Starosta Střekova

obvod Ústí nad Labem STŘEKOV

politické hnutí Za lepší Střekov

Petr Vinš

starosta@strekov.cz

607 013 394

Něco pro pobavení

Inspirace od starostů z Liberecka ;-)

Tři týdny starosty Střekova

29.3.2020

Život se pomalu probouzí, ale stále buďte hodně opatrní - Po rychlých změnách v našich životech se každý snažíme začít opět fungovat v rámci možností. Někteří z vás se vrací do práce, někteří jsou stále doma a hledají náplň dne, nový režim s omezenými možnostmi. Jsme vynalézaví, zvládneme to ;-) Někomu se může zdát, že nejhorší máme za sebou. Každopádně ještě nejsme z nejhoršího venku, velkou krizi, jako je v Itálii a ve Španělsku jsme snad odvrátili, ale ještě jsme nezvítězili, MUSÍME BÝT STÁLE HODNĚ OPATRNÍ, dodržovat všechny nařízení, NIC NEZLEHČOVAT, NIC NEPODCEŇOVAT.

Týden práce, dva týdny distribuce roušek a materiálu - Můj poslední, normální pracovní týden od 9.3 do 15.3 jsem nestihl popsat, protože již začínala krize způsobená koronavirem. Věnoval jsem se přípravě odkupu sálu v Setuze, byl jsem se podívat v obnoveném provozu firmy Oleochem, navštívil jsem budované posezení v Sebuzíně, přípravě stavby vyhlídky na Střekově, přípravě nového parkoviště u Novosedlického náměstí a využití starých pískovišť mezi panelovými domy na střekovských sídlištích.

Další dva týdny od 16.3 do 29.3 jsem se věnoval výhradně podpoře výroby roušek a jejich rozvozu seniorům, do nemocnice, polikliniky, prodavačům a do obchodů, kde si je mohli lidé vyzvedávat. Nedostupnost roušek jsem vyhodnotil jako největší problém, který je potřeba rychle řešit. Sháněl jsem švadlenky, kupoval a vozil jim plátno, šňůrky, nitě, olej do strojů, zajišťoval opravy strojů, vyzvedával hotové roušky pro rozvoz. Byla to práce od 8h ráno, kdy otevírali prodejny látek do 21h, kdy jsem předával poslední roušky a opravené šicí stroje. Díky tomuto společnému úsilí švadlenek z našeho obvodu jsme rychle zajistili roušky pro drtivou většinu obyvatel střekovského obvodu. Po spuštění oficiální distribuce z magistrátu jsme již roušky téměř nepotřebovali a naše příděly roušek mohli věnovat ostatním obvodům. Jsme již soběstační. Od pondělí 23.3 jsem se stal členem krizového štábu města Ústí nad Labem a účastním se tak každodenních porad, kde řešíme především koordinaci pomoci. Od pondělí 30.3 se tak budu moci alespoň polovinu dne věnovat běžné práci.

Zřiďte si zdarma datovou schránku ať nemusíte chodit na poštu - Datová schránka umožní ZDARMA KAŽDÉMU OBČANOVI ušetřit návštěvu pošty, kam chodíte pro doporučené dopisy od úřadů a firem. Česká pošta nově umožňuje posílání doporučených dopisů přes datovou schránku ZCELA ZDARMA. Ušetříte tak nejen čas, pohyb na veřejnosti, ale také peníze. Do datové schránky se dostanete z každého počítače a také chytrého mobilu. Není potřeba nic instalovat, pouze se přihlásíte s údaji, které vám zašle Česká pošta nebo Czech Point na váš email a můžete začít přijímat a odesílat. Zřízení i ovládání datové schránky je jednoduché a na Youtube je hodně videí, jak vše provést. Jedno z videí najdete ZDE

Připravuji seznam užitečných odkazů pro dobu karantény pro občany našeho obvodu - Seznam najdete prozatím na adrese www.zalepsistrekov.cz/PortalKaranteny V portálu budou přibývat tipy na zábavu pro děti, pohybové aktivity pro všechny věkové skupiny, tipy kde objednat nebo vyzvednout jídlo, možnosti služeb do domu, tipy pro domácí mazlíčky, kde zdarma pustit filmy a hudbu. Pokud máte zajímavý tip, pošlete nám ho prosím, a zařadíme ho do našeho seznamu.

Každou neděli večer písnička z našich rádií v autech zdravotníkům, složkám IZS a všem, které potřebujeme - Oslovil jsem tři rádia, aby nám ve 20h pustili písničku “Není nutno” od autorů Svěráka a Uhlíře, kteří tuto písničku věnovali sestřičkám. Chtěl jsem poprosit všechny občany našeho obvodu, aby ve stanovený čas pustili rádia ve svých autech, rozblikali blinkry a lidé v oknech by se mohli přidat svými rádii nebo i zpěvem. Bylo by to pěkné gesto, stejné jako potlesk, jen by mohlo ještě více zvednout všem náladu a pro děti by to mohlo být také zajímavé ;-) Bohužel dvě rádia to odmítli Fajn Rádio, Hitrádio a Český rozhlas Sever ani neodpověděl :-( Zkouším to dále, tentokrát pro tuto neděli a možná neděli pravidelně, tak se to snad povede

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

VELKÉ PODĚKOVÁNÍ nejmenší švadlence

Švadlenka je z našeho obvodu, ze Sebuzína a s maminkou šila cca 20ks roušek denně hlavně pro nemocnici, ale i pro střekovské seniory. Stále šijí, ale už jsem je musel trochu přibrzdit, aby si také odpočinuli. Je neuvěřitelná, hrozně chtěla pomáhat, pomáhá už delší dobu v útulku pro pejsky, kam chodí uklízet a pejskům kupuje obojky proti klíšťatům. Chtěl jsem jí přivést něco dobrého, ale maminka říkala, že bude ráda, když mi bude moci sama předat roušky. Nabídl jsem jí, na památku, společnou fotku což jí moc potěšilo. Nabídl jsem ještě tohle veřejné poděkování, a tak vám, se souhlasem maminky, můžeme tuto neuvěřitelnou švadlenku ukázat. Ještě jednou Ti švadlenko MOC DĚKUJI za všechny sestřičky a seniory. Jistě se ještě uvidíme, Tvoji pomoc nikdy nezapomenu.

Sháníte bavlněnou roušku? Umíte roušku ušít?

Ozvěte se mi

Podle doporučení ministra vnitra bychom měli chodit ven pouze s respirátorem, rouškou nebo alespoň s bavlněnou rouškou vlastní výroby. Vím, že respirátory i roušky chybí a to nejen s filtrem FFP3 pro ochranu před viry, ale chybí i jakékoliv jiné roušky. Zachytil jsem aktivitu švadlenek na facebooku, sehnal materiál (100% bavlněné plátno) a dnes začínají šít tři švadlenky bavlněné roušky. Dobrovolná cena je 50Kč. Pokud máte někdo nouzi, roušky poskytneme zdarma. Švadleny šijí zatím zdarma, ale nevíme, jak dlouho to vydrží. Jedna rouška se šije cca 20minut.


KORONAVIR

Aktuální informace sledujte na www.usti-nad-labem.cz nebo na facebooku Statutárního města Ústí nad Labem.

Na této své stránce již nebudu zveřejňovat žádné aktuální informace ani doporučení, protože krizové řízení a informace pro občany zajišťuje pouze primátor Města jako předseda krizového štábu Ústí nad Labem obce s rozšířenou působností.

Další zdroje informací o koronaviru

www.usti-nad-labem.cz

vlada.cz

koronavirus.mzcr.cz

ct24.ceskatelevize.cz

Týden starosty Střekova

8.3.2020

Parkování nemůže být anarchie jen kvůli nedostatku parkovišť - Týden jezdím kontrolovat počet volných parkovacích míst u sídliště na Kamenném vrchu a vždy najdu minimálně 10 volných parkovacích míst do 300m od panelových domů. Není tak dále možné tolerovat parkování v zákazech vjezdu, protože tyto plochy jsou určené jako nástupní plochy pro hasiče a výjimečně pro naložení a vyložení nákladu z auta. Nedostatkem parkovacích míst nelze ospravedlňovat parkování v zákazech, v křižovatkách, na trávě, na chodnících. Nemůžeme čekat, až se něco stane a také mám na stole stížnost inspektora Hasičského záchranného sboru a situaci, tak musíme řešit každopádně. Nemůžeme všem garantovat parkování před domem. To nebude možné nikdy. Někteří lidé se bohužel chovají tak, že je nějaký nárok parkovat do 50ti metrů od vchodu. Nová parkoviště chystáme, první bude možná už letos, spíše v příštím roce, ale budu prosazovat jejich pronájem, protože nemůžeme budovat nová parkoviště za miliony na úkor oprav chodníků, silnic, hřišť. Rozhodnutí o koupi auta je rozhodnutím majitele a parkovací místo by mělo být součástí nákladů na provoz automobilu. Druhé, třetí auto v rodině by mělo být zpoplatněno násobně. Míst je málo a nenapadá mě jiné řešení, jak situaci řešit.

Návštěva jednání komise pro územní plánování, rozvoj obvodu, nové, parkoviště u Novosedláku - V úterý jsem byl pozván na jednání komise pro územní plánování kvůli urbálnímu rozvoji našeho obvodu. Nedělal jsem žádnou velkou přípravu, neměl jsem žádná velká očekávání, protože studií a plánů už mají více než dost z minulých let, jen je potřeba konečně začít rozvíjet, stavět, reálně měnit náš obvod a město k lepšímu především pro obyvatele, potom pro turisty. Samozřejmě ideálně souběžně, ale na to nejsou peníze. Řekl jsem pár slov k problému s územním plánem, jehož změny jsou příliš komplikované, trvají nekonečně dlouho a začíná to být opravdu neúnosné. Nemůžeme stavět parkovací domy, využívat prostory pro rozvoj parků, volnočasových zón, sportovišť, turistických atrakcí. Důležité je také možnost nabídnout občanům nové parcely pro rodinné domy, zahrady v každé části našeho obvodu. Návštěva měla jedno velké pozitivum a sice zjištění možnosti výstavby parkoviště u Novosedlického náměstí. Více v dalším příspěvku.

Příprava nových parkovišť pro sídliště Kamenný vrch a Tolstého - Dost času jsem v minulém týdnu věnoval přípravě nových parkovišť. Nejrychleji by mohlo vzniknout parkoviště u Novosedlického náměstí, za vietnamskou prodejnou, podél ulice Kubelíkova viz obrázek. Vybudování parkoviště je v souladu s územním plánem, jsou to pozemky v majetku města a v naší správě, plocha je nezastavěná, jen zatravněná, rovná, není příliš viditelná, takže zaparkovaná auta nebudou hyzdit frekventovaný veřejný prostor. Budu navrhovat parkoviště s plochou ze zatravňovacích tvárnic, aby se mohla vsakovat dešťová voda a možná zachovala část zeleně. Vzhledem ke všem uvedeným vlastnostem plochy, by mohlo být vybudování rychlé a levné. No, uvidíme. Každopádně však budu také navrhovat, aby se nová parkovací místa pronajímala, stejně jako tomu je na Severní Terase, kde se platí 500Kč/měsíc/auto. Myslím, že to trochu usnadní rozhodování některých radních, protože se nám jednou investice vrátí. Dále zamezíme odstavování vraků a parkování několika aut z jedné rodiny, což je také velmi častý problém. Nedostatek parkovišť je způsoben především více auty v jedné rodině a nemůžeme platit těmto lidem budování nových parkovacích míst na úkor oprav chodníků silnic, budování parků a hřišť L Dále jsem pracoval na přípravě vybudování lehkých, montovaných, ocelových druhých pater u parkovišť pod věžáky na Novosedláku a podél protihlukové zdi ve spodní části ulice Nová viz obrázek. Tam bude investice násobně vyšší, protože jedno parkovací místo stoj cca 200tis. Kč L Jiná varianta však myslím není, tak bychom to měli postavit. Tuším, že na tyto investice peníze od magistrátu nedostaneme, a tak budu navrhovat spolupráci se soukromým investorem. Parkovací místa budou opět zpoplatněna a investor by tak mohl mít garantovaný určitý přiměřený, předem domluvený zisk. Odhadovaná výše investice bude 6mil. Kč (+30 parkovacích míst) za druhé patro parkoviště u věžáků na Novosedláku a 10mil.Kč (+50 parkovacích míst) za druhé patro parkoviště v ul. Nová. Až bude jasné, kolik přesně budou tato nová parkoviště stát, tak nabídneme budoucí, nová místa k pronájmu a pokud se podaří všechna pronajmout, tak teprve potom zahájíme výstavbu.

Referendum k nákupní zóně s Lidlem je ideálním řešením, jak rozhodnout - Osobně myšlenku referenda podporuji snad od začátku, jen o tom nebylo možné mluvit, protože každá akce vyvolává reakci a především v mé pozici. Otevřeně, veřejně jsme o tom začali mluvit v minulém týdnu, před projednáváním stížnosti zastupitele na probíhající anketu. Aktuálně probíhající anketa má své chyby, autory jsem na to upozorňoval, ale přeci nebudeme předpokládat, že bude někdo podvádět že? J To myslím vážně. Není to oficiální anketa našeho úřadu ani města, já bych takovou anketu nespouštěl, měl jsem, a stále mám, připraveno řešení s ověřením hlasujícího na základě občanského průkazu a to ve variantě online přes Internet i papírově. Je to vlastně takové rychlé, neoficiální „referendum“, protože dokážeme zajistit výhradně hlasování Střekováků a zamezit opakovanému hlasování jednoho člověka. Oficiální místní referendum, dle zákona, je organizačně složitější, pravděpodobně nákladnější, ale jeho výhodou je, že jeho výsledek může být závazný pro politiky v rozhodování o nákupní zóně. Jednoduše řečeno, lidé v referendu rozhodnou, že s nákupní zónou v současné podobě souhlasí a politici musí výsledek hlasování respektovat a jeho výstavbu povolit. Není však jednoduché takové závazné referendum zorganizovat vzhledem k tomu, že jsme jen obvodem města a ne samostatným městem. Musíme vše řešit s Magistrátem. I kdyby však referendum závazné nebylo, tak bude důvěryhodnou informací o počtu Střekováků PRO a PROTI. Věřím, že zastupitelé na Magistrátu by toto rozhodnutí respektovali a rozhodli podle referenda. Na přípravě referenda pracujeme, schválila to rada obvodu Střekov na středeční schůzi.

Schůzka s vedením Glencore - zápach, vlečka, sponzoring - Hlavním tématem bylo řešení zápachu, který z této firmy pravděpodobně pocházel, neboť měli problém s provozem louhové pračky, která má zápach odstraňovat. Louhová pračka je již v provozu, všechny problémy by měli být odstraněny do konce března, tak snad budeme mít léto bez zápachu. Jednoduchý systém na evidenci zápachu pro chytré mobily, v naší chytré komunikaci, bude hotový snad do měsíce, tak vše budeme pečlivě monitorovat a v případě výskytu budeme neprodleně řešit se všemi firmami v areálu Setuzy. Dalším tématem byla vlečka, která není v provozu, a proto do areálu musí jezdit stovky kamionů měsíčně. Vlečku má v moci Glencore, ale přislíbili, že se pokusí vyjít vstříc ostatním firmám v areálu a vlečku zpřístupnit. Sponzoring se bohužel navýšit nepodařilo, protože Glencore v minulém roce vykázal ztrátu, a tak na navýšení není vhodná doba. V rámci smlouvy poskytuje Glencore každý rok 100.000Kč pro kulturu a sport v rámci našeho obvodu, na základě doporučení našeho úřadu. Minulý rok společnost podpořila ples Střekova a sportovní kluby.

Schůzka se správcem majetku Lobkowiczů - výpůjčky pozemků, vyhlídky, zábavně naučná stezka - Lobkowiczové vlastní hrad již od roku 1563 a jejich Roudnická větev, současní majitelé jej vlastní od roku 1615. Část rodiny žije v USA, část v Praze a pan správce má sídlo v paláci Lobkowiczů u Pražského hradu. Do Ústí nad Labem jezdí cca 1x za měsíc. Hrad Střekov spravují nepřetržitě sami resp. pan kastelán, který je jejich zaměstnancem. Dále spravují dva zámky, palác v Praze, vinařství v Roudnici a pozemky. Především správa hradu, zámků a pozemků není žádný „výnosný obchod“, a tak nemůžeme očekávat, že Lobkowiczové budou podporovat veřejný život jako úspěšné firmy. Předpokládal jsem to, znám úděl podobných dědictví z dokumentárního seriálu Modrá krev, který běžel minulý rok na ČT2. Moje otázky směřovali na možnost spolupráce formou bezplatné výpůjčky pozemků pro veřejný účel např. naučnou stezku, park, atd.. Možnost tu je, jen je potřeba předložit konkrétní projekt. Mám to v plánu, vyhlídnuté mám již dvě lokality. První je krásná stezka lesem z hradu na Novou Ves, která může tvořit zábavně-naučný okruh s vyhlídkami, posezeními, obědem či kávou na Nové Vsi nebo na hradě v jedné ze dvou restaurací.

Zkráceně další moje práce v uplynulém týdnu

 • Schválili jsme účast našeho úřadu na jarní akci Ukliďme Česko v sobotu dne 4.4. Uklízet budeme nábřeží od Mariánského Mostu až k do Církvic. Přidejte se ;-)
 • Snažil jsem se prosadit svůj návrh systémového plánování rekonstrukce chodníků a silnic. Bohužel návrh nebyl schválen L
 • Povedlo se mi prosadit návrh participační opravy a pronájmu objektu bývalých jeslí v ul. Kamenná. Zhruba v polovině roku by tam mohla začít fungovat tělocvična a masáže a do konce roku nebo začátkem nového roku se tam nastěhuje projekční kancelář. Nové nájemníky hledáme pro nejmenší, prostřední část ideálně kavárna, s nájmem cca 10tis. Kč měsíčně a levá spodní část s nájmem cca 13tis. Kč měsíčně.
 • Účastnil jsem se kolaudace rozšířené služebny Policie na Kamenném vrchu. Policisté začnou nové prostory využívat pravděpodobně ve druhé polovině března.
 • Zúčastnil jsem se vzpomínkové akce k oslavě narozenin prvního prezidenta Masaryka.
 • Připravil jsem veřejnou online dostupnou tabulku s přehlednou, filtrovatelnou evidencí dlouhého seznamu všech mých úkolů, průběhu jejich řešení včetně úkolů předaných magistrátu, kde jich máme již poměrně dost a bohužel stále nevyřešených L Tabulku začnu postupně plnit úkoly, přepisovat je z mobilu. Každý z vás, který mi nějaký úkol dal, si jej budete moci najít, sledovat jeho plnění, sledovat komu leží na stole jeho řešení a kde to delší dobu vázne. Tabulku zveřejním v průběhu dubna.
 • Neprosadil jsem zveřejnění fotek (bez RZ) a míst dlouho parkujících aut v sídlištích, které blokují cenná parkovací místa. Prý to není možné L Zvážím zveřejnění na svém webu. Připravuji omezení parkování na 48h, abychom donutili majitele přeparkovat na méně frekventované místo mimo sídliště.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

1.3.2020

Koronavirus je v České republice, pečlivě sleduji vývoj, panika není na místě, opatrnost ano. - Aktuální informace budeme rozesílat chytrou komunikací. Registrujte se na chytrakomunikace.strekov.cz. Nejjednodušší je registrace pomocí SMS na číslo 774 724 136, do SMS zprávy napište - STREKOV JMENO PRIJMENI ULICE CISLOPOPISNE. Odkaz na letáček s informacemi o možnostech registrace je ZDE.

Zatím byla Ministerstvem zdravotnictví zveřejněna tato opatření.

 • Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví prosí všechny občany, kteří se nyní vrací z oblastí Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby po příjezdu zůstali doma a TELEFONICKY kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradili se. Lékař - epidemiolog příslušné hygienické stanice pak rozhodne o dalším postupu.
 • Pokud máte podezření na nákazu koronavirem (máte příznaky a byl jste v zasažené oblasti), prosíme, nechoďte do ordinace lékaře, ale telefonicky ho kontaktujte!
 • Pečlivě dodržovat hygienu, zejména mytí rukou po návratu domů. Udržujte se v dobré kondici, neoslabujte zbytečně organizmus, doporučené jsou procházky mimo velkou koncentraci lidí, konzumace vitamínů, ovoce, zeleniny, odpočinek.

Návrh systémového výběru pro plánování rekonstrukcí chodníků a silnic - V současné době se chodníky pro rekonstrukci vybírají podle neúplné evidence, bez doplňujících informací o tom, kolik lidí chodník využívá a v jakém je stavu proti jiným chodníkům v našem obvodě. Stane se tak, že je rekonstruován chodník, po kterém chodí 50 lidí denně před chodníkem, který je v horším stavu a chodí po něm 1.000 lidí denně. Snažím se to změnit a plánování oprav chodníků rozhodovat podle jasných pravidel. Ve středu bude rada obvodu Střekov rozhodovat o novém, systematickém způsobu výběru chodníků a silnic pro rekonstrukci. Kompletní návrh, o kterém budeme hlasovat, je ZDE.

Účast na zastupitelstvu města, řešila se záchrana Šichtových lázní - Vrbáku - Téměř celé pondělí jsem strávil, jako host, na jednání zastupitelstva Města Ústí nad Labem. Je to často velmi dlouhé jednání, často zbytečné dohadování, tak se to ve mě stále pere, jestli ten čas nevyužít smysluplněji :-( Bohužel se tam mohou kdykoliv, nečekaně začít řešit i střekovské záležitosti, tak tam raději sedím a čekám, kdyby náhodou. Na tomto jednání se měl řešit návrh na odkoupení Šichtových lázní - Vrbáku, a tak jsem rozhodně chtěl být při tom. Stále nevím, co si o výsledku hlasování myslet, zda je to dobré nebo ne, že se město rozhodlo pokusit se lázně odkoupit, zatím jen zjistit cenu. Ve městě máme tolik problémů a nedovedu si představit, že se na řešení dalšího problému jménem Vrbák najde politická shoda, čas a hlavně dost peněz. Rozšířením záměru o vykoupení také fungující sportovní haly už mi přijde opravdu jako scifi :-( Myslím, že reálnější a rychlejší je záchrana Vrbáku kombinací peněz a úsilí podnikatelů, Střekováků, Ústečáků v kombinaci s dotacemi ze všech možných zdrojů českých i zahraničních. Město by mohlo být jen pomocníkem, jedním ze zachránců formou podílu v záchranném týmu.

Návštěva nového sídla Charity na Střekově. Bude to velký pomocník - Naproti bývalé zvláštní škole se přestěhovala střekovská pobočka Charity, původní dům Světluška, který sídlil naproti soudu. Důvodem byl hlavně fakt, že Charita potřebuje větší prostory. Objekt Charita pojmenovala jako „Dům svatého Materny“ a bude nám, střekovákům pomáhat s dětmi, mládeží, ale i dospělými ze sociálně slabých rodin. V domě bude možnost děti, mládež, ale i dospělé zabavit, najít jim novou náplň dne, vzdělávat je, pomáhat jim s problémy. S problémovými lidmi, kteří mají zájem o změnu, je potřeba denně pracovat, a proto tu Charita je. Je mi jasné, že nás Charita všech problémů nezbaví, ale rozhodně nám může pomoci. Již jsem jejich pomoc využil a mám to v plánu i v budoucnu. V domě je denní centrum, herna, malé zvukové studio, malá cvičebna, chystají se dílny, kuchyň i pro výuku, upravují zahradu, kde budou nejen záhony, ale také menší hřiště. Funguje tam také potravinová banka. Za mě krásná proměna prázdného domu. Kompletní fotogalerie je ZDE.

Setkání starostů s vedením dopravního podniku - Jednou za rok jsme pozvání vedením dopravního podniku, abychom získali nové informace a mohli prodiskutovat naše problémy, návrhy. Chytá se posílení preventistů na zastávkách, kteří kontrolují doklady ještě před nástupem do autobusu. Tento způsob se v minulosti osvědčil a problémoví cestující se do vozů MHD vůbec nedostávají. Je to pravděpodobně jediná cesta, protože notoričtí, černí pasažéři jsou chyceni klidně 6x za den a není možnost s tím efektivně něco dělat. Dověděl jsem se, že se uvažuje o změně v přímé lince ze Střekova do Globusu, u které by nově byl potřeba přestup. S tím jsem nesouhlasil a poprosil o přehodnocení záměru změny. Snad se to povede. Dále jsem vyjádřil obavu, aby nákup nových, vodíkových autobusů a vybudování vodíkové čerpací stanice nebyl jen zbytečně drahým experimentem, protože peníze chybí všude a vodík mi připadá spíše jako módní trend než ekonomicky výhodné řešení. Provoz vodíkového autobusu a vodíkové čerpací stanice je nákladnější než provoz trolejbusů či bateriových elektrobusů. Přislíbili mi dodání informací o ekonomice provozu vodíkových autobusů a vodíkové čerpací stanice. Dále jsme řešili tuto agendu

 • Opravu povrchu zastávky Kamenný vrch směr z města
 • Chytré zastávky s informací o času příjezdu pro Kamenný vrch a Šafaříkovo náměstí
 • Školní spoj Sebuzín, Brná, s cílem u školy Karla IV
 • Přesun trolejového sloupu na křižovatce poslední cesta, kde bychom rádi změnili hlavní silnici
 • Záznam z kamerového systému, kde došlo k rozřezání sedaček nových trolejbusů
 • Možnost náhodných nástupů předními dveřmi pro omezení černých pasažérů
 • Zmínil jsem se o petici za novou zastávku na znamení ve Svádově
 • Nestihl jsem probrat můj návrh na změnu trasy nových, bateriových trolejbusů, které by mohly jezdit ke škole na Kamenném vrchu nově ulicemi Žukovova, Truhlářova, Nová, místo zbytečné jízdy kolem ZPA, pumpy MOL a mostě přes trať. Obsloužili bychom tak MHD nové území pro občany, ale také návštěvníky trampolínového centra a nově chystaného volnočasového areálu na hřišti nad točnou v Truhlářovce. Návrh na změnu trasy pošlu na Dopravní podnik v příštím týdnu.

Pochvala i postesknutí na setkání starostů s vedením Policie ČR okresu Ústí n. L. - Jednou za rok pořádá Okresní ředitelství Policie ČR setkání se starosty. Na letošním setkání jsme se dozvěděli pozitivní informace o odhalování pachatelů trestné činnosti, ve kterém je okres Ústí nad Labem nejlepší v kraji, GRATULACE. Dále že policii se nedaří nábor nových lidí a stále mají hodně neobsazených míst. Střekov byl pochválen za dokončenou rekonstrukci služebny Policie ČR na Kamenném vrchu. Také jsem pochválil spolupráci s obvodním oddělením na Kamenném vrchu, ale posteskl jsem si, že nám dopravní policie nevychází vstříc s dopravními opatřeními v rámci našeho obvodu. Zamítli nám snížení rychlosti v Církvicích, zrcadlo u pumpy MOL, na předběžné schůzce nesouhlasili s umístěním radarů v ulici Nová. Chystám se tam ještě s návrhem omezení na 30km/h v Olešnici a vybraných úsecích obytných zón a i tam předpokládám zamítnutí. Jediným argumentem dopravní policie je malý počet nehod a zranění. Stále jim říkám, že nechci žádné nehody a žádné zranění a jsem přesvědčený, že prevence zklidněním provozu je pádným důvodem k úpravám dopravy. Nechci zkrátka čekat, až se stane něco velkého. Další postesknutí jsem musel zmínit na dlouhotrvající hon na „velké ryby“ v distribuci a výrobě drog. V rámci obvodu dlouhodobě máme „drogové krámky“, které stále fungují a nedaří se je dostat z území našeho obvodu. U obou našich problémů nám vedení policie přislíbilo pomoc, tak se jim snad podaří změnit přístup jednotlivých týmů v rámci policie. Chápu, že to také nemají jednoduché, protože stejně jako u nás jsou hodně svázání brutálně komplikovanou legislativou :-(

Zkráceně další moje práce v uplynulém týdnu

 • Schůzka s ředitele AVE kvůli kontejneru na plechovky a projektu chytré odpady, kdy se snažím o slevu z budoucího poplatku za odpady pro ty, kteří důsledně třídí.
 • Úprava projektu hřiště Truhlářova pro co nejrychlejší start výstavby
 • Řešení zprovoznění objektu Kamenná, hledáme nájemníky pro prostřední a levou spodní sekci.
 • Seznamovací schůzka s majiteli polikliniky na Novosedláku
 • Jednání s O2 o výstavbě optické sítě na spodním Střekově. Bude rychlejší Internet, opravené chodníky a další příjem do městské pokladny. Zatím jen příprava, nic časově konkrétního a rozhodně ne letos.
 • Zásuvky pro nabíjení elektromobilů u panelových a bytových domů

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

23.2.2020

Schůzka s ředitelem Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) - Hlavním důvodem schůzky byla prosba o větší vstřícnost SČVK k využití dešťové vody pro splachování toalet. Pitné vody v podzemí rychle ubývá, měli bychom s ní šetřit a větší využití dešťové vody by mohlo výrazně pomoci. Studny vysychají v celé republice a pokud je možnost pitnou vodou šetřit, měli bychom začít co nejdříve. Chtěl jsem začít využívat dešťovou vodu ke splachování toalet na našem úřadě a využití dešťové vody na splachování doporučit občanům. Bohužel přístup SČVK je pro zájemce o splachování dešťovou vodou opravu demotivující. Pokud se totiž rozhodnete dešťovou vodu pro splachování využít, zaplatíte za stočné pravděpodobně více než kdybyste splachovali pitnou vodou. Důvodem je, že SČVK není schopno zajistit měření množství spotřebované dešťové vody na splachování a tím k přesnému účtování stočného. Stočné tak účtují odhadovaným paušálem ve výši 35m3/rok/osoba. Přijde mi opravdu neuvěřitelné, že SČVK není schopno zajistit měření množství čisté, dešťové vody, která projde standardním potrubím. Prý to opravdu nejde :-) Sice létáme na Měsíc a na Mars, ale měřit spotřebu dešťové vody neumíme :-( Dále jsem se ptal na kanalizaci ve Svádově, Brné a odvodnění Zlaté stezky při přívalových deštích.

Jednání s majitelem střelnice v Sebuzíně - V rámci telefonického rozhovoru s majitelem střelnice jsem se dozvěděl, že od 1. března 2020 bude na střelnici nový provozovatel, kterým bude přímo majitel střelnice. Dojde ke zmenšení objemu střeleb a je velká šance, že se okolí střelnice zklidní. To je dobrá zpráva pro obyvatele Sebuzína i Dolních Zálezlů. Střelnice v Sebuzíně funguje již delší dobu, ale v minulém roce začala být mnohem intenzivněji využívána, střílelo téměř se 7 dní v týdnu od svítání do soumraku. Taková je totiž schválená provozní doba střelnice. Ano, skutečně je to od svítání do soumraku :-( Bohužel se často střílelo i mimo odhlučněné, střelecké boxy a to i o víkendu. V Sebuzíně to tak často vypadalo jako ve válečné zóně. Již v minulém roce jsme, společně se starostkou Dolních Zálezlů, s majitelem střelnice jednali o úpravě provozní doby a předběžně se na úpravě dohodli. Víkendové a večerní střílení by tak mělo skončit.

Páteční ples obvodu Střekov a moje snaha o přesun z Větruše na Střekov - V pátek proběhl již 28 ples obvodu Střekov. Opět bylo vyprodáno a myslím, že se všichni dobře bavili. V rámci úvodního proslovu jsem, stejně jako v minulém roce, zmínil snahu o přesun místa konání plesu z Větruše na Střekov, do historického společenského sálu v bývalé Šichtovce. Na Větruši sice máme Střekov jako na dlani, což je i moto plesu, ale je smutné, že Střekov má nejhezčí sál v Ústí nad Labem a i přesto tam nemůžeme ples uspořádat :-( Jednání o zakoupení sálu i dočasném pronájmu se ze strany současného majitele protahují, ale pokračují. Snad se v letošním roce podaří prodej připravit, sál zatím pronajmout a tím jej ochránit do doby prodeje.

Velký dům v Brné je na prodej, budou tam městské byty? - V Brné je na prodej větší obytný dům a v minulém roce se mi ozvali dva občané ze sousedství tohoto domu kvůli obavě, že dům zakoupí obchodníci z chudobou. Kontaktoval jsem tedy majitele domu a požádal ho ať dům nabídne městu, které by tam mohlo vybudovat “lepší” obecní byty, na které jsou dotace. Zároveň jsem kontaktoval příslušného náměstka primátora a o mé snaze ho informoval. Bylo by fajn mít k dispozici více kategorií obecních bytů a mít možnost motivovat občany, kteří se snaží o změnu ve svém životě, pravidelně chodí do práce, starají se o děti.

První výstup z revize poškozených kontejnerů na odpady - První várka evidence poškozených kontejnerů byla odeslána k řešení na Magistrát. V lednu jsem požádal úředníky, aby prováděli pravidelné kontroly kontejnerů v našem obvodě. Často totiž vídám poškozené kontejnery velmi dlouhou dobu tzn., že jejich opravy nejsou prováděny včas. Již tak zanedbaná místa se díky poškozeným, často otevřeným a přeplněným kontejnerům, stávají doslova odpornými. Věřím, že díky pravidelným revizím kontejnerů budou jejich opravy prováděny rychleji.

Schůzka s občany v Olšinkách především kvůli hřišti - Na facebookové stránce Naše Olšinky jsem se dozvěděl, že pořádají setkání občanů Olšinek především kvůli revitalizaci hřiště, kterou máme letos v plánu. Celková investice do hřiště bude 300tis. Kč a v plánu je vybudování menšího hřiště na nohejbal, volejbal, líný tenis a další míčové hry. V Olšinkách vzniká nový spolek, který má ambici řešit potřeby Olšinek ve vztahu k našemu úřadu a organizovat další aktivity v Olšinkách např. brigády na zvelebení Olšinek. Místní spolky jsou již delší dobu naším partnerem pro opravy, úpravy, investice, a tak je vznik spolku dobrou zprávou. Není to tak, že bychom jednali pouze se spolky, ale přijímáme také mnoho podnětů od jednotlivých občanů. V Olšinkách jsme řešili také doplnění veřejného osvětlení, přesun kontejnerového stání od hřiště na jiné místo, diskutovali o opravách silnic a chodníků.

Hledám místo pro kontejner na oleje a plechovky, skořápky? :-) - Se společností Chemoprojekt, která v areálu Setuzy vyrábí, z použitých, potravinářských olejů biopalivo, jsme se domluvili, že nám dají k dispozici kontejner na použitý olej z domácností. Vedle tohoto kontejneru bych rád umístil kontejner na plechovky a možná přidal krabici na skořápky od vajíček, které také často končí ve směsném odpadu, což je velká škoda. Plechovky jsou cenným odpadem a příjem z tohoto odpadu bychom mohli využít na menší investice v rámci obvodu nebo na rozvoj sběrného místa pro tyto speciální odpady. Vybírám takové místo, které je snadno dostupné z MHD i pro zastavení osobních aut. Kontejnery bych rád umístil do konce března. Budou to první, takové kontejnery v Ústí nad Labem, protože dnes je nutné oleje a plechovky vozit do sběrných dvorů, což myslím, moc lidí nedělá.

Žádosti o pronájem zahrádky, máme tři a jak najít nové? - V týdnu jsem obdržel dvě žádosti o pronájem zahrádky, které jsou čím dál oblíbenějším místem pro rekreaci lidí ze sídlišť. Pokud máte zájem o zahrádku, tak máme aktuálně k dispozici tři zahrádky. Pokud vám žádná nevyhovuje, tak můžete vybudovat úplně novou zahrádku na obecním pozemku. Stačí se podívat do online mapy obvodních pozemků, dole v komentáři je odkaz, naše pozemky mají světle zelenou barvu, a vybrat takový, který je vedle současných zahrádek nebo obytných domů. Pak stačí podat u nás na úřadě, ve třetím patře nebo online, žádost o pronájem pozemku s účelem vybudování zahrádky.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

16.2.2020

Zápach s čističky už by neměl být cítit. Schůzka s novým správcem - O čističku se zajímám již delší dobu, protože je to jeden z velkých problémů Střekova kvůli častému zápachu. Situace kolem čističky je však poměrně složitá, a tak nebylo jednoduché se někým sejít :-( Čističku totiž vlastní společnost SETUZA a.s., která je v konkursu tzn. nefunguje a její majetek je postupně rozprodáván. Čističku tak dlouhá léta spravovala firma Oleochem, a.s., která se však také dostala do problémů, a tak se hledal nový správce, protože na čističce jsou závislé hlavně firmy z areálu bývalé Setuzy, ale také staré bytové domy u ZŠ Nová (pětidomí). Nakonec se schůzka podařila a hlavním výstupem z této schůzky je, že zápach už by neměl být cítit, protože hlavním zdrojem zápachu byla likvidace odpadních vod z firmy Oleochem, a.s., která již nefunguje v původním režimu, tzn. nezpracovává živočišné tuky, mastné kyseliny. Pokud tedy budete cítit čističku, tak mi dejte okamžitě vědět, abych kontaktoval správce. Pokud totiž zápach bude dále cítit, jsme předběžně domluveni na dalších krocích, které povedou k jeho odstranění. Jen je škoda, že to mohlo být provedeno dříve a čistička nemusela být cítit již delší dobu :-(

Schůzka s novým majitelem společnosti Oleochem, a.s. - O schůzku s vedením společnosti Oleochem, a.s. se, kvůli zápachu, snažím snad rok, ale také to bylo složité protože firma měla problémy s skončila v insolvenci. Dobrou zprávou na tom je, že přestal být cítit zápach, který tato firma s velkou pravděpodobností produkovala, z provozu mastných kyselin. Samozřejmě nepřeji žádné firmě nic špatného, podniky i podnikatelé jsou pro náš obvod a město velmi důležití, protože z jejich zisku, resp. z jejich daní dostává město peníze. Pokud však firma obtěžuje obyvatele, tak ať je jakkoliv veliká, musí skončit nebo rychle vyřešit problém. Na schůzce s novým majitelem firmy Oleochem, a.s. jsem se dozvěděl, že firma úplně neukončila svoji činnost, ale v současné době prochází soudem kontrolovanou reorganizací, tzn. snaží se fungovat dále a uspokojit firmy a lidi, kterým dluží peníze. Hlavním výsledkem naší schůzky byly dvě dobré zprávy. První, ta hlavní je, že provoz mastných kyselin se na 99% neobnoví, tzn. zápach z této firmy již pravděpodobně cítit nebudeme. Fungovat bude pouze výroba glycerinu, který údajně nezapáchá. No, pro jistotu se ještě půjdu přesvědčit do provozu ;-) Druhou dobrou zprávou je, že se reorganizace zatím daří, a tak bychom tu mohli mít další, dobře fungující firmu, která zaměstnává lid, platí daně a možná někdy přispěje i na nějakou dobrou věc v našem obvodě. Na to je však ještě velmi brzy. Nejprve se firmě musí podařit reorganizace a pak rozvoj. Chci se s podnikateli pravidelně vídat, první kolo roku 2019 už máme za sebou, ptám se jich na jejich problémy, nabízím pomoc, ale také se jich ptám, jestli se angažují ve veřejném životě našeho obvodu. Myslím si totiž, že by to tak mělo být. Stačí malý příspěvek na nějakou akci nebo jakákoliv pomoc a nemusí to být zrovna peníze.

Schůzka s firmou chytreodpady. cz kvůli lepšímu třídění - Zavedení poplatků za odpad se myslím nezadržitelně blíží. Kdysi jsme platili 500kč ročně za člena domácnosti, ale tento poplatek byl zrušen. Jsem přesvědčen, že to byl špatný krok, protože nejsme schopni motivovat lidi k lepšímu třídění, k produkci menšího množství odpadu. Zkrátka když jedna domácnost vyprodukuje 100kg odpadu a druhá 10kg, zaplatí stejně, resp. všechno to zaplatí město, které to v současné době hradí z daně z nemovitosti. Navíc tedy lidé, kteří žádnou nemovitost nevlastní, tak prakticky nic neplatí a často to jsou právě ti, kteří produkují největší množství odpadu. U kontejnerů jsme pak svědky naprosté anarchie, kdy je spoustě lidem úplně jedno, kolik toho k popelnici přinesou a jak velkou hromadu kolem popelnic vytvoří. Město tzn. my všichni, odvoz stejně zaplatíme :-( Až stát zdraží ukládání odpadu na skládky, a ono se na 100% hodně zdraží, jen je otázkou kdy, tak se poplatek stejně bude muset vrátit a pak to nebude 500Kč, ale např. 1.000Kč za člena domácnosti. Spravedlivé tedy je, platit za objem odpadu, který domácnost vyprodukuje a možná i za procento třídění jako bonus navíc. Na několika místech to tak již funguje, a tak je možnost inspirace. Snažím se být připravený, zjišťuji, jak tento systém funguje a vyzkoušet ho u nás na Střekově v rámci pilotního provozu. Zkrátka kdo se snaží, nenosí domů zbytečně potenciální odpad a k tomu třídí, tak nemusí nadále platit nic. Kdo to vůbec neřeší, bude platit 500Kč za člena domácnosti. To je spravedlivé.

Neformální setkání s vedením města, řešili jsme hlavně kontejnery a odpady - S ostatními starosty obvodů se pravidelně střídáme v pořádání neformálních setkání s vedením města, hlavně s primátorem a s radní, která má na starosti obvody. Tentokrát se zúčastnili i někteří radní magistrátu, a tak bylo možné řešit více věcí, které obvody trápí. Za Střekov jsme požádali o pomoc s přesunem nákladní dopravy do areálu Setuzy z kamionů na vlak, vlečku, a dále o větší investice do oprav chodníků a silnic, které jsou všechny ve správě Magistrátu. Nejvíce se však řešili poplatky za odpady, o kterých jsem psal výše, ale také péče o kontejnerová stání. Ty jsou opravdu velkým problémem, protože se u nich hromadí všechny druhy odpadů a často vypadají jako skládky. V jiných městech, např. v Praze, a Karlových Varech situaci vyřešili tak, že kontejnerová stání, a pořádek kolem nich, svěřili vlastníkům budov, ze kterých je odpad vynášen. Vlastníci si tako kontejnery začali zamykat, vybudovali krytá zabezpečená stání, a více hlídat jejich vzhled. Myslím si, že je to dobrý nápad, ale je tu i názor, že o kontejnery by se mělo nadále starat město a “neházet” tento problém na sdružení vlastníků. S tím nesouhlasím, protože i vlastníci rodinných domů se o své kontejnery často starají, uklízí kolem nich, budují krytá stání. Proč by majitelé panelových a bytových domů měli mít tuto službu zdarma?

Pro bývalé jesle Kamenná už máme konkrétní plán - Na jednání rady na den 19.2. jsem připravil návrh na participativní opravu a pronájem objektu Kamenná, bývalé jesle. Tento objekt, s pěknou zahradou, je dlouhodobě nevyužívaný a je to velká škoda. Mohli by tam být aktivity pro okolní obyvatele a pro náš rozpočet bychom získali nový příjem z pronájmu. Bohužel nemáme peníze na opravu a bez opravy objekt nepronajmeme. Byl to dlouho “začarovaný kruh”. V minulém volebním období byl sice připraven projekt s dotací na zateplení, ale bohužel se realizace odkládala, zájemci o pronájem ztratili zájem a vše skončilo. V současné době máme dva zájemce, kteří jsou ochotni objekt opravit, zprovoznit a investice bychom jim odečetli z budoucího nájmu. Je to v současné době jediná šance, jak objekt oživit. Snad se to povede a časem se obsadí další části objektu. Pokud tedy hledáte nebytové prostory k pronájmu, tak jsou další části tohoto objektu k dispozici. Na příští rok plánujeme využít státní dotaci na zateplení střechy, výměnu oken a další možnosti, které tento dotační titul pro obce a města nabízí.

Hledáme brigádníky na úklid obvodu, nemá kdo uklízet :-( - Úklid veřejného prostoru pro nás zajišťují především pracovníci z evidence úřadu práce, dlouhodobě nebo opakovaně nezaměstnaní. Úřad práce nám také na jejich mzdu významně přispívá. Bohužel v poslední době chodí z úřadu práce stále méně pracovníků protože ti, kteří chtějí nebo mohou pracovat už často pracují jinde. Chybí nám tedy spousta lidí na úklid, aktuálně kolo 20-30 lidí. To je opravdu velký problém. Druhý problém je, že jsme v rozpočtu počítali pouze s menší částkou (spoluúčastí) na jejich mzdu, kvůli dotaci z úřadu práce, takže nemůžeme jednoduše přijmout někoho na trvalý pracovní poměr. Můžeme však místo 20-30 těchto pracovníků přijmout např. 10 brigádníků na úklid. Snad se to povede a bude mít kdo uklízet :-( Měli byste zájem o brigádu např. na 4h denně za cca 80Kč/hodina čistého?

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden dovolené starosty Střekova

9.2.2020

Inspirace z dovolené v zahraničí - Minulý týden jsem byl s rodinou na lyžařské dovolené v zahraničí, ale protože funkce starosty je ze zákona službou na 24h denně a 7 dní v týdnu, celý rok, tak jsem alespoň sbíral inspirace :-) Zaujalo mě hodně věcí, ale těchto pět bychom měli rozhodně zrealizovat i u nás.

 • Kvalitní, veřejné hřiště se super zázemím - Cestou na dovolenou jsem si v německém městě Fussen všiml pěkného, veřejného hřiště. Moc se mi líbilo, co všechno hřiště nabízelo, a hlavně musím pochválit super toalety, které jsou na takovém místě velmi důležité. Žádné podobné hřiště v našem obvodě nemáme a to se musí změnit ;-) Více informací a fotek je příspěvku níže.
 • Zábrany proti parkování automobilů v zeleni - Problém s parkováním je v našem obvodě veliký, ale rozhodně to nemůžeme řešit tak, že povolíme parkování na travnatých plochách. Tráva se pak, po krátké době, promění v bahno, které následně znečišťuje silnice a hyzdí okolí domů. Takovou proměnu si asi nikdo z nás nepřeje. Efektivním omezením by mohli být betonové bloky nebo kameny. Betonové bloky, viz obrázek, by mohli být např. barevné, mohli by zároveň sloužit jako lavičky, a také by se kolem těchto pravidelných bloků lépe sekala tráva. Mohli bychom začít např. na nábřeží mezi Mariánským a Benešovým mostem. Zeleň bychom měli chránit i v budoucnu, protože vybudovat všude parkoviště pro každé auto není možné. Nezbyla by nám pak pravděpodobně, mezi domy, žádná tráva :-( Parkoviště musí být patrová a to i v menších provedeních, abychom co nejlépe využili městské pozemky. Řešením by mohli být také rezidenční zóny.
 • Stojany na koloběžky - Malá městská mobilita tzn. koloběžky, kola a to i v elektro provedení, vlastněná lidmi nebo půjčovaná, jsou myslím budoucností dopravy ve městech. Měli bychom pro tento nový způsob dopravy postupně připravovat vhodné zázemí. V městě nám chybí např. bezpečné stojany na koloběžky. Všiml jsem si takových stojanů v malé obci v Rakousku. Podívejte se na obrázek. Bylo by fajn, kdybychom stojany na kola a koloběžky vybudovali např. u škol, obchodů, náměstích, bytových domů. Měly by být zastřešené, hlídané kamerou.
 • Cesta do kopců s mnoha lavičkami a vyhlídkami - Nad městem, kde jsme na dovolené bydleli měli pěkný, vycházkový okruh s vyhlídkami a hlavně byla cca každých snad 100m pěkná lavička, takže se okruh mohli vydat i rodiny s malými dětmi nebo důchodci. Podobné okruhy bychom mohli vybudovat napr. od Hradu Střekov, lesem, na Novou Ves a dále na Sedlo nebo zpět ulicí Novoveskou na Novosedlické náměstí. Další by mohl vést z Kamenného vrchu, na Olšinský vodopád, Budovský vodopád a zpět přes Svádov nebo Olšinky. Podobných okruhů bychom mohli mít rozhodně více.
 • Koš na vzdáleném odpočívadle - V minulém roce jsem se dlouho snažil umístit koš na Střekovskou vyhlídku nad ulicí V Třešňové aleji. Je prý totiž problém s jeho vyvážením. Samozřejmě by bylo ideální, kdyby si každý svůj odpad z lesa nebo vyhlídky odnesl, ale tak to bohužel nefunguje. Koše a popelníky také nemůžeme mít každých 100m, ale rozhodně by měli být na rozcestích a rozumně dostupných, i odlehlých místech. Takový koš jsem potkal na vzdáleném místě na procházce a rozhodně nebyl dostupný běžnému popelářskému vozu. Je to myslím povinností obce, předcházet odhazování odpadků v lese a to i na odlehlejších místech.

Pneumatiky z nábřeží u autoservisu odklizeny - V příspěvku z minulého týdne jsem psal o schůzce s majitelem objektu autoservisu u Mariánského mostu a problémovém okolí tohoto autoservisu. Domluvili jsme se, že se pokusí okolí upravit a jsem rád, že drží slovo. První problém vyřešen, skládka pneumatik je odstraněna. Děkuji ;-)

Upozornění na nebezpečný vítr, registrujte se, je to důležité - Pravidelně dostávám různá varování a upozornění na potenciálně nebezpečné události. Již v pátek 7.2 jsem od Českého hydrometeorologického ústavu obdržel varování na velmi silný vítr na dny 9.2 až 11.2. Zprávu jsem ještě ten samý den rozeslal naší chytrou komunikací všem občanům našeho obvodu, kteří se do této chytré komunikace zaregistrovali. Zaregistrujete se také, je to opravdu důležité zejména pro případy takto krizových situací, ale také pro praktické informace z našeho úřadu, od energetických firem a také o kulturních akcích.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Návštěva veřejného hřiště v Německém Fussenu

6.2.2020

Cestou na dovolenou jsme projížděli kolem pěkného, veřejného hřiště. Neodolal jsem, zastavili jsme, šel jsem čerpat inspiraci a udělal pár fotek. Zajímavé vybavení pro děti různého věku, travnatá plocha pro odpočinek, stromy pro stín v horkém létě, stánek s občerstvením, kvalitní toalety, lampy veřejného osvětlení. Chyběly mi tam jen koše na tříděný odpad a zapomněl jsem se podívat, jestli tam měli kamery proti vandalům. No a měli tam i lana podobná slackline, tak jsem je musel vyzkoušet :-) Až se zpožděním jsem si přečetl, že je hřiště pro děti do 12 let, ale lana i podpěry naštěstí vydržely. Vypadalo to hodně festovně, tento typ uchycení mám již vyzkoušený, tak to bylo vpohodě. Snad budeme mít podobná hřiště brzy i v našem střekovském obvodě.

Všechny fotky jsou ZDE

Týden starosty Střekova

2.2.2020

Schůzka na odboru dotací Magistrátu Ústí n.L. - Státní a evropské dotace jsou jsou často jedinou možností, jak si mohou “chudší” města a regiony zajistit peníze pro investice do nových projektů. Velikých a úspěšných firem u nás moc nemáme, takže naše město nemá moc prostředků, z daní těchto firem, které by mohlo využít. Střekov dostává peníze, z již tak napnutého, městského rozpočtu a na investice je jich tak málo, že využívání všech možných dotací pro nás musí být jednou z hlavních cest, jak se k penězům dostat. Magistrát má na dotační příležitosti celé oddělení, a tak jsem se byl podívat, jaké možnosti spolupráce máme. Z návštěvy mám hodně dobrý pocit, vypadá to, že nám mohou hodně pomoci, hned jsem je poprosil o pomoc s níže uvedenými projekty a navíc budu mít přístup k pravidelně aktualizovanému seznamu dotačních příležitostí pro naše město.

  • Dotace na budování vodovodů (Brná - Karla Maye, Pod Rezervací)
  • Dotace na hřiště (Truhlářova, Olšinky, Kubelíkova, Sebuzín)
  • Dotace na kanalizace (Svádov, Brná)
  • Kotlíkové dotace (Další postup, využití peněz z půjček na Střekově)
  • Zateplení školy v Brné

Anketa k Lidlu bude pravděpodobně jen ve Střekovinkách - Anketa k nákupní zóně, kde by mohli hlasovat jen ověření obyvatelé obvodu Střekov, by stála cca 80 tis. Kč a navíc je, u přípravy ankety, nezbytná součinnost města a městské firmy, která spravuje IT. Příprava by tedy zabrala hodně času, a protože hlasování o nákupní zóně by mohlo proběhnout již na jaře, bylo by to hodně napnuté. Vyšli jsme tedy vstříc městu a nechali prostor ve Střekovinkách, pro jejich anketu. Pokud nedostáváte Střekovinky do schránky, můžete si je vyzvednout na několika místech v rámci obvodu. Jejich seznam je ZDE. O možnostech jak hlasovat vás budu ještě informovat.

Setkání s Ministrem životního prostředí - Ve čtvrtek přijel do ústí nad Labem Richard Brabec, a protože je životní prostředí jedna s oblastí, které se hodně věnuji, využil jsem příležitosti a zeptal na několik věcí.

První problém mám s programem Dešťovka (využití dešťové vody pro zalévání a splachování toalet), který bych chtěl využívat u nás na úřadě a doporučovat ho obyvatelům našeho obvodu a pomáhat jim s přípravou. Bohužel firma Severočeské vodovody a kanalizace účtuje tak vysoké poplatky za stočné dešťové vody, že se využití této dotace vůbec nevyplatí. Bohužel na to mají právo a tlačit na ně moc nejde :-( Firmu však vlastní města a obce, přes firmu SVS, a.s., a tak je rozhodně šance tento špatný přístup změnit.

Druhá otázka byla na možnost dotace na čistírny odpadních vod, které umí vodu vyčistit tak, že se dá používat k zalévání zahrady. Jsem přesvědčen, že je to velmi dobrý způsob, jak ve městech a obcích udržet vodu. Pokud bychom měli ve městě takových čistíren více, tak by recyklované voda nemusela odtékat do Německa, ale mohla by sloužit k zalévání našich zahrad, veřejné zeleně, zemědělcům v blízkém okolí. Sám o takové čistírně vážně uvažuji a opět bych jí chtěl doporučovat občanům obvodu.

Poslední otázkou byla spíše prosba o změnu přístupu státu k revitalizaci jezera Milada. V současné době totiž štědré státní dotace na revitalizaci jezera proudí do firmy Palivový kombinát, který možná umí přesouvat miliony tun zeminy, ale postarat se o revitalizaci jezera tak, aby mohlo sloužit jak lidem, tak zvířatům rozhodně neumí a myslím, že v minulosti o to ani příliš nestál. Celých pět let se využití jezera téměř nikam nepohlo, a tak jsem přesvědčen, že dotace na revitalizaci jezera by měli dostat obce a města, která jsou v okolí jezera a společně, např. přes nějaký spolek, zajistit jeho rozvoj.

Jak dál s nepořádkem kolem kontejnerů? - Nepořádku kolem kontejnerů stále přibývá, často to jsou úplné skládky a řešení je v nedohlednu. S tím se rozhodně nesmířím, i přesto, že mi hodně lidí říká, že je to neřešitelné. Nově jsem tento problém řešil na schůzce s magistrátem, na pravidelném setkání se starosty obvodů. Ptal jsem se, jestli je ukládání velkoobjemového odpadu např, nábytku, ke kontejnerům povoleno a jak situaci dál řešit. Povoleno to prý není, ale město si s tím neví rady. Podle mě je potřeba lidi více a lépe informovat o zákazu ukládání nábytku a odpadu mimo kontejnery, důsledně řešit každý jednotlivý případ a také upravit okolí kontejnerů tak, aby ukládání odpadu nebylo tak jednoduché. Stále se snažím všechny tyto cesty využívat, ale zatím nenacházím dost spolubojovníků :-(

Schůzka s majitelem objektu autoservisu u nového Mostu - Sešel jsem se majitelem nemovitosti u Mariánského mostu, kde je v současné době autoservis. Není to vůbec hezké místo a mám ho už delší dobu zapsáno ve svém hodně dlouhém seznamu věcí k řešení. Majitel nemovitosti, nikoliv provozovatel autoservisu, mě sám oslovil, chce aktivně řešit úpravu vzhledu a zeptal se mě, co se mi na tomto místě nelíbí. Nelíbí se mi vzhled budov, skládka pneumatik, příliš zaparkovaných aut na trávě, neudržovaná zeleň, nepořádek v blízkém okolí a příšerný plot sousední zahrady s vrakem uprostřed. Se vším souhlasil, rozhodně ne všechny problémy padají na jeho hlavu, ale slíbil, že s tím, na co má vliv, se pokusí něco udělat. Sousední zahrada s vrakem je souseda, kontakt byl na zaparkovaných dodávkách, tak se mu určitě ozvu a poprosím ho aby se také přidal a pokusil se např. sundat ošklivý plot, stejně je tam zbytečně, protože je děravý, trochu uklidit na zahradě a přeparkovat vrak. Slíbil jsem jemu i sousedovi případnou pomoc, pokud by na něco nestačili, tak snad již na jaře bude toto místo vypadat lépe než dnes. Každopádně oceňuji jeho přístup a jsem rád, že jsme v kontaktu.

Středeční jednání zastupitelstva obvodu Střekov - Ve středu 29.2 od 15h proběhlo jednání zastupitelstva obvodu Střekov. Videozáznam bude do týdne k dispozici na internetu. Řešili jsme úpravu rozpočtu kde jsme, po seznámení se konečným zůstatkem z roku 2019, museli bohužel provést škrty v objemu investic i provozu :-( Snad se v průběhu roku podaří situaci napravit. I tak se však podaří hodně nových investic, budeme např. stavět nová hřiště, opravovat chodníky, opravovat památky. Dále jsme řešili problémový prodej stavební parcely ve Svádově, kde nám k jednání chyběl žadatel, od kterého jsme potřebovali informace o jeho záměrech a možnosti úpravy výměru parcely. Pokud od našeho obvodu chcete koupit pozemek a podáte žádost, tak rozhodně doporučuji účastnit se jednání zastupitelstva, kde se prodej schvaluje.

Nový přístav v Brné, u cyklokempu - V Brné, u cyklokempu vznikne nový, moderní přístav, stejný jako naproti v Zálezlech. Na Střekově zatím žádný takový není, tak je to rozhodně dobrá zpráva. Místní majitelé lodí a návštěvníci města, i ti zahraniční, připlouvající po Labi z Německa, si tak budou moci pohodlně ukotvit, zajít na pivo, na výlet po Střekově. Musíme tam připravit nějaké tipy na zajímavé procházky a tůry. Stavět se začne již letos a práce nemají trvat dlouho, protože segmenty přístavu připlují po Labi a budou jen smontovány. Přístaviště bude pouze na jednodenní zastavení, nikoliv dlouhodobé kotvení.

Příprava přípravy plánu pro jezero Milada :-( - Krátce jsem se zúčastnil setkání pracovní skupiny v Hraničáři, která připravuje zadání pro přípravu plánu úprav okolí jezera. Zní to tedy hrozně, protože po pěti letech téměř nic nedělání, se zase bude rok jen připravovat a nic moc se u jezera nezmění. Na Miladu jezdím hodně často surfovat a odpočívat, vidím to tempo změn, a tak jsem už hodně skeptický. V příspěvku výše, jsem zmínil špatnou koncepci revitalizace jezera Milada, kvůli které se jezero již pět let téměř nerozvíjí. Malý náznak změny byla právě tato pracovní skupina, kterou organizuje firma, která byla najatá palivovým kombinátem. O půl hodiny později jsem musel na setkání a ministrem životního prostředí, a tak jsem nemohl zůstat déle. I tak jsem se však dozvěděl, že rok se bude jen plánovat, malovat, diskutovat. Navíc přítomní architekti se shodovali, že je to hrozně krátká doba, že by potřebovali na přípravu studií více času. Co třeba dalších pět let? :-( Snad se situace brzy změní a u jezera bude alespoň úplně základní vybavení pro lidi, jako je pitná voda, elektřina pro místní stánkaře, kterým tam pět let vrčí a smrdí elektrocentrály, odpady, aby tam mohli být důstojné toalety, parkoviště a zastávka MHD poblíž jezera. Na toto vybavení rozhodně není potřeba žádná studie, protože pláže se přesouvat nebudou. Přál bych si, aby polovina jezera byla civilizovaná dobře vybavená, pro občany města a turisty, a polovina by mohla zůstat divočinou. Můj projekt “zazděný” projekt z výzvy palivového kombinátu roku 2015 je ZDE.

Přišel mi další email. Pěšky! :-D - Tak už vím, proč se říká “přišel mi email”. Myslím, že to vymysleli na úřadech, protože tam opravdu chodí pěšky :-D V týdnu mi zase jeden přišel a ještě pěkně s růžovým papírkem, které mám také moc rád :-( Sice jsem zaslechl i spojení “mejl odchází”, ale do toho už nejdu, budu ho elektronicky odesílat :-) Snažím se tuto praxi změnit od doby co jsem na úřadě, ale pořád se mi to nedaří. Je to prostě hodně těžké, ale jednou se to povede, DOKÁŽU TO!!! :-) V tomto emailu budu paní odpovídat, na můj odhad času zahájení stavby Lidlu. Myslím, že by se mohlo začít stavět příští rok, tedy pokud se vůbec začne, protože jestli se vůbec začne bude rozhodovat zastupitelstvo magistrátu :-( Proč nemůže o stavbě na Střekově rozhodovat naše, střekovské zastupitelstvo? Nedává to smysl, ale snad i ve městě bude dost lidí, kteří nám další, tolik potřebné obchody schválí.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

26.1.2020

Z olejů na smažení biopalivo, spolupráce se střekovskou firmou Chemoprojekt - V pondělí jsem navštívil střekovskou firmu Chemoprojekt. Prvním bodem jednání bylo předání informace o existenci naší chytré komunikace, kterou umíme rychle rozesílat důležité, krizové informace. Pokud ještě nejste registrování, určitě se zaregistrujte ZDE. Odkaz je v komentáři. Pokud by ve firmě nastala nebezpečná, mimořádná situace, tak mohou naší komunikaci využít k informování občanů.

Druhým bodem jednání byl můj návrh spolupráce ve sběru olejů na smažení, které bychom rozhodně neměli vylévat do dřezu či toalety a ideálně ani vyhazovat do směsného odpadu. V oleji je hodně energie, kterou umí střekovská firma Chemoprojekt přeměnit na palivo, které se přimíchává do benzinu a nafty. Bylo by tedy ideální umístit nádobu na vylévání oleje případně ukládání PET lahví s olejem, přímo na Střekově, firma Chemoprojekt by olej rovnou zpracovala. To se pravděpodobně povede, s firmou jsme se dohodli na dalších krocích. Koncem února budu mít další informace.

Posledním bodem jednání bylo omezení kamionové dopravy, která v současné době vozí olej ke zpracování a odváží vyrobené palivo. Kamionů jsou bohužel stovky měsíčně :-( Ideální by bylo, kdyby se k dopravě využívala vlečka, která do areálu vede. Bohužel vázne dohoda s jinými firmami v areálu, a tak není využití vlečky možné. Snad se to někdy povede, pokusím se přispět k uzavření dohody. Jeden vagon by nahradil pět kamionů.

Řešení úpravy rozpočtu pro rok 2020 - Téměř dva dny mi zabralo řešení nezbytných úprav rozpočtu našeho obvodu pro rok 2020. Po seznámení s konečným zůstatkem z roku 2019 musíme bohužel provést úpravy v rozpočtu. Snad se v průběhu roku podaří situaci napravit. I tak se však podaří hodně nových investic, budeme např. stavět nová hřiště, opravovat chodníky, opravovat památky.

Fasáda ÚMO Střekov bude možná oživena, čekáme na další návrhy - Na jednání rady ve středu jsme nevybrali žádný z představených návrhů na oživení boční fasády úřadu. Záměr se však ostatním radním líbil a požádali jsme o další návrhy, ideálně s motivem, který se týká Střekova. Uvidíme co se povede připravit. Problémem však je, že boční fasáda není v dobrém stavu a bude se muset opravit. Zkusíme na to sehnat peníze případně vyhlásíme brigádu, protože lešení je v rámci projektu zajištěno, tak jde jen o nějaký materiál a práci :-)

Zahájili jsme pravidelné kontroly kontejnerů na odpad, jsou rozbité příliš dlouho - Všiml jsem si, že některé kontejnery jsou rozbité příliš dlouho hyzdí veřejný prostor. Tuším, že někde selhal systém kontroly a pravděpodobně to bude ve firmě AVE, která nám kontejnery vyváží a spravuje. Než se podaří najít problém, tak budeme kontrolu provádět v rámci našich činností při kontrole pořádku a pravidelně, jednou za měsíc zasílat seznam poškozených kontejnerů firmě AVE.

Jednání o ceně budovy Šichtových lázní (Vrbáku) - Příprava projektu na záchranu Šichtových lázní (Vrbáku) pokračuje, ale máme jeden velký problém :-( Cena za odkoupení budovy je příliš vysoká, a tak je možné, že se projekt vůbec nerozběhne a budeme dále jednat, čekat na přijatelnou cenu. Náš odhad ceny budovy + cena pozemku, na kterém stojí, je 1mil. Kč. Majitel nám na jednání slevil z 5.5mil na 3mil., ale to je stále příliš. Jen stavba nové střechy, což je nezbytná součást první fáze projektu záchrany, vyjde na cca 3mil. Kč. Další zabezpečovací náklady budou cca 1mil (nutné opravy fasády, oken, zabezpečení). Kč, tak by “cena záchrany” měla, podle nás, být 5mil. Kč. S cenou budovy 3mil. by to bylo 8mil. Kč a to už je na veřejnou sbírku příliš velké sousto :-( Rozhodnutí padne koncem příštího týdne.

Budeme opravovat střekovské křížky - Na jednání rady ve středu, jsme schvalovali podání žádost o dotaci na opravu památek, konkrétně na tři křížky, které jsou na území našeho obvodu. Snad se povede dotaci získat a Střekov bude zase o něco hezčí, lepším správcem památek. Především z plánu záchrany křížku v Olešnici mám velkou radost. Před rokem mě přišel o jeho záchranu požádat starousedlík, syn hostinského z Olešnice, pan Musil. Chtěl bych jeho úkol splnit a udělat mu radost, že ani na tak malou část našeho obvodu nezapomínáme. Víte o dalších památkách, které bychom měli opravit, zachránit? O památky se dobře stará paní místostarostka Mgr. Kymličková, tak jí neváhejte napsat ;-)

Automatické parkovací systémy pro více parkovacích míst - V týdnu jsem se věnoval také projektu na zvýšení počtu parkovacích míst. Prověřoval jsem možnosti výstavby automatických parkovacích systémů, které dokáží, na stávajících parkovištích, i ztrojnásobit počet parkovacích míst. Tyto systémy jsou však drahé a komplikované, jedno parkovací místo stojí cca 350tis. :-( V Neštěmicích sice za podobnou cenu postavili běžné parkoviště, protože ne každá stavba se dá realizovat levně, hlavně kvůli městské infrastruktuře tzn. vodě, kanalizaci, elektrickým a telekomunikačním vedením. I proto byla cena v Neštěmicích tak vysoká. Další variantou, na které pracuji je montovaná, ocelová konstrukce pro druhé nebo třetí patro parkovišť. Vzhledem k zablokovaným změnám územního plánu města se možnosti hodně zužují. Musíme zkrátka vymyslet řešení pro stávající parkoviště, protože nová, na nových zelených plochách v současné době budovat nelze resp. velmi, velmi, komplikovaně. Navíc nejsem přesvědčený, že zabírat další městskou zeleň, mezi domy, pro nová parkoviště není dobrý nápad. Využít stávající plochy je tedy ideální řešení a až bude využito, prověřeno, pak uvažujme o záboru zeleně.

Zpracování vytříděných odpadů “drhne”, i přesto musíme třídit - Ve zpracování tříděného odpadu jsme dlouhá léta spoléhali na Čínu a to rozhodně nebyl dobrý nápad. Potvrdilo se tak, že “neviditelná ruka trhu” rozhodně všechno nevyřeší a měli jsme ve velkém stavět evropské, recyklační linky na všechny druhy tříděného odpadu. Čína přestala před dvěma lety vykupovat plasty, nyní i papír a tyto druhy odpadu se tak hromadí v Evropě :-( Na intenzivnější recyklaci se pracuje, tak rozhodně třiďte dál a ideálně negenerujte zbytečný odpad. Nově je k dispozici řešení “bezodpadového” dovozu jídel, tak se snad naše rozvozové firmy připojí a i náš úřad se brzy přestanou dovážet desítky jednorázových obalů týdně. Odkaz na článek o řešení znovupoužitelných obalech na dovoz jídel je ZDE. Rozeslal jsem ho všem ústeckým rozvozovým firmám ;-)

Návštěva veřejného hřiště v Malečově, na Střekově žádné není :-( - V neděli mi moji synové oznámili, že si chtějí jít zakopat na bránu. V lednu je to trochu divné, ale celá zima je divná, tak proč si nejít zakopat :-) Bohužel v celém našem obvodě Střekov nemáme jediné pořádné, veřejné sportoviště, a tak jsme vyrazili do Malečova, kde minulý rok postavili krásné, veřejné, multifunkční sportoviště. Stejné budeme mít brzy i ve Svádově a letos snad začneme stavět další, stejné na našem největším sportovišti v Truhlářově ulici a tím rozhodně nekončíme.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

19.1.2020

Oživíme fasádu našeho úřadu? - V minulém roce mě oslovila skupina lidí z fakulty umění a designu UJEP a dobrovolnického centra, která se snaží oživit naše město a hledali místa, která by mohli vyzdobit pěknou kresbou. Nabídl jsem jim několik míst a nejvíce je zaujala boční fasáda našeho úřadu. Hlavně proto, že je chráněna proti vandalům a je dobře viditelná. Pokud se to povede, možná nám vyzdobí i zeď u hřiště na nábřeží. V rámci projektu je zajištěno kompletní financování, takže to náš úřad nebude nic stát. Máme kresbou oživit boční fasádu úřadu? Pokud ano, kterou variantu byste zvolili?

Na nábřeží nám ukradli popelníky na nedopalky :-( - V minulém roce jsme na nábřeží, mezi Benešovým a železničním mostem nainstalovali popelníky na nedopalky. Nábřeží i celé město je nedopalky doslova zaplaveno a myslím, že jediným řešením je instalovat větší množství, menších popelníků, které nebudou hyzdit veřejný prostor tak, jak to dělají “cigaretami otípané” bežné koše na odpadky. Kuřáky prostě nepřesvědčíme, aby přestali kouřit a házet nedopalek do koše rozhodně není dobrý nápad. Hodně košů už nám shořelo. Veřejné popelníky v kombinaci s vysokou pokutou za odhození nedopalku jsou, podle mě, jediným řešením, jak s nedopalky bojovat. Nejprve tedy musíme nainstalovat dostatek popelníků a pak začít důsledně pokutovat. Nové popelníky tedy musíme lépe zabezpečit, lépe připevnit, označíme je neodstranitelným identifikátorem a budeme doufat, že krádeže skončí.

Jednání s magistrátem o opravách na Střekově - Pravidelně, každé 2 měsíce chodím na Magistrát, na Odbor dopravy a majetku zjišťovat, jaký je stav oprav na Střekově, jak nejlépe řešit nové problémy, jak připravit žádosti tak, aby byly co nejdříve a kladně vyřízeny. Každou návštěvu se dozvím nové informace, stále se učím procesům ve státní správě, samosprávě a často také nevycházím z úžasu, jak jsou někdy maličkosti komplikované :-) Na pondělní schůzce jsem řešil níže uvedenou agendu, tak pokud Vás zajímají detaily některého z nich, tak neváhejte zavolat.

-- Zaslané žádosti --

- Termín opravy příčné kanálové vpusti v ul. Rubensova (slíbeno do 31.12.2019)

- Lampy na Nové vsi (žádost z 31.7.2019)

- Zrcadlo matěje kopeckého Kojetická (žádost z 31.7.2019)

- Žádost o výměnu zastávky Olšinky (žádost z 31.10.2019)

- Dopravní zrcadlo Sebuzín (žádost z 21.10.2019)

- Oprava kanálové vpusti ul. Nová (žádost z 30.10.2019)

- Vodorovné značení Tolstého (žádost z 30.10.2019)

- Stav procesu změny hlavní silnice na křižovatce Kojetická - Poslední cesta

- Termín instalace značky zákaz nákladní dopravy nad 3.5T ul. Žukovova

- Termín realizace vodorovného značení ZÁSOBOVÁNÍ na Novosedláku

- Termín instalace značky vyhrazeného parkování ÚMO Střekov na parkovišti u Lípy

-- Nové opravy a projekty --

- Možnost úpravy povrchu v ulici Riegerova

- Možnost přidání chodníku na ul. Novoveskou

- Oprava chodníků před domy v ulici Raisova č.p.4 až č.p.20.

- Informace k procesu schvalování a budování úsekového měření a stacionárních radarů

- Možnost dotací na vybudování vodovodní přípojky v ulici Pod rezervací

- Možnost zvýšení podzimní údržby, úklid listí

- Stav přípravy lávky přes Labe a možnost přeložky inženýrských sítí na tuto lávku

- Kanalizace Svádov a Brná. Historie řešení, příprav

Navštívil jsem výroční schůzi střekovských hasičů - V sobotu po obědě jsem navštívil výroční schůzi Sboru dobrovolných hasičů Střekov. Starosta sboru shrnul aktivity a rozpočet roku 2019, volili do funkcí sboru a okresu. Hasiči se v minulém roce zúčastnili mnoha akcí, kde pomáhali a byly pěknou atrakcí hlavně pro děti. To se nikdy neomrzí :-)Jsme rádi, že vás tu máme, tak přeji hodně štěstí, zdraví a stejný zápal jako v minulém roce. Mrzí mě, že jim nemůžeme pomáhat více, tak se to snad v příštích letech zlepší.

Schůzka se starostou svádovských hasičů - V týdnu jsem se sešel také se starostou Sboru dobrovolných hasičů Svádov. Je to druhý sbor v našem obvodě. Nemají od našeho úřadu takovou finanční podporu jako střekovští, protože nejsou “výjezdovou jednotkou”, kterou náš úřad financuje. Moc rád bych jim však pomáhal více, protože mají také spoustu aktivit, navštěvují akce, mají velmi početnou skupinu mladých hasičů, se kterými jezdí na soutěže. Rádi by získali objekt staré, svádovské hasičárny, kterou mají jen dlouhodobě pronajatou. Získali jsme jí bezplatně od státu na základě podnětu svádovských hasičů, tak bychom jim měli pomoci hasičárnu získat do majetku.

Máte nápad co zlepšit? Neváhejte,napište záměr, bude se hlasovat - Stejně jako minulý rok, uvolnil magistrát peníze na projekty občanů, které budou vybírány hlasováním. V minulém roce vyhráli dva střekovské projekty, konkrétně výstavba vyhlídkové plošiny na střekovské vyhlídce a výstavba altánu pro akce u hřiště v Sebuzíně. V minulém roce jsme si tedy “ukousli” z participačního rozpočtu města pěkný kousek, tak doufám, že budeme úspěšní i letos. O průběhu vás budu dále informovat. Odkaz na přihlášku vašeho projektu najdete ZDE.

Navštívil jsem problémový dům v Purkyňově ulici - Jedním ze třech nejproblémovějších objektů v našem obvodě je bytovým dům v ulici Purkyňova. Bydlí tam převážně sociálně slabí občané, ale dva byty stále obývají původní nájemníci z let, kdy tento objekt vlastnili dráhy. Mezi nájemníky to občas skřípe, a tak musí některé spory řešit policie a náš úřad. V domě jsem byl na návštěvě, na čaji u starousedlíků, a musím říci, že bydlet bych tam tedy nechtěl :-(. Večer na chodbě nesvítilo světlo a dům vypadá uvnitř hodně neudržovaně. Z okolních domů si občané stěžují na nepořádek, hluk a časté míčové hry na silnici, ke kterým jsou využívány i okolní domy. Nově máme na horním Střekově nízkoprahové centrum Charity, která má i terénní pracovníky, tak je určitě požádám o pomoc. Pomohla by také kamera, tak se jí budu snažit zařídit.

Projednávali jsme rozdělení dotací na kulturní akce a pro spolky - Celkem máme na rok 2020 v rozpočtu 200tis. Kč a na první pololetí jsme se snažili rozdělit jen polovinu. Bohužel nebylo možné uspokojit všechny žádosti, chtěli jsme podpořit hlavně známé a úspěšné akce z minulých let, ale také jsme nechtěli odmítnout nové akce a spolky. Bylo to opravdu těžké rozhodování :-( Každému jsme chtěli alespoň částečně vyhovět a to se myslím podařilo. Snad budou příští roky lepší. Finální rozhodnutí padne ve středu 22.1. na jednání rady obvodu Střekov

V Náchodě vyměnili uhlí za plyn. Kdy se dočkáme na Střekově? - V Náchodě měli podobnou teplárnu na uhlí jako máme na Střekově. Povedla se tam přestavba z uhlí na plyn, modernizace technologií, zlevnilo se teplo, snížili škodlivé emise, město bude mít pravidelný příjem cca 200.000Kč za rok. Vzhledem k rozpočtu to sice není mnoho, ale každá koruna je dobrá ;-)Takový scénář bych si moc přál i na Střekově a budu pečlivě sledovat, jak projde teplárna v areálu bývalé Setuzy úpravou na nové emisní limity. Pevně doufám, že investici neodloží a nebudou žádat o vyjímku :-( To bych si opravdu nepřál a věřím, že mnozí z vás také ne.

Projekty, na kterých jsem v týdnu pracoval (anketa Lidl, Vrbák, Oživení nábřeží) - Rozpracovaných projektů přibývá, práce je opravdu hodně a tak je velmi těžké rozdělovat čas na jednotlivé projekty. Nic nechci zavřít do šuplíku, všechny projekty chci každý týden, měsíc posouvat k realizaci. Ne vždy se to daří, ale rozhodně nepřešlapuji na místě. Pokud Vás zajímají detaily ohledně uvedených projektů tak mi neváhejte kdykoliv zavolat na můj mobil 607 013 394. Ne vše je možné vždy zveřejnit.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

12.1.2020

Vrbák je na prodej, připravuji projekt na záchranu, sháním fotky a videa - Minulý týden se v inzerci nemovitostí opět objevil Vrbák resp. bývalé lázně Schichtových závodů, později lázně Vrbenského. V těchto lázních se spousta střekováků učila plavat, včetně mě, a tak je tento objekt hluboko zapsán v srdcích mnohých z nás. Projekt na záchranu lázní jsem připravoval již v minulém roce a stále mi chybí důležité podklady. Vzhledem k probíhajícímu prodeji lázní musím přípravu projektu urychlit a věřím, že vám jej představíme do konce ledna. Pomohlo by nám, kdybyste nám poslali vaše osobní fotky nebo videa z těchto lázní.

Střekovská knihovna se znovu otevře v průběhu února :-) - Situace kolem rušení obvodních poboček knihovny se rychle mění a Střekovská pobočka se tak znovu otevře již během února. Ústecký kraj se rozhodl prodloužit provoz obvodních knihoven tzn. i té střekovské. Financování provozu obvodních ústeckých poboček krajské, Severočeské vědecké knihovny bylo z větší částí zajišťováno z rozpočtu Krajského úřadu. Není to obvyklý scénář, protože na tzv. městskou funkci knihoven má přispívat hlavně město. Míru spolufinancování provozu se dlouhodobě nedaří kraji s městem dohodnout, a proto došlo ke zrušení poboček. Věřím, že se v průběhu roku oba úřady domluví s knihovny tak zůstanou otevřené i v dalších letech.

Sběrné místo pro oleje, tuky a možná další, využitelné odpady - Na Střekově chybí sběrné místo pro oleje a tuky. Podle doporučení magistrátu bychom měli tento druh odpadu vozit do sběrného dvora v Krásném Březně nebo Všebořicích. To si opravdu dovedu jen těžko představit :-) a jsem přesvědčen, že bychom měli mít kontejner také na Střekově, například na parkovišti před restaurací Lípa, kudy každý z nás projíždí a je tu možné pohodlně zastavit. Pracuji na tom. Ideální by bylo tento odpad rovnou předat ke zpracování firmě, která sídlí v areálu bývalé Setuzy, a která z tohoto odpadu vyrábí biopalivo. Mám s nimi příští týden schůzku, tak to zkusím domluvit ;-) Myslím, že třídíme stále málo, a tak bych tu rád měl speciální kontejner na plechovky a drobné železo nebo skořápky od vajíček, které rádi baští slepice, a které mnozí z nás bez užitku vyhazují.

Elektronizace našeho úřadu čeká na pokyn z magistrátu - Elektronizace našeho úřadu je stále hodně pozadu, stále podepisuji téměř vše propiskou a archivujeme v šanonech :-( Připadám si jako před 20ti lety :-) Přitom by se efektivní elektronizací dalo ušetřit tolik lidské práce, papírů, elektrické energie, tonerů i samotných tiskáren, hodně procesů by se zrychlilo. Je to myslím velká škoda, že jsme takhle moc pozadu. Teprve minulý týden se mi povedlo zjistit, kde je ten zásadní problém, proč to nejde. Nejprve musíme umět archivovat dokumenty v elektronické podobě a to ještě neumíme, resp. minulý rok to zkoušel Magistrát, povedlo se a v letošním roce se tato funkce zpřístupní obvodům. Mohli bychom elektronizovat již dnes, v předstihu, protože archivace možná je, ale opatrnost úředníků tomu není nakloněna :-(

Anketa k nákupní zóně bude snad do konce února a v chytré komunikaci - Stále pracuji na přípravě ankety k nákupní zóně na spodním Střekově, kde by měl být Lidl, lékárna, kavárna, další 4 obchody dva parky, parkoviště. Příprava ankety je technicky náročná kvůli autorizaci hlasujícího, protože opravdu nechceme, aby nám hlasovali lidé z Prahy :-) Termín jsem musel posunout, anketa bude spuštěna pravděpodobně do konce února v našem systému chytré komunikace.

Na Střekově chybí mateřské centrum nebo dětský koutek - V týdnu se mi ozvali, nezávisle na sobě, dvě maminky, že na Střekově chybí místo, kam by mohli s dětmi, přes den zajít např. na kávu, a kde by byla herna pro děti. Nabídl jsem jim schůzku a prodiskutování možností, sejdeme se hned v pondělí, tak se snad letos povede takové místo otevřít ;-)

Efektivnější správa podnětů v chytré komunikaci díky nové aktualizaci - Naše chytrá komunikace funguje dobře, noví uživatelé pomalu přibývají, rozesíláme užitečné informace, zpracováváme nahlášené podněty a připravujeme další vylepšení. První várka vylepšení již proběhla, a tak můžeme lépe spravovat podněty. Budeme zase o něco lepší, rychlejší a důslednější v řešení toho, co jste nahlásili ;-)

Pytlíky na psí exkrementy by měli být z rozložitelného materiálu - Pytlíky na psí hovínka jsou v současné době z plastu, takže pokud hovínko zabalíte do plastového pytlíku, tak se z něho stává komunální odpad a putuje do spalovny. To jistě není dobré, protože se jedná bezesporu o bio odpad. S kompostováním psích výkalů to sice není jednoduché, lze jej do kompostu přidávat jen v určitém množství, ale balit výkal do plastového sáčku je špatně každopádně. Pokusím se vyměnit naše sáčky za rozložitelné a zjistit jak s nimi efektivně nakládat.

Nepořádku u kontejnerů je čím dál více :-( - Přijde mi, že se okolí kontejnerů stává často skládkou všeho možného. Chápu, že se chcete odpadu zbavit, ale myslím, že to není nutné za každou cenu hned. Pokud je kontejner plný, tak prosím odneste odpad zpět domů a počkejte až budou kontejnery vyvezeny. Pokud je u vás často kontejner přeplněný, tak nám to prosím nahlaste a pokusíme se rychle přidat další. Dalším velkým problémem je odkládání velkoobjemového odpadu ke kontejnerům. Nesmí se to a musíme tomu zamezit. Když uvidíte souseda, že takový odpad ukládá ke kontejnerům, tak mu prosím řekněte, že se to nesmí. Kontejnerům se budu ještě hodně věnovat, protože je to jeden z vředů našeho veřejného prostoru.

Procházka k Olšineckému vodopádu - V neděli jsme si udělali procházku k Olšineckému vodopádu. Je to první, ze čtyř vodopádů našeho obvodu a další navštívíme v příštích týdnech ;-) K Olšineckému vodopádu vede pekná cesta z Olšinek, ale my jsme šli lesem z Kamenného vrchu. Cesta nic moc, žádnou stezku jsme nenašli :-( Pokud žádná neexistuje, měli bychom ji vytvořit. Olšinecký vodopád je přístupný pouze shora, protože dole je soukromý pozemek, bývalý mlýn. I ze shora je však vodopád docela dobře vidět. Podívejte se do galerie na video, odkaz je v komentáři ;-) Z cesty je k vodopádu poměrně strmý svah a jsou tam staré rozpadlé schody z větví, které bychom měli obnovit. Pokusím se o to. Zpátky jsme šli přes Olšinky a zkratkou, po silnici zpět na Kamenný vrch. Pěkný okruh na cca 2h. Cestou jsem potkal ještě pár problémů, které začnu řešit v příštím týdnu.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE

Týden starosty Střekova

5.1.2020

Novoroční výstup na Malé Sedlo - Na nový rok jsem navštívil tradiční akci, kterou pořádá Klub českých turistů a naše hnutí Za lepší Střekov - Novoroční výstup na rozhlednu Malé Sedlo. Letos tuto akci navštívil rekordní počet návštěvníků, přišlo přes sto Střekováků. Pod rozhlednou se vydával svařák a čaj, bylo krásné, slunečné počasí a krásný výhled. S lesoparkem Malé sedlo mám velké plány, psal jsem o nich v ročním shrnutí, ale zapomněl připojit plánek s popisem mých představ, tak je přiložen v tomto příspěvku.

Úklid po silvestrovských oslavách - Na facebooku jsem zachytil obrázek s nepořádkem po silvestrovských oslavách na Novosedlickém náměstí a první pracovní den tzn. 2.1 jsem zajistil úklid. Je to, podle mě pozdě, ale dříve to nešlo :-( Zjišťoval jsem, zda se provádí nějaký mimořádný úklid, tak jako to dělají např. v Praze, kde začínají uklízet již 1.1 velmi brzy ráno, aby bylo na nový rok čisto. Asi věří rčení, že jak na Nový rok, tak po celý rok :-) Zjistil jsem, že se žádný mimořádný úklid neorganizuje ani na našem úřadě, ani na magistrátu, ani ve firmě AVE, která pro město zajišťuje úklid. Určitě zkusím mimořádný úklid pro příští rok zajistit. Jsem přesvědčen, že pro náš obvod bude stačit jedno auto, dva lidi, koště a lopata. Je mi jasné, že by si měl každý, po vystřílení petard uklidit sám, u nás v ulici jsme to tak udělali, ale bohužel ne každého to napadne nebo toho není po oslavách schopen :-) Každopádně by bylo fajn, mít na novoroční procházku po Střekově pěkně uklizeno.

Vytváření ročního přehledu a týdenní přehledy - Téměř celé pondělí 30.12 a úterý dopoledne jsem psal přehled roční práce naší radnice. Bylo toho hodně, což je dobře, dalo to dost práce a stejně jsem na pár věcí zapomněl. Největší opomenutý projekt je Oživení střekovského nábřeží, o kterém budu informovat v lednu nejpozději únoru. Psaní týdenních a ročních příspěvků sice zabere dost času, vždy cca 4h práce, ale myslím, že to má smysl. Pracujeme za veřejné peníze, lidé by měli vědět co děláme a mě to motivuje více a efektivněji pracovat, posouvat projekty k realizaci. Týdenní přehledy budu zveřejňovat vždy v pondělí, následujícího týdne. Občas pracuji i o víkendu a v neděli večer už pak není dost času a energie na psaní.

Ples Střekova bude v pátek 21.2 na Větruši - Čím dál častěji dostávám otázky ohledně tradičního plesu Střekova. Lístky budou k dispozici pravděpodobně od pondělí 13.1 na internetovém portále www.vstupenkyusti.cz. Cena vstupenky bude opět 300Kč. Minulý ples byl vyprodán, tak s nákupem lístků neváhejte ;-) Těším se, až bude ples opět na Střekově, ideálně v sále bývalé Šichtovi továrny, bývalé Setuzy. Pracujeme na tom. Do té doby bude ples na Větruši, protože tam, máme Střekov jako na dlani, což je krásné moto našeho plesu :-)

Odvoz vánočních stromků bude probíhat 10. 1. a 24. 1. 2020 - Od dnešního dne probíhá v Ústí nad Labem odvoz odstrojených živých vánočních stromků. Stromky, které jsou odloženy vedle nádob na odpad, budou odvezeny do kompostárny. V obvod Střekov bude svoz probíhat ve dvou termínech a sice 10. 1. a 24. 1. 2020. Auto pojede touto trasou - KOZINOVA DVŮR, STŘEKOVSKÉ NÁBŘEŽÍ, ŽELEZNIČÁŘSKÁ, TOLSTÉHO, SÍDLIŠTĚ KAMENNÝ VRCH, ŽUKOVOVA, BRNÁ, SVÁDOV, OLŠINKY, SEBUZÍN, CÍRKVICE.

Fotky k týdennímu příspěvku jsou ZDE