dále možné tolerovat parkování v zákazech vjezdu, protože tyto plochy jsou určené jako nástupní plochy pro hasiče a výjimečně pro naložení a vyložení nákladu z auta. Nedostatkem parkovacích míst nelze ospravedlňovat parkování v zákazech, v křižovatkách, na trávě, na chodnících. Nemůžeme čekat, až se něco stane a také mám na stole stížnost inspektora Hasičského záchranného sboru a situaci, tak musíme řešit každopádně. Nemůžeme všem garantovat parkování před domem. To nebude možné nikdy. Někteří lidé se bohužel chovají tak, že je nějaký nárok parkovat do 50ti metrů od vchodu. Nová parkoviště chystáme, první bude možná už letos, spíše v příštím roce, ale budu prosazovat jejich pronájem, protože nemůžeme budovat nová parkoviště za miliony na úkor oprav chodníků, silnic, hřišť. Rozhodnutí o koupi auta je rozhodnutím majitele a parkovací místo by mělo být součástí nákladů na provoz automobilu. Druhé, třetí auto v rodině by mělo být zpoplatněno násobně. Míst je málo a nenapadá mě jiné řešení, jak situaci řešit.

Návštěva jednání komise pro územní plánování, rozvoj obvodu, nové, parkoviště u Novosedláku - V úterý jsem byl pozván na jednání komise pro územní plánování kvůli urbálnímu rozvoji našeho obvodu. Nedělal jsem žádnou velkou přípravu, neměl jsem žádná velká očekávání, protože studií a plánů už mají více než dost z minulých let, jen je potřeba konečně začít rozvíjet, stavět, reálně měnit náš obvod a město k lepšímu především pro obyvatele, potom pro turisty. Samozřejmě ideálně souběžně, ale na to nejsou peníze. Řekl jsem pár slov k problému s územním plánem, jehož změny jsou příliš komplikované, trvají nekonečně dlouho a začíná to být opravdu neúnosné. Nemůžeme stavět parkovací domy, využívat prostory pro rozvoj parků, volnočasových zón, sportovišť, turistických atrakcí. Důležité je také možnost nabídnout občanům nové parcely pro rodinné domy, zahrady v každé části našeho obvodu. Návštěva měla jedno velké pozitivum a sice zjištění možnosti výstavby parkoviště u Novosedlického náměstí. Více v dalším příspěvku.

Příprava nových parkovišť pro sídliště Kamenný vrch a Tolstého - Dost času jsem v minulém týdnu věnoval přípravě nových parkovišť. Nejrychleji by mohlo vzniknout parkoviště u Novosedlického náměstí, za vietnamskou prodejnou, podél ulice Kubelíkova viz obrázek. Vybudování parkoviště je v souladu s územním plánem, jsou to pozemky v majetku města a v naší správě, plocha je nezastavěná, jen zatravněná, rovná, není příliš viditelná, takže zaparkovaná auta nebudou hyzdit frekventovaný veřejný prostor. Budu navrhovat parkoviště s plochou ze zatravňovacích tvárnic, aby se mohla vsakovat dešťová voda a možná zachovala část zeleně. Vzhledem ke všem uvedeným vlastnostem plochy, by mohlo být vybudování rychlé a levné. No, uvidíme. Každopádně však budu také navrhovat, aby se nová parkovací místa pronajímala, stejně jako tomu je na Severní Terase, kde se platí 500Kč/měsíc/auto. Myslím, že to trochu usnadní rozhodování některých radních, protože se nám jednou investice vrátí. Dále zamezíme odstavování vraků a parkování několika aut z jedné rodiny, což je také velmi častý problém. Nedostatek parkovišť je způsoben především více auty v jedné rodině a nemůžeme platit těmto lidem budování nových parkovacích míst na úkor oprav chodníků silnic, budování parků a hřišť L Dále jsem pracoval na přípravě vybudování lehkých, montovaných, ocelových druhých pater u parkovišť pod věžáky na Novosedláku a podél protihlukové zdi ve spodní části ulice Nová viz obrázek. Tam bude investice násobně vyšší, protože jedno parkovací místo stoj cca 200tis. Kč L Jiná varianta však myslím není, tak bychom to měli postavit. Tuším, že na tyto investice peníze od magistrátu nedostaneme, a tak budu navrhovat spolupráci se soukromým investorem. Parkovací místa budou opět zpoplatněna a investor by tak mohl mít garantovaný určitý přiměřený, předem domluvený zisk. Odhadovaná výše investice bude 6mil. Kč (+30 parkovacích míst) za druhé patro parkoviště u věžáků na Novosedláku a 10mil.Kč (+50 parkovacích míst) za druhé patro parkoviště v ul. Nová. Až bude jasné, kolik přesně budou tato nová parkoviště stát, tak nabídneme budoucí, nová místa k pronájmu a pokud se podaří všechna pronajmout, tak teprve potom zahájíme výstavbu.

Referendum k nákupní zóně s Lidlem je ideálním řešením, jak rozhodnout - Osobně myšlenku referenda podporuji snad od začátku, jen o tom nebylo možné mluvit, protože každá akce vyvolává reakci a především v mé pozici. Otevřeně, veřejně jsme o tom začali mluvit v minulém týdnu, před projednáváním stížnosti zastupitele na probíhající anketu. Aktuálně probíhající anketa má své chyby, autory jsem na to upozorňoval, ale přeci nebudeme předpokládat, že bude někdo podvádět že? J To myslím vážně. Není to oficiální anketa našeho úřadu ani města, já bych takovou anketu nespouštěl, měl jsem, a stále mám, připraveno řešení s ověřením hlasujícího na základě občanského průkazu a to ve variantě online přes Internet i papírově. Je to vlastně takové rychlé, neoficiální „referendum“, protože dokážeme zajistit výhradně hlasování Střekováků a zamezit opakovanému hlasování jednoho člověka. Oficiální místní referendum, dle zákona, je organizačně složitější, pravděpodobně nákladnější, ale jeho výhodou je, že jeho výsledek může být závazný pro politiky v rozhodování o nákupní zóně. Jednoduše řečeno, lidé v referendu rozhodnou, že s nákupní zónou v současné podobě souhlasí a politici musí výsledek hlasování respektovat a jeho výstavbu povolit. Není však jednoduché takové závazné referendum zorganizovat vzhledem k tomu, že jsme jen obvodem města a ne samostatným městem. Musíme vše řešit s Magistrátem. I kdyby však referendum závazné nebylo, tak bude důvěryhodnou informací o počtu Střekováků PRO a PROTI. Věřím, že zastupitelé na Magistrátu by toto rozhodnutí respektovali a rozhodli podle referenda. Na přípravě referenda pracujeme, schválila to rada obvodu Střekov na středeční schůzi.

Schůzka s vedením Glencore - zápach, vlečka, sponzoring - Hlavním tématem bylo řešení zápachu, který z této firmy pravděpodobně pocházel, neboť měli problém s provozem louhové pračky, která má zápach odstraňovat. Louhová pračka je již v provozu, všechny problémy by měli být odstraněny do konce března, tak snad budeme mít léto bez zápachu. Jednoduchý systém na evidenci zápachu pro chytré mobily, v naší chytré komunikaci, bude hotový snad do měsíce, tak vše budeme pečlivě monitorovat a v případě výskytu budeme neprodleně řešit se všemi firmami v areálu Setuzy. Dalším tématem byla vlečka, která není v provozu, a proto do areálu musí jezdit stovky kamionů měsíčně. Vlečku má v moci Glencore, ale přislíbili, že se pokusí vyjít vstříc ostatním firmám v areálu a vlečku zpřístupnit. Sponzoring se bohužel navýšit nepodařilo, protože Glencore v minulém roce vykázal ztrátu, a tak na navýšení není vhodná doba. V rámci smlouvy poskytuje Glencore každý rok 100.000Kč pro kulturu a sport v rámci našeho obvodu, na základě doporučení našeho úřadu. Minulý rok společnost podpořila ples Střekova a sportovní kluby.

Schůzka se správcem majetku Lobkowiczů - výpůjčky pozemků, vyhlídky, zábavně naučná stezka - Lobkowiczové vlastní hrad již od roku 1563 a jejich Roudnická větev, současní majitelé jej vlastní od roku 1615. Část rodiny žije v USA, část v Praze a pan správce má sídlo v paláci Lobkowiczů u Pražského hradu. Do Ústí nad Labem jezdí cca 1x za měsíc. Hrad Střekov spravují nepřetržitě sami resp. pan kastelán, který je jejich zaměstnancem. Dále spravují dva zámky, palác v Praze, vinařství v Roudnici a pozemky. Především správa hradu, zámků a pozemků není žádný „výnosný obchod“, a tak nemůžeme očekávat, že Lobkowiczové budou podporovat veřejný život jako úspěšné firmy. Předpokládal jsem to, znám úděl podobných dědictví z dokumentárního seriálu Modrá krev, který běžel minulý rok na ČT2. Moje otázky směřovali na možnost spolupráce formou bezplatné výpůjčky pozemků pro veřejný účel např. naučnou stezku, park, atd.. Možnost tu je, jen je potřeba předložit konkrétní projekt. Mám to v plánu, vyhlídnuté mám již dvě lokality. První je krásná stezka lesem z hradu na Novou Ves, která může tvořit zábavně-naučný okruh s vyhlídkami, posezeními, obědem či kávou na Nové Vsi nebo na hradě v jedné ze dvou restaurací.

Zkráceně další moje práce v uplynulém týdnu

 • Schválili jsme účast našeho úřadu na jarní akci Ukliďme Česko v sobotu dne 4.4. Uklízet budeme nábřeží od Mariánského Mostu až k do Církvic. Přidejte se ;-)

 • Snažil jsem se prosadit svůj návrh systémového plánování rekonstrukce chodníků a silnic. Bohužel návrh nebyl schválen L

 • Povedlo se mi prosadit návrh participační opravy a pronájmu objektu bývalých jeslí v ul. Kamenná. Zhruba v polovině roku by tam mohla začít fungovat tělocvična a masáže a do konce roku nebo začátkem nového roku se tam nastěhuje projekční kancelář. Nové nájemníky hledáme pro nejmenší, prostřední část ideálně kavárna, s nájmem cca 10tis. Kč měsíčně a levá spodní část s nájmem cca 13tis. Kč měsíčně.

 • Účastnil jsem se kolaudace rozšířené služebny Policie na Kamenném vrchu. Policisté začnou nové prostory využívat pravděpodobně ve druhé polovině března.

 • Zúčastnil jsem se vzpomínkové akce k oslavě narozenin prvního prezidenta Masaryka.

 • Připravil jsem veřejnou online dostupnou tabulku s přehlednou, filtrovatelnou evidencí dlouhého seznamu všech mých úkolů, průběhu jejich řešení včetně úkolů předaných magistrátu, kde jich máme již poměrně dost a bohužel stále nevyřešených L Tabulku začnu postupně plnit úkoly, přepisovat je z mobilu. Každý z vás, který mi nějaký úkol dal, si jej budete moci najít, sledovat jeho plnění, sledovat komu leží na stole jeho řešení a kde to delší dobu vázne. Tabulku zveřejním v průběhu dubna.

 • Neprosadil jsem zveřejnění fotek (bez RZ) a míst dlouho parkujících aut v sídlištích, které blokují cenná parkovací místa. Prý to není možné L Zvážím zveřejnění na svém webu. Připravuji omezení parkování na 48h, abychom donutili majitele přeparkovat na méně frekventované místo mimo sídliště.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

1.3.2020

Koronavirus je v České republice, pečlivě sleduji vývoj, panika není na místě, opatrnost ano. - Aktuální informace budeme rozesílat chytrou komunikací. Registrujte se na chytrakomunikace.strekov.cz. Nejjednodušší je registrace pomocí SMS na číslo 774 724 136, do SMS zprávy napište - STREKOV JMENO PRIJMENI ULICE CISLOPOPISNE. Odkaz na letáček s informacemi o možnostech registrace je ZDE.

Zatím byla Ministerstvem zdravotnictví zveřejněna tato opatření.

 • Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví prosí všechny občany, kteří se nyní vrací z oblastí Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby po příjezdu zůstali doma a TELEFONICKY kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradili se. Lékař - epidemiolog příslušné hygienické stanice pak rozhodne o dalším postupu.

 • Pokud máte podezření na nákazu koronavirem (máte příznaky a byl jste v zasažené oblasti), prosíme, nechoďte do ordinace lékaře, ale telefonicky ho kontaktujte!

 • Pečlivě dodržovat hygienu, zejména mytí rukou po návratu domů. Udržujte se v dobré kondici, neoslabujte zbytečně organizmus, doporučené jsou procházky mimo velkou koncentraci lidí, konzumace vitamínů, ovoce, zeleniny, odpočinek.

Návrh systémového výběru pro plánování rekonstrukcí chodníků a silnic - V současné době se chodníky pro rekonstrukci vybírají podle neúplné evidence, bez doplňujících informací o tom, kolik lidí chodník využívá a v jakém je stavu proti jiným chodníkům v našem obvodě. Stane se tak, že je rekonstruován chodník, po kterém chodí 50 lidí denně před chodníkem, který je v horším stavu a chodí po něm 1.000 lidí denně. Snažím se to změnit a plánování oprav chodníků rozhodovat podle jasných pravidel. Ve středu bude rada obvodu Střekov rozhodovat o novém, systematickém způsobu výběru chodníků a silnic pro rekonstrukci. Kompletní návrh, o kterém budeme hlasovat, je ZDE.

Účast na zastupitelstvu města, řešila se záchrana Šichtových lázní - Vrbáku - Téměř celé pondělí jsem strávil, jako host, na jednání zastupitelstva Města Ústí nad Labem. Je to často velmi dlouhé jednání, často zbytečné dohadování, tak se to ve mě stále pere, jestli ten čas nevyužít smysluplněji :-( Bohužel se tam mohou kdykoliv, nečekaně začít řešit i střekovské záležitosti, tak tam raději sedím a čekám, kdyby náhodou. Na tomto jednání se měl řešit návrh na odkoupení Šichtových lázní - Vrbáku, a tak jsem rozhodně chtěl být při tom. Stále nevím, co si o výsledku hlasování myslet, zda je to dobré nebo ne, že se město rozhodlo pokusit se lázně odkoupit, zatím jen zjistit cenu. Ve městě máme tolik problémů a nedovedu si představit, že se na řešení dalšího problému jménem Vrbák najde politická shoda, čas a hlavně dost peněz. Rozšířením záměru o vykoupení také fungující sportovní haly už mi přijde opravdu jako scifi :-( Myslím, že reálnější a rychlejší je záchrana Vrbáku kombinací peněz a úsilí podnikatelů, Střekováků, Ústečáků v kombinaci s dotacemi ze všech možných zdrojů českých i zahraničních. Město by mohlo být jen pomocníkem, jedním ze zachránců formou podílu v záchranném týmu.

Návštěva nového sídla Charity na Střekově. Bude to velký pomocník - Naproti bývalé zvláštní škole se přestěhovala střekovská pobočka Charity, původní dům Světluška, který sídlil naproti soudu. Důvodem byl hlavně fakt, že Charita potřebuje větší prostory. Objekt Charita pojmenovala jako „Dům svatého Materny“ a bude nám, střekovákům pomáhat s dětmi, mládeží, ale i dospělými ze sociálně slabých rodin. V domě bude možnost děti, mládež, ale i dospělé zabavit, najít jim novou náplň dne, vzdělávat je, pomáhat jim s problémy. S problémovými lidmi, kteří mají zájem o změnu, je potřeba denně pracovat, a proto tu Charita je. Je mi jasné, že nás Charita všech problémů nezbaví, ale rozhodně nám může pomoci. Již jsem jejich pomoc využil a mám to v plánu i v budoucnu. V domě je denní centrum, herna, malé zvukové studio, malá cvičebna, chystají se dílny, kuchyň i pro výuku, upravují zahradu, kde budou nejen záhony, ale také menší hřiště. Funguje tam také potravinová banka. Za mě krásná proměna prázdného domu. Kompletní fotogalerie je ZDE.

Setkání starostů s vedením dopravního podniku - Jednou za rok jsme pozvání vedením dopravního podniku, abychom získali nové informace a mohli prodiskutovat naše problémy, návrhy. Chytá se posílení preventistů na zastávkách, kteří kontrolují doklady ještě před nástupem do autobusu. Tento způsob se v minulosti osvědčil a problémoví cestující se do vozů MHD vůbec nedostávají. Je to pravděpodobně jediná cesta, protože notoričtí, černí pasažéři jsou chyceni klidně 6x za den a není možnost s tím efektivně něco dělat. Dověděl jsem se, že se uvažuje o změně v přímé lince ze Střekova do Globusu, u které by nově byl potřeba přestup. S tím jsem nesouhlasil a poprosil o přehodnocení záměru změny. Snad se to povede. Dále jsem vyjádřil obavu, aby nákup nových, vodíkových autobusů a vybudování vodíkové čerpací stanice nebyl jen zbytečně drahým experimentem, protože peníze chybí všude a vodík mi připadá spíše jako módní trend než ekonomicky výhodné řešení. Provoz vodíkového autobusu a vodíkové čerpací stanice je nákladnější než provoz trolejbusů či bateriových elektrobusů. Přislíbili mi dodání informací o ekonomice provozu vodíkových autobusů a vodíkové čerpací stanice. Dále jsme řešili tuto agendu

 • Opravu povrchu zastávky Kamenný vrch směr z města

 • Chytré zastávky s informací o času příjezdu pro Kamenný vrch a Šafaříkovo náměstí

 • Školní spoj Sebuzín, Brná, s cílem u školy Karla IV

 • Přesun trolejového sloupu na křižovatce poslední cesta, kde bychom rádi změnili hlavní silnici

 • Záznam z kamerového systému, kde došlo k rozřezání sedaček nových trolejbusů

 • Možnost náhodných nástupů předními dveřmi pro omezení černých pasažérů

 • Zmínil jsem se o petici za novou zastávku na znamení ve Svádově

 • Nestihl jsem probrat můj návrh na změnu trasy nových, bateriových trolejbusů, které by mohly jezdit ke škole na Kamenném vrchu nově ulicemi Žukovova, Truhlářova, Nová, místo zbytečné jízdy kolem ZPA, pumpy MOL a mostě přes trať. Obsloužili bychom tak MHD nové území pro občany, ale také návštěvníky trampolínového centra a nově chystaného volnočasového areálu na hřišti nad točnou v Truhlářovce. Návrh na změnu trasy pošlu na Dopravní podnik v příštím týdnu.

Pochvala i postesknutí na setkání starostů s vedením Policie ČR okresu Ústí n. L. - Jednou za rok pořádá Okresní ředitelství Policie ČR setkání se starosty. Na letošním setkání jsme se dozvěděli pozitivní informace o odhalování pachatelů trestné činnosti, ve kterém je okres Ústí nad Labem nejlepší v kraji, GRATULACE. Dále že policii se nedaří nábor nových lidí a stále mají hodně neobsazených míst. Střekov byl pochválen za dokončenou rekonstrukci služebny Policie ČR na Kamenném vrchu. Také jsem pochválil spolupráci s obvodním oddělením na Kamenném vrchu, ale posteskl jsem si, že nám dopravní policie nevychází vstříc s dopravními opatřeními v rámci našeho obvodu. Zamítli nám snížení rychlosti v Církvicích, zrcadlo u pumpy MOL, na předběžné schůzce nesouhlasili s umístěním radarů v ulici Nová. Chystám se tam ještě s návrhem omezení na 30km/h v Olešnici a vybraných úsecích obytných zón a i tam předpokládám zamítnutí. Jediným argumentem dopravní policie je malý počet nehod a zranění. Stále jim říkám, že nechci žádné nehody a žádné zranění a jsem přesvědčený, že prevence zklidněním provozu je pádným důvodem k úpravám dopravy. Nechci zkrátka čekat, až se stane něco velkého. Další postesknutí jsem musel zmínit na dlouhotrvající hon na „velké ryby“ v distribuci a výrobě drog. V rámci obvodu dlouhodobě máme „drogové krámky“, které stále fungují a nedaří se je dostat z území našeho obvodu. U obou našich problémů nám vedení policie přislíbilo pomoc, tak se jim snad podaří změnit přístup jednotlivých týmů v rámci policie. Chápu, že to také nemají jednoduché, protože stejně jako u nás jsou hodně svázání brutálně komplikovanou legislativou :-(

Zkráceně další moje práce v uplynulém týdnu

 • Schůzka s ředitele AVE kvůli kontejneru na plechovky a projektu chytré odpady, kdy se snažím o slevu z budoucího poplatku za odpady pro ty, kteří důsledně třídí.

 • Úprava projektu hřiště Truhlářova pro co nejrychlejší start výstavby

 • Řešení zprovoznění objektu Kamenná, hledáme nájemníky pro prostřední a levou spodní sekci.

 • Seznamovací schůzka s majiteli polikliniky na Novosedláku

 • Jednání s O2 o výstavbě optické sítě na spodním Střekově. Bude rychlejší Internet, opravené chodníky a další příjem do městské pokladny. Zatím jen příprava, nic časově konkrétního a rozhodně ne letos.

 • Zásuvky pro nabíjení elektromobilů u panelových a bytových domů

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

23.2.2020

Schůzka s ředitelem Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) - Hlavním důvodem schůzky byla prosba o větší vstřícnost SČVK k využití dešťové vody pro splachování toalet. Pitné vody v podzemí rychle ubývá, měli bychom s ní šetřit a větší využití dešťové vody by mohlo výrazně pomoci. Studny vysychají v celé republice a pokud je možnost pitnou vodou šetřit, měli bychom začít co nejdříve. Chtěl jsem začít využívat dešťovou vodu ke splachování toalet na našem úřadě a využití dešťové vody na splachování doporučit občanům. Bohužel přístup SČVK je pro zájemce o splachování dešťovou vodou opravu demotivující. Pokud se totiž rozhodnete dešťovou vodu pro splachování využít, zaplatíte za stočné pravděpodobně více než kdybyste splachovali pitnou vodou. Důvodem je, že SČVK není schopno zajistit měření množství spotřebované dešťové vody na splachování a tím k přesnému účtování stočného. Stočné tak účtují odhadovaným paušálem ve výši 35m3/rok/osoba. Přijde mi opravdu neuvěřitelné, že SČVK není schopno zajistit měření množství čisté, dešťové vody, která projde standardním potrubím. Prý to opravdu nejde :-) Sice létáme na Měsíc a na Mars, ale měřit spotřebu dešťové vody neumíme :-( Dále jsem se ptal na kanalizaci ve Svádově, Brné a odvodnění Zlaté stezky při přívalových deštích.

Jednání s majitelem střelnice v Sebuzíně - V rámci telefonického rozhovoru s majitelem střelnice jsem se dozvěděl, že od 1. března 2020 bude na střelnici nový provozovatel, kterým bude přímo majitel střelnice. Dojde ke zmenšení objemu střeleb a je velká šance, že se okolí střelnice zklidní. To je dobrá zpráva pro obyvatele Sebuzína i Dolních Zálezlů. Střelnice v Sebuzíně funguje již delší dobu, ale v minulém roce začala být mnohem intenzivněji využívána, střílelo téměř se 7 dní v týdnu od svítání do soumraku. Taková je totiž schválená provozní doba střelnice. Ano, skutečně je to od svítání do soumraku :-( Bohužel se často střílelo i mimo odhlučněné, střelecké boxy a to i o víkendu. V Sebuzíně to tak často vypadalo jako ve válečné zóně. Již v minulém roce jsme, společně se starostkou Dolních Zálezlů, s majitelem střelnice jednali o úpravě provozní doby a předběžně se na úpravě dohodli. Víkendové a večerní střílení by tak mělo skončit.

Páteční ples obvodu Střekov a moje snaha o přesun z Větruše na Střekov - V pátek proběhl již 28 ples obvodu Střekov. Opět bylo vyprodáno a myslím, že se všichni dobře bavili. V rámci úvodního proslovu jsem, stejně jako v minulém roce, zmínil snahu o přesun místa konání plesu z Větruše na Střekov, do historického společenského sálu v bývalé Šichtovce. Na Větruši sice máme Střekov jako na dlani, což je i moto plesu, ale je smutné, že Střekov má nejhezčí sál v Ústí nad Labem a i přesto tam nemůžeme ples uspořádat :-( Jednání o zakoupení sálu i dočasném pronájmu se ze strany současného majitele protahují, ale pokračují. Snad se v letošním roce podaří prodej připravit, sál zatím pronajmout a tím jej ochránit do doby prodeje.

Velký dům v Brné je na prodej, budou tam městské byty? - V Brné je na prodej větší obytný dům a v minulém roce se mi ozvali dva občané ze sousedství tohoto domu kvůli obavě, že dům zakoupí obchodníci z chudobou. Kontaktoval jsem tedy majitele domu a požádal ho ať dům nabídne městu, které by tam mohlo vybudovat “lepší” obecní byty, na které jsou dotace. Zároveň jsem kontaktoval příslušného náměstka primátora a o mé snaze ho informoval. Bylo by fajn mít k dispozici více kategorií obecních bytů a mít možnost motivovat občany, kteří se snaží o změnu ve svém životě, pravidelně chodí do práce, starají se o děti.

První výstup z revize poškozených kontejnerů na odpady - První várka evidence poškozených kontejnerů byla odeslána k řešení na Magistrát. V lednu jsem požádal úředníky, aby prováděli pravidelné kontroly kontejnerů v našem obvodě. Často totiž vídám poškozené kontejnery velmi dlouhou dobu tzn., že jejich opravy nejsou prováděny včas. Již tak zanedbaná místa se díky poškozeným, často otevřeným a přeplněným kontejnerům, stávají doslova odpornými. Věřím, že díky pravidelným revizím kontejnerů budou jejich opravy prováděny rychleji.

Schůzka s občany v Olšinkách především kvůli hřišti - Na facebookové stránce Naše Olšinky jsem se dozvěděl, že pořádají setkání občanů Olšinek především kvůli revitalizaci hřiště, kterou máme letos v plánu. Celková investice do hřiště bude 300tis. Kč a v plánu je vybudování menšího hřiště na nohejbal, volejbal, líný tenis a další míčové hry. V Olšinkách vzniká nový spolek, který má ambici řešit potřeby Olšinek ve vztahu k našemu úřadu a organizovat další aktivity v Olšinkách např. brigády na zvelebení Olšinek. Místní spolky jsou již delší dobu naším partnerem pro opravy, úpravy, investice, a tak je vznik spolku dobrou zprávou. Není to tak, že bychom jednali pouze se spolky, ale přijímáme také mnoho podnětů od jednotlivých občanů. V Olšinkách jsme řešili také doplnění veřejného osvětlení, přesun kontejnerového stání od hřiště na jiné místo, diskutovali o opravách silnic a chodníků.

Hledám místo pro kontejner na oleje a plechovky, skořápky? :-) - Se společností Chemoprojekt, která v areálu Setuzy vyrábí, z použitých, potravinářských olejů biopalivo, jsme se domluvili, že nám dají k dispozici kontejner na použitý olej z domácností. Vedle tohoto kontejneru bych rád umístil kontejner na plechovky a možná přidal krabici na skořápky od vajíček, které také často končí ve směsném odpadu, což je velká škoda. Plechovky jsou cenným odpadem a příjem z tohoto odpadu bychom mohli využít na menší investice v rámci obvodu nebo na rozvoj sběrného místa pro tyto speciální odpady. Vybírám takové místo, které je snadno dostupné z MHD i pro zastavení osobních aut. Kontejnery bych rád umístil do konce března. Budou to první, takové kontejnery v Ústí nad Labem, protože dnes je nutné oleje a plechovky vozit do sběrných dvorů, což myslím, moc lidí nedělá.

Žádosti o pronájem zahrádky, máme tři a jak najít nové? - V týdnu jsem obdržel dvě žádosti o pronájem zahrádky, které jsou čím dál oblíbenějším místem pro rekreaci lidí ze sídlišť. Pokud máte zájem o zahrádku, tak máme aktuálně k dispozici tři zahrádky. Pokud vám žádná nevyhovuje, tak můžete vybudovat úplně novou zahrádku na obecním pozemku. Stačí se podívat do online mapy obvodních pozemků, dole v komentáři je odkaz, naše pozemky mají světle zelenou barvu, a vybrat takový, který je vedle současných zahrádek nebo obytných domů. Pak stačí podat u nás na úřadě, ve třetím patře nebo online, žádost o pronájem pozemku s účelem vybudování zahrádky.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

16.2.2020

Zápach s čističky už by neměl být cítit. Schůzka s novým správcem - O čističku se zajímám již delší dobu, protože je to jeden z velkých problémů Střekova kvůli častému zápachu. Situace kolem čističky je však poměrně složitá, a tak nebylo jednoduché se někým sejít :-( Čističku totiž vlastní společnost SETUZA a.s., která je v konkursu tzn. nefunguje a její majetek je postupně rozprodáván. Čističku tak dlouhá léta spravovala firma Oleochem, a.s., která se však také dostala do problémů, a tak se hledal nový správce, protože na čističce jsou závislé hlavně firmy z areálu bývalé Setuzy, ale také staré bytové domy u ZŠ Nová (pětidomí). Nakonec se schůzka podařila a hlavním výstupem z této schůzky je, že zápach už by neměl být cítit, protože hlavním zdrojem zápachu byla likvidace odpadních vod z firmy Oleochem, a.s., která již nefunguje v původním režimu, tzn. nezpracovává živočišné tuky, mastné kyseliny. Pokud tedy budete cítit čističku, tak mi dejte okamžitě vědět, abych kontaktoval správce. Pokud totiž zápach bude dále cítit, jsme předběžně domluveni na dalších krocích, které povedou k jeho odstranění. Jen je škoda, že to mohlo být provedeno dříve a čistička nemusela být cítit již delší dobu :-(

Schůzka s novým majitelem společnosti Oleochem, a.s. - O schůzku s vedením společnosti Oleochem, a.s. se, kvůli zápachu, snažím snad rok, ale také to bylo složité protože firma měla problémy s skončila v insolvenci. Dobrou zprávou na tom je, že přestal být cítit zápach, který tato firma s velkou pravděpodobností produkovala, z provozu mastných kyselin. Samozřejmě nepřeji žádné firmě nic špatného, podniky i podnikatelé jsou pro náš obvod a město velmi důležití, protože z jejich zisku, resp. z jejich daní dostává město peníze. Pokud však firma obtěžuje obyvatele, tak ať je jakkoliv veliká, musí skončit nebo rychle vyřešit problém. Na schůzce s novým majitelem firmy Oleochem, a.s. jsem se dozvěděl, že firma úplně neukončila svoji činnost, ale v současné době prochází soudem kontrolovanou reorganizací, tzn. snaží se fungovat dále a uspokojit firmy a lidi, kterým dluží peníze. Hlavním výsledkem naší schůzky byly dvě dobré zprávy. První, ta hlavní je, že provoz mastných kyselin se na 99% neobnoví, tzn. zápach z této firmy již pravděpodobně cítit nebudeme. Fungovat bude pouze výroba glycerinu, který údajně nezapáchá. No, pro jistotu se ještě půjdu přesvědčit do provozu ;-) Druhou dobrou zprávou je, že se reorganizace zatím daří, a tak bychom tu mohli mít další, dobře fungující firmu, která zaměstnává lid, platí daně a možná někdy přispěje i na nějakou dobrou věc v našem obvodě. Na to je však ještě velmi brzy. Nejprve se firmě musí podařit reorganizace a pak rozvoj. Chci se s podnikateli pravidelně vídat, první kolo roku 2019 už máme za sebou, ptám se jich na jejich problémy, nabízím pomoc, ale také se jich ptám, jestli se angažují ve veřejném životě našeho obvodu. Myslím si totiž, že by to tak mělo být. Stačí malý příspěvek na nějakou akci nebo jakákoliv pomoc a nemusí to být zrovna peníze.

Schůzka s firmou chytreodpady. cz kvůli lepšímu třídění - Zavedení poplatků za odpad se myslím nezadržitelně blíží. Kdysi jsme platili 500kč ročně za člena domácnosti, ale tento poplatek byl zrušen. Jsem přesvědčen, že to byl špatný krok, protože nejsme schopni motivovat lidi k lepšímu třídění, k produkci menšího množství odpadu. Zkrátka když jedna domácnost vyprodukuje 100kg odpadu a druhá 10kg, zaplatí stejně, resp. všechno to zaplatí město, které to v současné době hradí z daně z nemovitosti. Navíc tedy lidé, kteří žádnou nemovitost nevlastní, tak prakticky nic neplatí a často to jsou právě ti, kteří produkují největší množství odpadu. U kontejnerů jsme pak svědky naprosté anarchie, kdy je spoustě lidem úplně jedno, kolik toho k popelnici přinesou a jak velkou hromadu kolem popelnic vytvoří. Město tzn. my všichni, odvoz stejně zaplatíme :-( Až stát zdraží ukládání odpadu na skládky, a ono se na 100% hodně zdraží, jen je otázkou kdy, tak se poplatek stejně bude muset vrátit a pak to nebude 500Kč, ale např. 1.000Kč za člena domácnosti. Spravedlivé tedy je, platit za objem odpadu, který domácnost vyprodukuje a možná i za procento třídění jako bonus navíc. Na několika místech to tak již funguje, a tak je možnost inspirace. Snažím se být připravený, zjišťuji, jak tento systém funguje a vyzkoušet ho u nás na Střekově v rámci pilotního provozu. Zkrátka kdo se snaží, nenosí domů zbytečně potenciální odpad a k tomu třídí, tak nemusí nadále platit nic. Kdo to vůbec neřeší, bude platit 500Kč za člena domácnosti. To je spravedlivé.

Neformální setkání s vedením města, řešili jsme hlavně kontejnery a odpady - S ostatními starosty obvodů se pravidelně střídáme v pořádání neformálních setkání s vedením města, hlavně s primátorem a s radní, která má na starosti obvody. Tentokrát se zúčastnili i někteří radní magistrátu, a tak bylo možné řešit více věcí, které obvody trápí. Za Střekov jsme požádali o pomoc s přesunem nákladní dopravy do areálu Setuzy z kamionů na vlak, vlečku, a dále o větší investice do oprav chodníků a silnic, které jsou všechny ve správě Magistrátu. Nejvíce se však řešili poplatky za odpady, o kterých jsem psal výše, ale také péče o kontejnerová stání. Ty jsou opravdu velkým problémem, protože se u nich hromadí všechny druhy odpadů a často vypadají jako skládky. V jiných městech, např. v Praze, a Karlových Varech situaci vyřešili tak, že kontejnerová stání, a pořádek kolem nich, svěřili vlastníkům budov, ze kterých je odpad vynášen. Vlastníci si tako kontejnery začali zamykat, vybudovali krytá zabezpečená stání, a více hlídat jejich vzhled. Myslím si, že je to dobrý nápad, ale je tu i názor, že o kontejnery by se mělo nadále starat město a “neházet” tento problém na sdružení vlastníků. S tím nesouhlasím, protože i vlastníci rodinných domů se o své kontejnery často starají, uklízí kolem nich, budují krytá stání. Proč by majitelé panelových a bytových domů měli mít tuto službu zdarma?

Pro bývalé jesle Kamenná už máme konkrétní plán - Na jednání rady na den 19.2. jsem připravil návrh na participativní opravu a pronájem objektu Kamenná, bývalé jesle. Tento objekt, s pěknou zahradou, je dlouhodobě nevyužívaný a je to velká škoda. Mohli by tam být aktivity pro okolní obyvatele a pro náš rozpočet bychom získali nový příjem z pronájmu. Bohužel nemáme peníze na opravu a bez opravy objekt nepronajmeme. Byl to dlouho “začarovaný kruh”. V minulém volebním období byl sice připraven projekt s dotací na zateplení, ale bohužel se realizace odkládala, zájemci o pronájem ztratili zájem a vše skončilo. V současné době máme dva zájemce, kteří jsou ochotni objekt opravit, zprovoznit a investice bychom jim odečetli z budoucího nájmu. Je to v současné době jediná šance, jak objekt oživit. Snad se to povede a časem se obsadí další části objektu. Pokud tedy hledáte nebytové prostory k pronájmu, tak jsou další části tohoto objektu k dispozici. Na příští rok plánujeme využít státní dotaci na zateplení střechy, výměnu oken a další možnosti, které tento dotační titul pro obce a města nabízí.

Hledáme brigádníky na úklid obvodu, nemá kdo uklízet :-( - Úklid veřejného prostoru pro nás zajišťují především pracovníci z evidence úřadu práce, dlouhodobě nebo opakovaně nezaměstnaní. Úřad práce nám také na jejich mzdu významně přispívá. Bohužel v poslední době chodí z úřadu práce stále méně pracovníků protože ti, kteří chtějí nebo mohou pracovat už často pracují jinde. Chybí nám tedy spousta lidí na úklid, aktuálně kolo 20-30 lidí. To je opravdu velký problém. Druhý problém je, že jsme v rozpočtu počítali pouze s menší částkou (spoluúčastí) na jejich mzdu, kvůli dotaci z úřadu práce, takže nemůžeme jednoduše přijmout někoho na trvalý pracovní poměr. Můžeme však místo 20-30 těchto pracovníků přijmout např. 10 brigádníků na úklid. Snad se to povede a bude mít kdo uklízet :-( Měli byste zájem o brigádu např. na 4h denně za cca 80Kč/hodina čistého?

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden dovolené starosty Střekova

9.2.2020

Inspirace z dovolené v zahraničí - Minulý týden jsem byl s rodinou na lyžařské dovolené v zahraničí, ale protože funkce starosty je ze zákona službou na 24h denně a 7 dní v týdnu, celý rok, tak jsem alespoň sbíral inspirace :-) Zaujalo mě hodně věcí, ale těchto pět bychom měli rozhodně zrealizovat i u nás.

 • Kvalitní, veřejné hřiště se super zázemím - Cestou na dovolenou jsem si v německém městě Fussen všiml pěkného, veřejného hřiště. Moc se mi líbilo, co všechno hřiště nabízelo, a hlavně musím pochválit super toalety, které jsou na takovém místě velmi důležité. Žádné podobné hřiště v našem obvodě nemáme a to se musí změnit ;-) Více informací a fotek je příspěvku níže.

 • Zábrany proti parkování automobilů v zeleni - Problém s parkováním je v našem obvodě veliký, ale rozhodně to nemůžeme řešit tak, že povolíme parkování na travnatých plochách. Tráva se pak, po krátké době, promění v bahno, které následně znečišťuje silnice a hyzdí okolí domů. Takovou proměnu si asi nikdo z nás nepřeje. Efektivním omezením by mohli být betonové bloky nebo kameny. Betonové bloky, viz obrázek, by mohli být např. barevné, mohli by zároveň sloužit jako lavičky, a také by se kolem těchto pravidelných bloků lépe sekala tráva. Mohli bychom začít např. na nábřeží mezi Mariánským a Benešovým mostem. Zeleň bychom měli chránit i v budoucnu, protože vybudovat všude parkoviště pro každé auto není možné. Nezbyla by nám pak pravděpodobně, mezi domy, žádná tráva :-( Parkoviště musí být patrová a to i v menších provedeních, abychom co nejlépe využili městské pozemky. Řešením by mohli být také rezidenční zóny.

 • Stojany na koloběžky - Malá městská mobilita tzn. koloběžky, kola a to i v elektro provedení, vlastněná lidmi nebo půjčovaná, jsou myslím budoucností dopravy ve městech. Měli bychom pro tento nový způsob dopravy postupně připravovat vhodné zázemí. V městě nám chybí např. bezpečné stojany na koloběžky. Všiml jsem si takových stojanů v malé obci v Rakousku. Podívejte se na obrázek. Bylo by fajn, kdybychom stojany na kola a koloběžky vybudovali např. u škol, obchodů, náměstích, bytových domů. Měly by být zastřešené, hlídané kamerou.

 • Cesta do kopců s mnoha lavičkami a vyhlídkami - Nad městem, kde jsme na dovolené bydleli měli pěkný, vycházkový okruh s vyhlídkami a hlavně byla cca každých snad 100m pěkná lavička, takže se okruh mohli vydat i rodiny s malými dětmi nebo důchodci. Podobné okruhy bychom mohli vybudovat napr. od Hradu Střekov, lesem, na Novou Ves a dále na Sedlo nebo zpět ulicí Novoveskou na Novosedlické náměstí. Další by mohl vést z Kamenného vrchu, na Olšinský vodopád, Budovský vodopád a zpět přes Svádov nebo Olšinky. Podobných okruhů bychom mohli mít rozhodně více.

 • Koš na vzdáleném odpočívadle - V minulém roce jsem se dlouho snažil umístit koš na Střekovskou vyhlídku nad ulicí V Třešňové aleji. Je prý totiž problém s jeho vyvážením. Samozřejmě by bylo ideální, kdyby si každý svůj odpad z lesa nebo vyhlídky odnesl, ale tak to bohužel nefunguje. Koše a popelníky také nemůžeme mít každých 100m, ale rozhodně by měli být na rozcestích a rozumně dostupných, i odlehlých místech. Takový koš jsem potkal na vzdáleném místě na procházce a rozhodně nebyl dostupný běžnému popelářskému vozu. Je to myslím povinností obce, předcházet odhazování odpadků v lese a to i na odlehlejších místech.

Pneumatiky z nábřeží u autoservisu odklizeny - V příspěvku z minulého týdne jsem psal o schůzce s majitelem objektu autoservisu u Mariánského mostu a problémovém okolí tohoto autoservisu. Domluvili jsme se, že se pokusí okolí upravit a jsem rád, že drží slovo. První problém vyřešen, skládka pneumatik je odstraněna. Děkuji ;-)

Upozornění na nebezpečný vítr, registrujte se, je to důležité - Pravidelně dostávám různá varování a upozornění na potenciálně nebezpečné události. Již v pátek 7.2 jsem od Českého hydrometeorologického ústavu obdržel varování na velmi silný vítr na dny 9.2 až 11.2. Zprávu jsem ještě ten samý den rozeslal naší chytrou komunikací všem občanům našeho obvodu, kteří se do této chytré komunikace zaregistrovali. Zaregistrujete se také, je to opravdu důležité zejména pro případy takto krizových situací, ale také pro praktické informace z našeho úřadu, od energetických firem a také o kulturních akcích.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Návštěva veřejného hřiště v Německém Fussenu

6.2.2020

Cestou na dovolenou jsme projížděli kolem pěkného, veřejného hřiště. Neodolal jsem, zastavili jsme, šel jsem čerpat inspiraci a udělal pár fotek. Zajímavé vybavení pro děti různého věku, travnatá plocha pro odpočinek, stromy pro stín v horkém létě, stánek s občerstvením, kvalitní toalety, lampy veřejného osvětlení. Chyběly mi tam jen koše na tříděný odpad a zapomněl jsem se podívat, jestli tam měli kamery proti vandalům. No a měli tam i lana podobná slackline, tak jsem je musel vyzkoušet :-) Až se zpožděním jsem si přečetl, že je hřiště pro děti do 12 let, ale lana i podpěry naštěstí vydržely. Vypadalo to hodně festovně, tento typ uchycení mám již vyzkoušený, tak to bylo vpohodě. Snad budeme mít podobná hřiště brzy i v našem střekovském obvodě.

Všechny fotky jsou ZDE

Týden starosty Střekova

2.2.2020

Schůzka na odboru dotací Magistrátu Ústí n.L. - Státní a evropské dotace jsou jsou často jedinou možností, jak si mohou “chudší” města a regiony zajistit peníze pro investice do nových projektů. Velikých a úspěšných firem u nás moc nemáme, takže naše město nemá moc prostředků, z daní těchto firem, které by mohlo využít. Střekov dostává peníze, z již tak napnutého, městského rozpočtu a na investice je jich tak málo, že využívání všech možných dotací pro nás musí být jednou z hlavních cest, jak se k penězům dostat. Magistrát má na dotační příležitosti celé oddělení, a tak jsem se byl podívat, jaké možnosti spolupráce máme. Z návštěvy mám hodně dobrý pocit, vypadá to, že nám mohou hodně pomoci, hned jsem je poprosil o pomoc s níže uvedenými projekty a navíc budu mít přístup k pravidelně aktualizovanému seznamu dotačních příležitostí pro naše město.

  • Dotace na budování vodovodů (Brná - Karla Maye, Pod Rezervací)

  • Dotace na hřiště (Truhlářova, Olšinky, Kubelíkova, Sebuzín)

  • Dotace na kanalizace (Svádov, Brná)

  • Kotlíkové dotace (Další postup, využití peněz z půjček na Střekově)

  • Zateplení školy v Brné

Anketa k Lidlu bude pravděpodobně jen ve Střekovinkách - Anketa k nákupní zóně, kde by mohli hlasovat jen ověření obyvatelé obvodu Střekov, by stála cca 80 tis. Kč a navíc je, u přípravy ankety, nezbytná součinnost města a městské firmy, která spravuje IT. Příprava by tedy zabrala hodně času, a protože hlasování o nákupní zóně by mohlo proběhnout již na jaře, bylo by to hodně napnuté. Vyšli jsme tedy vstříc městu a nechali prostor ve Střekovinkách, pro jejich anketu. Pokud nedostáváte Střekovinky do schránky, můžete si je vyzvednout na několika místech v rámci obvodu. Jejich seznam je ZDE. O možnostech jak hlasovat vás budu ještě informovat.

Setkání s Ministrem životního prostředí - Ve čtvrtek přijel do ústí nad Labem Richard Brabec, a protože je životní prostředí jedna s oblastí, které se hodně věnuji, využil jsem příležitosti a zeptal na několik věcí.

První problém mám s programem Dešťovka (využití dešťové vody pro zalévání a splachování toalet), který bych chtěl využívat u nás na úřadě a doporučovat ho obyvatelům našeho obvodu a pomáhat jim s přípravou. Bohužel firma Severočeské vodovody a kanalizace účtuje tak vysoké poplatky za stočné dešťové vody, že se využití této dotace vůbec nevyplatí. Bohužel na to mají právo a tlačit na ně moc nejde :-( Firmu však vlastní města a obce, přes firmu SVS, a.s., a tak je rozhodně šance tento špatný přístup změnit.

Druhá otázka byla na možnost dotace na čistírny odpadních vod, které umí vodu vyčistit tak, že se dá používat k zalévání zahrady. Jsem přesvědčen, že je to velmi dobrý způsob, jak ve městech a obcích udržet vodu. Pokud bychom měli ve městě takových čistíren více, tak by recyklované voda nemusela odtékat do Německa, ale mohla by sloužit k zalévání našich zahrad, veřejné zeleně, zemědělcům v blízkém okolí. Sám o takové čistírně vážně uvažuji a opět bych jí chtěl doporučovat občanům obvodu.

Poslední otázkou byla spíše prosba o změnu přístupu státu k revitalizaci jezera Milada. V současné době totiž štědré státní dotace na revitalizaci jezera proudí do firmy Palivový kombinát, který možná umí přesouvat miliony tun zeminy, ale postarat se o revitalizaci jezera tak, aby mohlo sloužit jak lidem, tak zvířatům rozhodně neumí a myslím, že v minulosti o to ani příliš nestál. Celých pět let se využití jezera téměř nikam nepohlo, a tak jsem přesvědčen, že dotace na revitalizaci jezera by měli dostat obce a města, která jsou v okolí jezera a společně, např. přes nějaký spolek, zajistit jeho rozvoj.

Jak dál s nepořádkem kolem kontejnerů? - Nepořádku kolem kontejnerů stále přibývá, často to jsou úplné skládky a řešení je v nedohlednu. S tím se rozhodně nesmířím, i přesto, že mi hodně lidí říká, že je to neřešitelné. Nově jsem tento problém řešil na schůzce s magistrátem, na pravidelném setkání se starosty obvodů. Ptal jsem se, jestli je ukládání velkoobjemového odpadu např, nábytku, ke kontejnerům povoleno a jak situaci dál řešit. Povoleno to prý není, ale město si s tím neví rady. Podle mě je potřeba lidi více a lépe informovat o zákazu ukládání nábytku a odpadu mimo kontejnery, důsledně řešit každý jednotlivý případ a také upravit okolí kontejnerů tak, aby ukládání odpadu nebylo tak jednoduché. Stále se snažím všechny tyto cesty využívat, ale zatím nenacházím dost spolubojovníků :-(

Schůzka s majitelem objektu autoservisu u nového Mostu - Sešel jsem se majitelem nemovitosti u Mariánského mostu, kde je v současné době autoservis. Není to vůbec hezké místo a mám ho už delší dobu zapsáno ve svém hodně dlouhém seznamu věcí k řešení. Majitel nemovitosti, nikoliv provozovatel autoservisu, mě sám oslovil, chce aktivně řešit úpravu vzhledu a zeptal se mě, co se mi na tomto místě nelíbí. Nelíbí se mi vzhled budov, skládka pneumatik, příliš zaparkovaných aut na trávě, neudržovaná zeleň, nepořádek v blízkém okolí a příšerný plot sousední zahrady s vrakem uprostřed. Se vším souhlasil, rozhodně ne všechny problémy padají na jeho hlavu, ale slíbil, že s tím, na co má vliv, se pokusí něco udělat. Sousední zahrada s vrakem je souseda, kontakt byl na zaparkovaných dodávkách, tak se mu určitě ozvu a poprosím ho aby se také přidal a pokusil se např. sundat ošklivý plot, stejně je tam zbytečně, protože je děravý, trochu uklidit na zahradě a přeparkovat vrak. Slíbil jsem jemu i sousedovi případnou pomoc, pokud by na něco nestačili, tak snad již na jaře bude toto místo vypadat lépe než dnes. Každopádně oceňuji jeho přístup a jsem rád, že jsme v kontaktu.

Středeční jednání zastupitelstva obvodu Střekov - Ve středu 29.2 od 15h proběhlo jednání zastupitelstva obvodu Střekov. Videozáznam bude do týdne k dispozici na internetu. Řešili jsme úpravu rozpočtu kde jsme, po seznámení se konečným zůstatkem z roku 2019, museli bohužel provést škrty v objemu investic i provozu :-( Snad se v průběhu roku podaří situaci napravit. I tak se však podaří hodně nových investic, budeme např. stavět nová hřiště, opravovat chodníky, opravovat památky. Dále jsme řešili problémový prodej stavební parcely ve Svádově, kde nám k jednání chyběl žadatel, od kterého jsme potřebovali informace o jeho záměrech a možnosti úpravy výměru parcely. Pokud od našeho obvodu chcete koupit pozemek a podáte žádost, tak rozhodně doporučuji účastnit se jednání zastupitelstva, kde se prodej schvaluje.

Nový přístav v Brné, u cyklokempu - V Brné, u cyklokempu vznikne nový, moderní přístav, stejný jako naproti v Zálezlech. Na Střekově zatím žádný takový není, tak je to rozhodně dobrá zpráva. Místní majitelé lodí a návštěvníci města, i ti zahraniční, připlouvající po Labi z Německa, si tak budou moci pohodlně ukotvit, zajít na pivo, na výlet po Střekově. Musíme tam připravit nějaké tipy na zajímavé procházky a tůry. Stavět se začne již letos a práce nemají trvat dlouho, protože segmenty přístavu připlují po Labi a budou jen smontovány. Přístaviště bude pouze na jednodenní zastavení, nikoliv dlouhodobé kotvení.

Příprava přípravy plánu pro jezero Milada :-( - Krátce jsem se zúčastnil setkání pracovní skupiny v Hraničáři, která připravuje zadání pro přípravu plánu úprav okolí jezera. Zní to tedy hrozně, protože po pěti letech téměř nic nedělání, se zase bude rok jen připravovat a nic moc se u jezera nezmění. Na Miladu jezdím hodně často surfovat a odpočívat, vidím to tempo změn, a tak jsem už hodně skeptický. V příspěvku výše, jsem zmínil špatnou koncepci revitalizace jezera Milada, kvůli které se jezero již pět let téměř nerozvíjí. Malý náznak změny byla právě tato pracovní skupina, kterou organizuje firma, která byla najatá palivovým kombinátem. O půl hodiny později jsem musel na setkání a ministrem životního prostředí, a tak jsem nemohl zůstat déle. I tak jsem se však dozvěděl, že rok se bude jen plánovat, malovat, diskutovat. Navíc přítomní architekti se shodovali, že je to hrozně krátká doba, že by potřebovali na přípravu studií více času. Co třeba dalších pět let? :-( Snad se situace brzy změní a u jezera bude alespoň úplně základní vybavení pro lidi, jako je pitná voda, elektřina pro místní stánkaře, kterým tam pět let vrčí a smrdí elektrocentrály, odpady, aby tam mohli být důstojné toalety, parkoviště a zastávka MHD poblíž jezera. Na toto vybavení rozhodně není potřeba žádná studie, protože pláže se přesouvat nebudou. Přál bych si, aby polovina jezera byla civilizovaná dobře vybavená, pro občany města a turisty, a polovina by mohla zůstat divočinou. Můj projekt “zazděný” projekt z výzvy palivového kombinátu roku 2015 je ZDE.

Přišel mi další email. Pěšky! :-D - Tak už vím, proč se říká “přišel mi email”. Myslím, že to vymysleli na úřadech, protože tam opravdu chodí pěšky :-D V týdnu mi zase jeden přišel a ještě pěkně s růžovým papírkem, které mám také moc rád :-( Sice jsem zaslechl i spojení “mejl odchází”, ale do toho už nejdu, budu ho elektronicky odesílat :-) Snažím se tuto praxi změnit od doby co jsem na úřadě, ale pořád se mi to nedaří. Je to prostě hodně těžké, ale jednou se to povede, DOKÁŽU TO!!! :-) V tomto emailu budu paní odpovídat, na můj odhad času zahájení stavby Lidlu. Myslím, že by se mohlo začít stavět příští rok, tedy pokud se vůbec začne, protože jestli se vůbec začne bude rozhodovat zastupitelstvo magistrátu :-( Proč nemůže o stavbě na Střekově rozhodovat naše, střekovské zastupitelstvo? Nedává to smysl, ale snad i ve městě bude dost lidí, kteří nám další, tolik potřebné obchody schválí.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

26.1.2020

Z olejů na smažení biopalivo, spolupráce se střekovskou firmou Chemoprojekt - V pondělí jsem navštívil střekovskou firmu Chemoprojekt. Prvním bodem jednání bylo předání informace o existenci naší chytré komunikace, kterou umíme rychle rozesílat důležité, krizové informace. Pokud ještě nejste registrování, určitě se zaregistrujte ZDE. Odkaz je v komentáři. Pokud by ve firmě nastala nebezpečná, mimořádná situace, tak mohou naší komunikaci využít k informování občanů.

Druhým bodem jednání byl můj návrh spolupráce ve sběru olejů na smažení, které bychom rozhodně neměli vylévat do dřezu či toalety a ideálně ani vyhazovat do směsného odpadu. V oleji je hodně energie, kterou umí střekovská firma Chemoprojekt přeměnit na palivo, které se přimíchává do benzinu a nafty. Bylo by tedy ideální umístit nádobu na vylévání oleje případně ukládání PET lahví s olejem, přímo na Střekově, firma Chemoprojekt by olej rovnou zpracovala. To se pravděpodobně povede, s firmou jsme se dohodli na dalších krocích. Koncem února budu mít další informace.

Posledním bodem jednání bylo omezení kamionové dopravy, která v současné době vozí olej ke zpracování a odváží vyrobené palivo. Kamionů jsou bohužel stovky měsíčně :-( Ideální by bylo, kdyby se k dopravě využívala vlečka, která do areálu vede. Bohužel vázne dohoda s jinými firmami v areálu, a tak není využití vlečky možné. Snad se to někdy povede, pokusím se přispět k uzavření dohody. Jeden vagon by nahradil pět kamionů.

Řešení úpravy rozpočtu pro rok 2020 - Téměř dva dny mi zabralo řešení nezbytných úprav rozpočtu našeho obvodu pro rok 2020. Po seznámení s konečným zůstatkem z roku 2019 musíme bohužel provést úpravy v rozpočtu. Snad se v průběhu roku podaří situaci napravit. I tak se však podaří hodně nových investic, budeme např. stavět nová hřiště, opravovat chodníky, opravovat památky.

Fasáda ÚMO Střekov bude možná oživena, čekáme na další návrhy - Na jednání rady ve středu jsme nevybrali žádný z představených návrhů na oživení boční fasády úřadu. Záměr se však ostatním radním líbil a požádali jsme o další návrhy, ideálně s motivem, který se týká Střekova. Uvidíme co se povede připravit. Problémem však je, že boční fasáda není v dobrém stavu a bude se muset opravit. Zkusíme na to sehnat peníze případně vyhlásíme brigádu, protože lešení je v rámci projektu zajištěno, tak jde jen o nějaký materiál a práci :-)

Zahájili jsme pravidelné kontroly kontejnerů na odpad, jsou rozbité příliš dlouho - Všiml jsem si, že některé kontejnery jsou rozbité příliš dlouho hyzdí veřejný prostor. Tuším, že někde selhal systém kontroly a pravděpodobně to bude ve firmě AVE, která nám kontejnery vyváží a spravuje. Než se podaří najít problém, tak budeme kontrolu provádět v rámci našich činností při kontrole pořádku a pravidelně, jednou za měsíc zasílat seznam poškozených kontejnerů firmě AVE.

Jednání o ceně budovy Šichtových lázní (Vrbáku) - Příprava projektu na záchranu Šichtových lázní (Vrbáku) pokračuje, ale máme jeden velký problém :-( Cena za odkoupení budovy je příliš vysoká, a tak je možné, že se projekt vůbec nerozběhne a budeme dále jednat, čekat na přijatelnou cenu. Náš odhad ceny budovy + cena pozemku, na kterém stojí, je 1mil. Kč. Majitel nám na jednání slevil z 5.5mil na 3mil., ale to je stále příliš. Jen stavba nové střechy, což je nezbytná součást první fáze projektu záchrany, vyjde na cca 3mil. Kč. Další zabezpečovací náklady budou cca 1mil (nutné opravy fasády, oken, zabezpečení). Kč, tak by “cena záchrany” měla, podle nás, být 5mil. Kč. S cenou budovy 3mil. by to bylo 8mil. Kč a to už je na veřejnou sbírku příliš velké sousto :-( Rozhodnutí padne koncem příštího týdne.

Budeme opravovat střekovské křížky - Na jednání rady ve středu, jsme schvalovali podání žádost o dotaci na opravu památek, konkrétně na tři křížky, které jsou na území našeho obvodu. Snad se povede dotaci získat a Střekov bude zase o něco hezčí, lepším správcem památek. Především z plánu záchrany křížku v Olešnici mám velkou radost. Před rokem mě přišel o jeho záchranu požádat starousedlík, syn hostinského z Olešnice, pan Musil. Chtěl bych jeho úkol splnit a udělat mu radost, že ani na tak malou část našeho obvodu nezapomínáme. Víte o dalších památkách, které bychom měli opravit, zachránit? O památky se dobře stará paní místostarostka Mgr. Kymličková, tak jí neváhejte napsat ;-)

Automatické parkovací systémy pro více parkovacích míst - V týdnu jsem se věnoval také projektu na zvýšení počtu parkovacích míst. Prověřoval jsem možnosti výstavby automatických parkovacích systémů, které dokáží, na stávajících parkovištích, i ztrojnásobit počet parkovacích míst. Tyto systémy jsou však drahé a komplikované, jedno parkovací místo stojí cca 350tis. :-( V Neštěmicích sice za podobnou cenu postavili běžné parkoviště, protože ne každá stavba se dá realizovat levně, hlavně kvůli městské infrastruktuře tzn. vodě, kanalizaci, elektrickým a telekomunikačním vedením. I proto byla cena v Neštěmicích tak vysoká. Další variantou, na které pracuji je montovaná, ocelová konstrukce pro druhé nebo třetí patro parkovišť. Vzhledem k zablokovaným změnám územního plánu města se možnosti hodně zužují. Musíme zkrátka vymyslet řešení pro stávající parkoviště, protože nová, na nových zelených plochách v současné době budovat nelze resp. velmi, velmi, komplikovaně. Navíc nejsem přesvědčený, že zabírat další městskou zeleň, mezi domy, pro nová parkoviště není dobrý nápad. Využít stávající plochy je tedy ideální řešení a až bude využito, prověřeno, pak uvažujme o záboru zeleně.

Zpracování vytříděných odpadů “drhne”, i přesto musíme třídit - Ve zpracování tříděného odpadu jsme dlouhá léta spoléhali na Čínu a to rozhodně nebyl dobrý nápad. Potvrdilo se tak, že “neviditelná ruka trhu” rozhodně všechno nevyřeší a měli jsme ve velkém stavět evropské, recyklační linky na všechny druhy tříděného odpadu. Čína přestala před dvěma lety vykupovat plasty, nyní i papír a tyto druhy odpadu se tak hromadí v Evropě :-( Na intenzivnější recyklaci se pracuje, tak rozhodně třiďte dál a ideálně negenerujte zbytečný odpad. Nově je k dispozici řešení “bezodpadového” dovozu jídel, tak se snad naše rozvozové firmy připojí a i náš úřad se brzy přestanou dovážet desítky jednorázových obalů týdně. Odkaz na článek o řešení znovupoužitelných obalech na dovoz jídel je ZDE. Rozeslal jsem ho všem ústeckým rozvozovým firmám ;-)

Návštěva veřejného hřiště v Malečově, na Střekově žádné není :-( - V neděli mi moji synové oznámili, že si chtějí jít zakopat na bránu. V lednu je to trochu divné, ale celá zima je divná, tak proč si nejít zakopat :-) Bohužel v celém našem obvodě Střekov nemáme jediné pořádné, veřejné sportoviště, a tak jsme vyrazili do Malečova, kde minulý rok postavili krásné, veřejné, multifunkční sportoviště. Stejné budeme mít brzy i ve Svádově a letos snad začneme stavět další, stejné na našem největším sportovišti v Truhlářově ulici a tím rozhodně nekončíme.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

19.1.2020

Oživíme fasádu našeho úřadu? - V minulém roce mě oslovila skupina lidí z fakulty umění a designu UJEP a dobrovolnického centra, která se snaží oživit naše město a hledali místa, která by mohli vyzdobit pěknou kresbou. Nabídl jsem jim několik míst a nejvíce je zaujala boční fasáda našeho úřadu. Hlavně proto, že je chráněna proti vandalům a je dobře viditelná. Pokud se to povede, možná nám vyzdobí i zeď u hřiště na nábřeží. V rámci projektu je zajištěno kompletní financování, takže to náš úřad nebude nic stát. Máme kresbou oživit boční fasádu úřadu? Pokud ano, kterou variantu byste zvolili?

Na nábřeží nám ukradli popelníky na nedopalky :-( - V minulém roce jsme na nábřeží, mezi Benešovým a železničním mostem nainstalovali popelníky na nedopalky. Nábřeží i celé město je nedopalky doslova zaplaveno a myslím, že jediným řešením je instalovat větší množství, menších popelníků, které nebudou hyzdit veřejný prostor tak, jak to dělají “cigaretami otípané” bežné koše na odpadky. Kuřáky prostě nepřesvědčíme, aby přestali kouřit a házet nedopalek do koše rozhodně není dobrý nápad. Hodně košů už nám shořelo. Veřejné popelníky v kombinaci s vysokou pokutou za odhození nedopalku jsou, podle mě, jediným řešením, jak s nedopalky bojovat. Nejprve tedy musíme nainstalovat dostatek popelníků a pak začít důsledně pokutovat. Nové popelníky tedy musíme lépe zabezpečit, lépe připevnit, označíme je neodstranitelným identifikátorem a budeme doufat, že krádeže skončí.

Jednání s magistrátem o opravách na Střekově - Pravidelně, každé 2 měsíce chodím na Magistrát, na Odbor dopravy a majetku zjišťovat, jaký je stav oprav na Střekově, jak nejlépe řešit nové problémy, jak připravit žádosti tak, aby byly co nejdříve a kladně vyřízeny. Každou návštěvu se dozvím nové informace, stále se učím procesům ve státní správě, samosprávě a často také nevycházím z úžasu, jak jsou někdy maličkosti komplikované :-) Na pondělní schůzce jsem řešil níže uvedenou agendu, tak pokud Vás zajímají detaily některého z nich, tak neváhejte zavolat.

-- Zaslané žádosti --

- Termín opravy příčné kanálové vpusti v ul. Rubensova (slíbeno do 31.12.2019)

- Lampy na Nové vsi (žádost z 31.7.2019)

- Zrcadlo matěje kopeckého Kojetická (žádost z 31.7.2019)

- Žádost o výměnu zastávky Olšinky (žádost z 31.10.2019)

- Dopravní zrcadlo Sebuzín (žádost z 21.10.2019)

- Oprava kanálové vpusti ul. Nová (žádost z 30.10.2019)

- Vodorovné značení Tolstého (žádost z 30.10.2019)

- Stav procesu změny hlavní silnice na křižovatce Kojetická - Poslední cesta

- Termín instalace značky zákaz nákladní dopravy nad 3.5T ul. Žukovova

- Termín realizace vodorovného značení ZÁSOBOVÁNÍ na Novosedláku

- Termín instalace značky vyhrazeného parkování ÚMO Střekov na parkovišti u Lípy

-- Nové opravy a projekty --

- Možnost úpravy povrchu v ulici Riegerova

- Možnost přidání chodníku na ul. Novoveskou

- Oprava chodníků před domy v ulici Raisova č.p.4 až č.p.20.

- Informace k procesu schvalování a budování úsekového měření a stacionárních radarů

- Možnost dotací na vybudování vodovodní přípojky v ulici Pod rezervací

- Možnost zvýšení podzimní údržby, úklid listí

- Stav přípravy lávky přes Labe a možnost přeložky inženýrských sítí na tuto lávku

- Kanalizace Svádov a Brná. Historie řešení, příprav

Navštívil jsem výroční schůzi střekovských hasičů - V sobotu po obědě jsem navštívil výroční schůzi Sboru dobrovolných hasičů Střekov. Starosta sboru shrnul aktivity a rozpočet roku 2019, volili do funkcí sboru a okresu. Hasiči se v minulém roce zúčastnili mnoha akcí, kde pomáhali a byly pěknou atrakcí hlavně pro děti. To se nikdy neomrzí :-)Jsme rádi, že vás tu máme, tak přeji hodně štěstí, zdraví a stejný zápal jako v minulém roce. Mrzí mě, že jim nemůžeme pomáhat více, tak se to snad v příštích letech zlepší.

Schůzka se starostou svádovských hasičů - V týdnu jsem se sešel také se starostou Sboru dobrovolných hasičů Svádov. Je to druhý sbor v našem obvodě. Nemají od našeho úřadu takovou finanční podporu jako střekovští, protože nejsou “výjezdovou jednotkou”, kterou náš úřad financuje. Moc rád bych jim však pomáhal více, protože mají také spoustu aktivit, navštěvují akce, mají velmi početnou skupinu mladých hasičů, se kterými jezdí na soutěže. Rádi by získali objekt staré, svádovské hasičárny, kterou mají jen dlouhodobě pronajatou. Získali jsme jí bezplatně od státu na základě podnětu svádovských hasičů, tak bychom jim měli pomoci hasičárnu získat do majetku.

Máte nápad co zlepšit? Neváhejte,napište záměr, bude se hlasovat - Stejně jako minulý rok, uvolnil magistrát peníze na projekty občanů, které budou vybírány hlasováním. V minulém roce vyhráli dva střekovské projekty, konkrétně výstavba vyhlídkové plošiny na střekovské vyhlídce a výstavba altánu pro akce u hřiště v Sebuzíně. V minulém roce jsme si tedy “ukousli” z participačního rozpočtu města pěkný kousek, tak doufám, že budeme úspěšní i letos. O průběhu vás budu dále informovat. Odkaz na přihlášku vašeho projektu najdete ZDE.

Navštívil jsem problémový dům v Purkyňově ulici - Jedním ze třech nejproblémovějších objektů v našem obvodě je bytovým dům v ulici Purkyňova. Bydlí tam převážně sociálně slabí občané, ale dva byty stále obývají původní nájemníci z let, kdy tento objekt vlastnili dráhy. Mezi nájemníky to občas skřípe, a tak musí některé spory řešit policie a náš úřad. V domě jsem byl na návštěvě, na čaji u starousedlíků, a musím říci, že bydlet bych tam tedy nechtěl :-(. Večer na chodbě nesvítilo světlo a dům vypadá uvnitř hodně neudržovaně. Z okolních domů si občané stěžují na nepořádek, hluk a časté míčové hry na silnici, ke kterým jsou využívány i okolní domy. Nově máme na horním Střekově nízkoprahové centrum Charity, která má i terénní pracovníky, tak je určitě požádám o pomoc. Pomohla by také kamera, tak se jí budu snažit zařídit.

Projednávali jsme rozdělení dotací na kulturní akce a pro spolky - Celkem máme na rok 2020 v rozpočtu 200tis. Kč a na první pololetí jsme se snažili rozdělit jen polovinu. Bohužel nebylo možné uspokojit všechny žádosti, chtěli jsme podpořit hlavně známé a úspěšné akce z minulých let, ale také jsme nechtěli odmítnout nové akce a spolky. Bylo to opravdu těžké rozhodování :-( Každému jsme chtěli alespoň částečně vyhovět a to se myslím podařilo. Snad budou příští roky lepší. Finální rozhodnutí padne ve středu 22.1. na jednání rady obvodu Střekov

V Náchodě vyměnili uhlí za plyn. Kdy se dočkáme na Střekově? - V Náchodě měli podobnou teplárnu na uhlí jako máme na Střekově. Povedla se tam přestavba z uhlí na plyn, modernizace technologií, zlevnilo se teplo, snížili škodlivé emise, město bude mít pravidelný příjem cca 200.000Kč za rok. Vzhledem k rozpočtu to sice není mnoho, ale každá koruna je dobrá ;-)Takový scénář bych si moc přál i na Střekově a budu pečlivě sledovat, jak projde teplárna v areálu bývalé Setuzy úpravou na nové emisní limity. Pevně doufám, že investici neodloží a nebudou žádat o vyjímku :-( To bych si opravdu nepřál a věřím, že mnozí z vás také ne.

Projekty, na kterých jsem v týdnu pracoval (anketa Lidl, Vrbák, Oživení nábřeží) - Rozpracovaných projektů přibývá, práce je opravdu hodně a tak je velmi těžké rozdělovat čas na jednotlivé projekty. Nic nechci zavřít do šuplíku, všechny projekty chci každý týden, měsíc posouvat k realizaci. Ne vždy se to daří, ale rozhodně nepřešlapuji na místě. Pokud Vás zajímají detaily ohledně uvedených projektů tak mi neváhejte kdykoliv zavolat na můj mobil 607 013 394. Ne vše je možné vždy zveřejnit.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

12.1.2020

Vrbák je na prodej, připravuji projekt na záchranu, sháním fotky a videa - Minulý týden se v inzerci nemovitostí opět objevil Vrbák resp. bývalé lázně Schichtových závodů, později lázně Vrbenského. V těchto lázních se spousta střekováků učila plavat, včetně mě, a tak je tento objekt hluboko zapsán v srdcích mnohých z nás. Projekt na záchranu lázní jsem připravoval již v minulém roce a stále mi chybí důležité podklady. Vzhledem k probíhajícímu prodeji lázní musím přípravu projektu urychlit a věřím, že vám jej představíme do konce ledna. Pomohlo by nám, kdybyste nám poslali vaše osobní fotky nebo videa z těchto lázní.

Střekovská knihovna se znovu otevře v průběhu února :-) - Situace kolem rušení obvodních poboček knihovny se rychle mění a Střekovská pobočka se tak znovu otevře již během února. Ústecký kraj se rozhodl prodloužit provoz obvodních knihoven tzn. i té střekovské. Financování provozu obvodních ústeckých poboček krajské, Severočeské vědecké knihovny bylo z větší částí zajišťováno z rozpočtu Krajského úřadu. Není to obvyklý scénář, protože na tzv. městskou funkci knihoven má přispívat hlavně město. Míru spolufinancování provozu se dlouhodobě nedaří kraji s městem dohodnout, a proto došlo ke zrušení poboček. Věřím, že se v průběhu roku oba úřady domluví s knihovny tak zůstanou otevřené i v dalších letech.

Sběrné místo pro oleje, tuky a možná další, využitelné odpady - Na Střekově chybí sběrné místo pro oleje a tuky. Podle doporučení magistrátu bychom měli tento druh odpadu vozit do sběrného dvora v Krásném Březně nebo Všebořicích. To si opravdu dovedu jen těžko představit :-) a jsem přesvědčen, že bychom měli mít kontejner také na Střekově, například na parkovišti před restaurací Lípa, kudy každý z nás projíždí a je tu možné pohodlně zastavit. Pracuji na tom. Ideální by bylo tento odpad rovnou předat ke zpracování firmě, která sídlí v areálu bývalé Setuzy, a která z tohoto odpadu vyrábí biopalivo. Mám s nimi příští týden schůzku, tak to zkusím domluvit ;-) Myslím, že třídíme stále málo, a tak bych tu rád měl speciální kontejner na plechovky a drobné železo nebo skořápky od vajíček, které rádi baští slepice, a které mnozí z nás bez užitku vyhazují.

Elektronizace našeho úřadu čeká na pokyn z magistrátu - Elektronizace našeho úřadu je stále hodně pozadu, stále podepisuji téměř vše propiskou a archivujeme v šanonech :-( Připadám si jako před 20ti lety :-) Přitom by se efektivní elektronizací dalo ušetřit tolik lidské práce, papírů, elektrické energie, tonerů i samotných tiskáren, hodně procesů by se zrychlilo. Je to myslím velká škoda, že jsme takhle moc pozadu. Teprve minulý týden se mi povedlo zjistit, kde je ten zásadní problém, proč to nejde. Nejprve musíme umět archivovat dokumenty v elektronické podobě a to ještě neumíme, resp. minulý rok to zkoušel Magistrát, povedlo se a v letošním roce se tato funkce zpřístupní obvodům. Mohli bychom elektronizovat již dnes, v předstihu, protože archivace možná je, ale opatrnost úředníků tomu není nakloněna :-(

Anketa k nákupní zóně bude snad do konce února a v chytré komunikaci - Stále pracuji na přípravě ankety k nákupní zóně na spodním Střekově, kde by měl být Lidl, lékárna, kavárna, další 4 obchody dva parky, parkoviště. Příprava ankety je technicky náročná kvůli autorizaci hlasujícího, protože opravdu nechceme, aby nám hlasovali lidé z Prahy :-) Termín jsem musel posunout, anketa bude spuštěna pravděpodobně do konce února v našem systému chytré komunikace.

Na Střekově chybí mateřské centrum nebo dětský koutek - V týdnu se mi ozvali, nezávisle na sobě, dvě maminky, že na Střekově chybí místo, kam by mohli s dětmi, přes den zajít např. na kávu, a kde by byla herna pro děti. Nabídl jsem jim schůzku a prodiskutování možností, sejdeme se hned v pondělí, tak se snad letos povede takové místo otevřít ;-)

Efektivnější správa podnětů v chytré komunikaci díky nové aktualizaci - Naše chytrá komunikace funguje dobře, noví uživatelé pomalu přibývají, rozesíláme užitečné informace, zpracováváme nahlášené podněty a připravujeme další vylepšení. První várka vylepšení již proběhla, a tak můžeme lépe spravovat podněty. Budeme zase o něco lepší, rychlejší a důslednější v řešení toho, co jste nahlásili ;-)

Pytlíky na psí exkrementy by měli být z rozložitelného materiálu - Pytlíky na psí hovínka jsou v současné době z plastu, takže pokud hovínko zabalíte do plastového pytlíku, tak se z něho stává komunální odpad a putuje do spalovny. To jistě není dobré, protože se jedná bezesporu o bio odpad. S kompostováním psích výkalů to sice není jednoduché, lze jej do kompostu přidávat jen v určitém množství, ale balit výkal do plastového sáčku je špatně každopádně. Pokusím se vyměnit naše sáčky za rozložitelné a zjistit jak s nimi efektivně nakládat.

Nepořádku u kontejnerů je čím dál více :-( - Přijde mi, že se okolí kontejnerů stává často skládkou všeho možného. Chápu, že se chcete odpadu zbavit, ale myslím, že to není nutné za každou cenu hned. Pokud je kontejner plný, tak prosím odneste odpad zpět domů a počkejte až budou kontejnery vyvezeny. Pokud je u vás často kontejner přeplněný, tak nám to prosím nahlaste a pokusíme se rychle přidat další. Dalším velkým problémem je odkládání velkoobjemového odpadu ke kontejnerům. Nesmí se to a musíme tomu zamezit. Když uvidíte souseda, že takový odpad ukládá ke kontejnerům, tak mu prosím řekněte, že se to nesmí. Kontejnerům se budu ještě hodně věnovat, protože je to jeden z vředů našeho veřejného prostoru.

Procházka k Olšineckému vodopádu - V neděli jsme si udělali procházku k Olšineckému vodopádu. Je to první, ze čtyř vodopádů našeho obvodu a další navštívíme v příštích týdnech ;-) K Olšineckému vodopádu vede pekná cesta z Olšinek, ale my jsme šli lesem z Kamenného vrchu. Cesta nic moc, žádnou stezku jsme nenašli :-( Pokud žádná neexistuje, měli bychom ji vytvořit. Olšinecký vodopád je přístupný pouze shora, protože dole je soukromý pozemek, bývalý mlýn. I ze shora je však vodopád docela dobře vidět. Podívejte se do galerie na video, odkaz je v komentáři ;-) Z cesty je k vodopádu poměrně strmý svah a jsou tam staré rozpadlé schody z větví, které bychom měli obnovit. Pokusím se o to. Zpátky jsme šli přes Olšinky a zkratkou, po silnici zpět na Kamenný vrch. Pěkný okruh na cca 2h. Cestou jsem potkal ještě pár problémů, které začnu řešit v příštím týdnu.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

5.1.2020

Novoroční výstup na Malé Sedlo - Na nový rok jsem navštívil tradiční akci, kterou pořádá Klub českých turistů a naše hnutí Za lepší Střekov - Novoroční výstup na rozhlednu Malé Sedlo. Letos tuto akci navštívil rekordní počet návštěvníků, přišlo přes sto Střekováků. Pod rozhlednou se vydával svařák a čaj, bylo krásné, slunečné počasí a krásný výhled. S lesoparkem Malé sedlo mám velké plány, psal jsem o nich v ročním shrnutí, ale zapomněl připojit plánek s popisem mých představ, tak je přiložen v tomto příspěvku.

Úklid po silvestrovských oslavách - Na facebooku jsem zachytil obrázek s nepořádkem po silvestrovských oslavách na Novosedlickém náměstí a první pracovní den tzn. 2.1 jsem zajistil úklid. Je to, podle mě pozdě, ale dříve to nešlo :-( Zjišťoval jsem, zda se provádí nějaký mimořádný úklid, tak jako to dělají např. v Praze, kde začínají uklízet již 1.1 velmi brzy ráno, aby bylo na nový rok čisto. Asi věří rčení, že jak na Nový rok, tak po celý rok :-) Zjistil jsem, že se žádný mimořádný úklid neorganizuje ani na našem úřadě, ani na magistrátu, ani ve firmě AVE, která pro město zajišťuje úklid. Určitě zkusím mimořádný úklid pro příští rok zajistit. Jsem přesvědčen, že pro náš obvod bude stačit jedno auto, dva lidi, koště a lopata. Je mi jasné, že by si měl každý, po vystřílení petard uklidit sám, u nás v ulici jsme to tak udělali, ale bohužel ne každého to napadne nebo toho není po oslavách schopen :-) Každopádně by bylo fajn, mít na novoroční procházku po Střekově pěkně uklizeno.

Vytváření ročního přehledu a týdenní přehledy - Téměř celé pondělí 30.12 a úterý dopoledne jsem psal přehled roční práce naší radnice. Bylo toho hodně, což je dobře, dalo to dost práce a stejně jsem na pár věcí zapomněl. Největší opomenutý projekt je Oživení střekovského nábřeží, o kterém budu informovat v lednu nejpozději únoru. Psaní týdenních a ročních příspěvků sice zabere dost času, vždy cca 4h práce, ale myslím, že to má smysl. Pracujeme za veřejné peníze, lidé by měli vědět co děláme a mě to motivuje více a efektivněji pracovat, posouvat projekty k realizaci. Týdenní přehledy budu zveřejňovat vždy v pondělí, následujícího týdne. Občas pracuji i o víkendu a v neděli večer už pak není dost času a energie na psaní.

Ples Střekova bude v pátek 21.2 na Větruši - Čím dál častěji dostávám otázky ohledně tradičního plesu Střekova. Lístky budou k dispozici pravděpodobně od pondělí 13.1 na internetovém portále www.vstupenkyusti.cz. Cena vstupenky bude opět 300Kč. Minulý ples byl vyprodán, tak s nákupem lístků neváhejte ;-) Těším se, až bude ples opět na Střekově, ideálně v sále bývalé Šichtovi továrny, bývalé Setuzy. Pracujeme na tom. Do té doby bude ples na Větruši, protože tam, máme Střekov jako na dlani, což je krásné moto našeho plesu :-)

Odvoz vánočních stromků bude probíhat 10. 1. a 24. 1. 2020 - Od dnešního dne probíhá v Ústí nad Labem odvoz odstrojených živých vánočních stromků. Stromky, které jsou odloženy vedle nádob na odpad, budou odvezeny do kompostárny. V obvod Střekov bude svoz probíhat ve dvou termínech a sice 10. 1. a 24. 1. 2020. Auto pojede touto trasou - KOZINOVA DVŮR, STŘEKOVSKÉ NÁBŘEŽÍ, ŽELEZNIČÁŘSKÁ, TOLSTÉHO, SÍDLIŠTĚ KAMENNÝ VRCH, ŽUKOVOVA, BRNÁ, SVÁDOV, OLŠINKY, SEBUZÍN, CÍRKVICE.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE